AKAMİB İhracat Paneli Ve Ödül Töreni gerçekleştirildi

AKAMİB İhracat Paneli Ve Ödül Töreni gerçekleştirildi

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) “İhracat Paneli ve Ödül Töreni” gerçekleştirildi. Törene Adana Valisi Dr. Süleyman Elban'da katıldı.

Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Elban’ın yanı sıra Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile iş insanları katıldı.

Güzem Yılmaz’ın moderatörlüğünde AKAMİB Onursal Başkanı Bülent Aymen, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ile Köşe Yazarı Sefer Levent’in konuşmacı olarak katıldığı panelde global ekonomi ve politik durum açısından mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörleri ihracatımız değerlendirildi. Panelin ardından gerçekleştirilen ödül töreninde 2021 yılında gerçekleştirdikleri 896 milyon 784 bin dolarlık ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlayan AKAMİB üyelerine ödül verildi. 

Vali Elban, programda gerçekleştirdiği konuşmada; “Pandeminin en büyük avantajlarından birisi, lojistikte konteynırda yaşanan sıkıntılar doğrultusunda Uzak Doğu’dan ve Batı dünyasından uzaklaşma çabalarının ülkemize olan ilgiyi ve üretimimize olan talebi gittikçe arttırması. Ama bu durumun kalıcı olması için tedbirlerin alınmasında yarar olduğunu düşünüyorum. İhracatta sattığımız malları arttırmak önemli; ama ne sattığımız, katma değerinin ne olduğu, birim gelirinin ne olduğu bence daha önemli. Dolayısıyla bugünkü bu güzel ortamın kalıcı olması temel dileğimiz. Birkaç sene sonra tekrar gerçek anlamda rekabet başladığında bizim ne kadar katma değerli ürün ürettiğimiz, dünya piyasasında ne kadar verimli üretim yaptığımız, az maliyetle ürettiğimiz ve buna göre de rekabet şartlarında ne durumda olduğumuz çok daha önemli olacaktır. Onun için bu güzel günleri o çerçevede de değerlendirip ihracatla ilgili ürünlerimizi ve ihracata konu olan her şeyi doğru değerlendirmekte yarar olduğunu düşünüyorum.” dedi. Pandemi şartlarının henüz sonuçlanmamış olmasına rağmen dünyadaki yansımalarını göstermeye başladığını kaydeden Vali Elban “Her türlü enerji fiyatı başta olmak üzere ciddi bir ekonomik sıkıntı ve türbülans başladı tüm dünyada. Bir taraftan da savaş riskleri ve birçok jeopolitik riskler de bunun yanında gelmeye başladı. Bu şartlara rağmen sizlerin üretimi devam ettirmeniz ihracat yapmanız ülkemiz adına çok kıymetli bir başarıdır. Bugün bu başarıya imza atan kıymetli iş insanlarımız da aramızda. Bu ülke için üretim ve ihracat yapan herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER