Adana Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Odası’nın 2023 Yılı’nın ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı ve Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. 

Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde komitelerle bir araya gelen ATO Başkanı Yücel Bayram, Kahramanmaraş ve Hatay Merkezli depremlerin ardından Adana’nın yaşadığı sorunlara değindi. Başkan Yücel Bayram, devlet tarafından depremde zarar gören işletmelere yönelik devlet tarafından sunulacak tüm imkanların, OHAL kapsamına alınan 11 il arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın uygulanması gerektiği çağrısında bulundu.


“KOMİTELERİMİZDEN GELEN HER TALEP VE ŞİKÂYET İÇİN GİRİŞİMDE BULUNUYORUZ”


ATO Yönetimi olarak komitelerle sürekli dirsek teması halinde olduklarını ve her ay gerçekleştirilen olağan toplantılarda istişarelerde bulunduklarını belirten Başkan Bayram,  sektörlerden gelen talepleri çözüme kavuşturmak için gerek Valilik, gerek TOBB gerekse de bakanlıklar nezdinde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. 


Depremden sonra en çok şikâyetin inşaat ve ilgili sektörlerden geldiğini belirten Başkan Bayram, şunları kaydetti: “Depremden sonra alınan kararla inşaatlar durdurulmuştu. Üyelerimizden kimi boya yapamıyor, kimi son kata gelmiş tablasını dökmüş ama ilerleyemiyor, kimi ince işlere geçmiş, kimi pencere takacak ama çivi çakamıyordu. Hatta bu inşaat sorunu sanayide ve müstakil yapılarda da vardı. Girişimlerimiz sonucunda yaşanan bu problemi Valimiz Dr. Süleyman Elban’ın desteğiyle çözdük. Yapılarında problem olmayan tüm inşaatlar artık çalışmalarına devam edebilecekler.”

Komitelerden gelen KGF limit sorunu, Bağ-Kur’dan emeklilik için gereken günü sorunu, ve hal yasası taslağıyla ilgili endişeleri dinleyen Başkan Bayram, tüm talepleri not alarak ilgili kurumlara ileteceklerini kaydetti. 


ADANA SERA OSB’YE YATIRIM MÜJDESİ 


Meslek Komiteleri Olağan Toplantısı’nın ardından, Meclis Başkanı İsmail Acı başkanlığında gerçekleştirilen Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Bayram, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından açıklanan SERA OSB müjdesini duyurdu. 

Bayram, “Torba yasa ile yapılan düzenlemeyle, Adana’mızda toplam 2,5 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan Tarıma Dayalı (Sera) Organize Sanayi Bölgemizin kıyı kenar kanunuyla ilgili sorunu çözüldü ve artık yatırıma açılıyor, kentimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi. 


ADANA’NIN MAĞDURİYETİ


Adana genelinde ATO’ya bildirilen deprem bölgesindeki illerden alacak rakamının 2 milyar 594 milyon TL’yi geçtiğini açıklayan Başkan Yücel Bayram, “Adana deprem bölgesiyle çok yoğun ticari ilişkileri olan bir il. Yaşanan felaket sorasında deprem bölgesindeki tüm illerle ticaret durma noktasına geldi. Alacaklar, çekler, senetler tahsil edilemez durumda. Bu da ticarette nakit akış zincirinin kırılması anlamına geliyor ki bu da Adana’daki firmalarımızın ciddi krizler yaşayacağı, iflasların olabileceği endişesini yaratıyor. Bunu ortadan kaldırabilmek adına devletimizce firmalarımıza nefes aldıracak birtakım kolaylıklar sağlanmalı. Firmalarımıza; SGK prim desteği verilmeli ya da bir süre devlet tarafından karşılamalı, faizsiz veya çok düşük faiz ile KGF destekli kredi imkânı sağlanmalı, işletmelerin mevcut kredi borçları ötelenmeli, zarar görmüş işletmelere özel destekler sağlanmalı, bölgeye özel KDV istisnası ve vergi borçlarında öteleme sağlanmalı. Ankara’da TOBB’da Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş ve Hazine Bakan Yardımcımız Sn. Mehmet Hamdi Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda bu sorunları bir kez daha dile getireceğim.” dedi. 


Başkan Bayram, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile ATO’da gerçekleştirilen “İş Dünyası İstişare Toplantısı”nda, “Deprem bölgesi ile olan ticari ilişkiler, inşaatlara izin verilmesi, apartman altındaki yıkılan ve yıkım kararı çıkan işyerlerinden dolayı tüccarın yaşadığı sıkıntılar, Adana’nın 6. Bölge Teşvik Programına alınması, OHAL kapsamında Adana’nın da 11 il ile eşit şartlarda uygulamalara tabii tutulması, KGF ve destek paketleri” gibi konuların masaya yatırıldığını söyledi. Başkan Bayram bu konuların ve sektörlerden gelen diğer taleplerin yakın takipçisi olacaklarının altını çizdi. 


ATO Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda,  gündem maddelerini oylaması sonrasında Meclis Üyeleri,  talep ve önerilerini dile getirdiler.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER