CHP'nin Medya Düzeni ve Tehlikeli Eşik! - SELAHATTİN SEKİN

24 Şubat 2021 Çarşamba 14:17

Önemli büyükşehirlerde belediyeleri İYİ Parti - HDP desteği ile alan CHP, kavuştuğu ekonomik imkanları hiç tereddüt etmeden kendi medyasını oluşturmada cömertçe kullanıyor.

İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin’de medyadaki el değiştirmeler tam gaz sürüyor. Medyadaki değişim ve oluşumlar diğer kentlere göre  İstanbul’da daha çok görünür durumda. Anadolu’da olup bitenler öyle çok fazla Türkiye’nin gündemine gelmiyor.

Bir kesimi ‘yandaş’ diye yaftalayan medya kuruluşlarının başında gelen Halk Tv’de patlayan skandal, aslında olup bitenin en çarpıcı örneği. 

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu sol düşlerin banka soygununa ve diğer yasa dışı faaliyetlere evrilmesi örneğini burada hatırlatmakta fayda var. Romantik sol hayallerin yasadışılığa yelken açma nedenleri konusunda özeleştiri yapılmadığı tarihi bir gerçek olarak ortada duruyor. Var olduğunu söylediğiniz yanlışı doğrusu ile değiştirme iddiası ile yola çıkıp, sonunda vardığınız durak şikâyet ettiğiniz yanlışın kendisi olunca trajik bir tablo ortaya çıkıyor.

Bugünlerde popüler bir uygulamadan sıkça bahsedildiğini görüyorum. Halk Tv’de işinden edilen medya emekçilerinin anlattıkları ile patlayan skandalın ifşa merkezi de bu popüler uygulama olmuş. Adı Clubhouse.

Halk Tv’den kovulan medya mensuplarının açtığı odada konuşulanlar herkesin dilinde. Halk TV internet sitesinde yapılan bir haberde metrobüste üst üste binmiş insanların göründüğü bir görsel  “Türkiye'nin Wuhan'ı Bu Halde" başlığı ile kullanılıyor. İddiaya göre, Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi çevreleri bu haberden rahatsız oluyor. Ve İBB’nin talimatıyla “Türkiye'nin Wuhan'ı Bu Halde" başlığı çıkarılıyor yerine "İktidarın ekonomi politikası ve bunun toplu taşımaya yansıması" şeklinde yazılıyor.

İddianın sahibi Halk TV'deki işinden çıkarılan Fırat Yeşilçınar.

Sol belediye ve medya ilişkileri Halk Tv’den kovulan yine sol medya çalışanları tarafından Clubhouse üzerinden anlatılıyor.

Trajik olan iki durum var,

Birincisi Deniz Gezmiş örneğinde olduğu gibi şikayet ettiğiniz şeye dönüşmeniz!

İkincisi de o meşhur klişe söz, "Her devrim kendi çocuklarını yer" ve yiyor! Sırf gerçeği yazdı diye uğruna mücadele ettikleri onları kapının önüne koyuyorlar.

İstedikleri ne?

Gerçeği eğip büksünler.

Doğruyu yazmasınlar.

İktidarın karşısında dursalar bile gerçeği yazanları kovuyorlar.

Tahammülleri yok!  

Buradan Anadolu’daki medya hareketliliğine gelelim;

Özellikle HDP-İYİ Parti destekli CHP’li belediye başkanlarının bulunduğu kentlerde TV Kanalları el değiştiriyor. Yönettikleri kentlerde ‘Para yok. Borç çok’ diye ağlayan başkanlar, ne hikmetse medyaya aktarmak için milyonları bulabiliyorlar.

İhale, tanıtım ve reklam adı altında milyonlar aktarmak yeterli gelmemiş olacak ki medya kuruluşlarına patron olmak istiyorlar. Yani tam kontrol için CHP, yerel yönetimler eli ile dolaylı yollardan kitle iletişim araçlarını bir bir satın alıyor. TV ve Radyo kanalları sahip değiştiriyor. Bu kentlerde yazılı medyanın durumu ise zaten ortada.

Sosyal medyada durum daha da çarpıcı. Hiç kural yok. Terör örgütü militanları ile aynı dili kullanan trol orduları her gün yeni bir operasyona imza atıyor. Kişiler, kurumlar üretilmiş yalanlarla linç ediliyor.  

Hazırlık büyük!

Hedef 2023!

Bunun için CHP, Adana ve Mersin’de medyada yeniden yapılanıyor. TV Kanallarını yoldaşları üzerine çoktan geçirdi bile. Bakmayın öyle 'Yandaş Medya' diye fırtına estirmelerine. Medya söylendiği gibi iktidarın veya Cumhur İttifakı'nın kontrolünde değil. Adana'da var olan medyanın %97'si CHP kontrolünde. Mersin'de de durum aynı. 

2019 yerel seçimleri öncesi uyarmıştım, ‘Adana ve Mersin alınacak ve dönüştürülecek’ demiştim.

Ve dediğim oluyor!

Hala günlük politik kaygılar ile hareket ediliyor. Ve maalesef çok az insan olan bitenin farkında.

Tehlikeli eşiği bir kez daha gösteriyorum;

Ya gözünüzü açar bu eşiği atlarsınız ya da ‘görmedim, duymadım’ deyip yuvarlanırsınız.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI