Adana Valisi Elban Su Ürünleri Üretim İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

Adana Valisi Elban Su Ürünleri Üretim İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Su Ürünleri Üretim İstasyonunda incelemelerde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin’in de bulunduğu ziyaret sırasında Vali Elban, Seyhan Baraj Gölü civarında 11 parselden oluşan toplam 204.800 m² alan üzerine kurulu tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Aldığı bilgiler doğrultusunda bir açıklama yapan Vali Elban, 01.04.2021 tarihinde itibaren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından işletilen tesisin ilk etapta çevre düzenlenmesinin yapılıp üretim için gerekli olan beton ve toprak havuzların tesviyesi ve bakımlarının yapılarak tesisin işler hale getirildiğini belirtti.

Tesiste 10 adet çeşitli ebatlarda betonarme, 10 adet ise toprak havuz olmak üzere toplamda 20 adet havuzun bulunduğunu söyleyen Vali Elban, “Tesiste balık üretimi, bakımı ve balıklandırma çalışmaları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilen üç su ürünleri mühendisi ve bir veteriner hekim tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Tesiste yapılan üretimi de değerlendiren Vali Elban; 2021 üretim yılı içerisinde toplamda 8.000.000 adet sazan yavrusu üretildiğini ve üretilen balıkların 6.000.000 adedinin balıklandırma amacıyla dağıtıldığını, kalan 2.000.000 adedinin kışlatılmak üzere havuzlara stoklandığını belirtti.

2022 üretim yılı için Tarım ve Orman Bakanlığınca 10.000.000 adet sazan yavrusu dağıtılacağı bilgisini de veren Vali Elban; eylül ayı içerisinde Adana, Konya, Kahramanmaraş, Mersin, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Hatay, Aksaray, Karaman ve Niğde illerine dağıtımların planlandığını söyledi.

Ziyaret yapılan incelemelerin ardından sona erdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER