Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç: 'Adana En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi'

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç: 'Adana En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi'

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’da Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yapılan ihracatın yüzde 25.5 artarak 211.2 Milyon dolara ulaştığını, Adana’nın aylık bazda tarihindeki en yüksek ihracat rakamı olduğunu söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2021 yılı Haziran ayı verilerini değerlendiren TİM Başkan Vekili ve ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, tarihi rekorlara imza atıldığını, ülke ihracatının yüzde 47 artışla 19.8 milyar dolara yükseldiğini 6 aylık verilere göre de yüzde 40 artış ile 105 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Adana ihracatının da tarihinde ilk defa aylık bazda 211.2 Milyon dolara ulaştığını belirten Kıvanç, “Adana’nın 2021 yılı ilk 6 aylık ihracat verilerine baktığımızda geçen yıla göre yüzde 30 artışla toplam ihracatın 1 milyar 114 milyon dolara ulaştığını görüyoruz. Pandemiye rağmen Türkiye ve Adana özelinde sanayinin çarkları giderek daha hızlı dönmekte. Ümit ediyorum ki Adana olarak Türkiye’nin ihracatından alacağımız pay her geçen gün artacaktır.” diye konuştu.

Adana’nın 2020-2021 Yılları Haziran ayları karşılaştırıldığında ihracat yapılan ilk 20 ülke içerisinden 15 ülkeye ihracatın arttığı gözlemlendiğini dile getiren Kıvanç, “Haziran 2021 döneminde Adana ilinden yapılan ihracatta, Irak 19.6 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, Almanya 18.6 milyon dolar ile ikinci ve İspanya 15.4 milyon dolar ile üçüncü sırada yer almıştır. Sektörel bazda ise Haziran 2021’de Adana’dan yapılan ihracatta 44 milyon 986 bin dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri lider olurken, bu sektörü 41 milyon 419 bin dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve 23 milyon 778 bin dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörleri takip etmiştir.” dedi.

Adana olarak ihracata odaklandığımız takdirde mevcut potansiyelimizi değerlendirip önümüzdeki dönemlerde bu rakamlarından çok daha üstüne çıkabileceğimiz inancında olduğunu belirten Kıvanç sözlerini şöyle tamamladı;

“Adana Sanayi Odası olarak kent dinamikleriyle iş birliği içerisinde yatırım ortamı için sinerji yaratma çalışmalarına devam ederken, üretim, istihdam ve ihracatı artırma hedefleri doğrultusunda üye firmaların gelişimine, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve ihracatına odaklanıyoruz. Adana mevcut potansiyeli ve önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yatırımlar ile birlikte Türkiye’nin ihracatına katkı yapacak en önemli illerin başında yer alacaktır.” 
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER