Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, 'Türkiye'deki Birçok Bal Markasının Üretim Merkeziyiz'

Adana Tarım ve Orman  İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, 'Türkiye'deki Birçok Bal Markasının Üretim Merkeziyiz'

Bal üretiminde üst sıralardaki yer alan Adana, Türkiye'deki birçok bal markasının üretim merkezi konumunda. Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, "Adana'da bal üretimi yıldan yıla artış gösteriyor. Bundan 4-5 yıl önce 8-10 bin ton civarındayken şu an 13 bin ton civarına çıktık.' dedi. 

İkliminin yanı sıra sahip olduğu zengin doğal ve tarımsal kaynaklı bitki örtüsüyle arıcılıkta öne çıkan Adana, verilen desteklerle bal üretiminde üst sıralardaki yerini koruyor. 

Bal üretiminde ilk sıralarda yer alan Adana'da arıcılığın daha da güçlenmesi için talep eden arıcılara son bir yılda yüzde 70'i devlet destekli 250 güneş paneli ve 5 konteyner verildi. Üreticilere 2022'de 7 milyon 823 bin 807 lira, bu yıl ise şimdiye kadar 11 milyon 119 bin 421 lira nakdi destek sağlandı.

Türkiye'deki Birçok Bal Markasının Üretim Merkeziyiz

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin yaptığı konuşmada, zengin bitki örtüsüne sahip kentin Türkiye arıcılığında en önemli merkezlerden biri olduğunu ve kentte üretilen balın yurt içi ve dışına gönderildiğini belirterek, "Adana, bal üretiminde Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır. Yaklaşık 13 bin ton civarında bal üretiyoruz. İlimizde ayrıca bal kooperatifimiz var. Bu kooperatif tüm arıcılarımızın ballarını alıp pazarlama yapmaktadır. Bunun dışında da ulusal ve uluslararası ölçekte işletmelerimiz var. Türkiye'deki birçok bal markasının üretim merkezi Adana'dır. Bu bal üretim merkezlerinden de hem yurt içine hem yurt dışına ürün gönderilmektedir" dedi.

Tekin, "Adana'da bal üretimi yıldan yıla artış gösteriyor. Bundan 4-5 yıl önce 8-10 bin ton civarındayken şu an 13 bin ton civarına çıktık. Sürekli en üstte bir mücadele içerisindeyiz. Hem arıcılarımızı hem ilimizi bu kategoride en önde tutmaya çalışıyoruz. Bal üretiminde en iyi olmak ve en kaliteli balı üretmek için mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Üretimin daha güçlenmesi için arıcılara desteklerimiz sürüyor" ifadelerini kullandı.

Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Kılıçkaya da bal üretiminde ikinci sıradaki kentin birinci olabilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Kılıçkaya, bu kapsamda mazot desteği verilmesinin üretimin artırılmasında büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER