ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bayram: “Depremin Adana’da Ticari Bilançosu Yüksek”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bayram: “Depremin Adana’da Ticari Bilançosu Yüksek”

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, depremde en büyük kaybın yitirilen canlar olduğunu, onların telafisinin mümkün olmadığını belirterek, “Adana, depremden bir Hatay, bir Maraş ya da bir Adıyaman kadar hasar görmedi ancak, yüzyılın afetinden kentimizin ticareti de son derece olumsuz etkilendi” dedi.

Yücel Bayram, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin katılımıyla düzenlenen İş Dünyası İstiare Toplantısı’ndaki konuşmasında, depremin Adana özelindeki etkilerine dikkati çekti. 

Bayram,  “Yetkililerin de açıkladığı gibi, ilimizde 824 ağır hasarlı, 1.920 orta hasarlı binamız var ve denetimler halen devam ediyor. Tespitler tamamlandığı zaman yaklaşık 3.500 adet binamız yıkılmış olacak. Bu binalarda şu ana kadar belirlediğimiz kadarıyla 367 işyerimiz var” dedi.

Başkan Bayram, “Hasarlı bina ve işyerlerinin ağırlıklı olarak Süleyman Demirel Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, Kurttepe ve Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde. Depremden bu yana veri topluyoruz. Çok büyük bir afet yaşadık. Devletimiz, sivil toplum örgütleri hep birlikte elini taşın altına koymak için mücadele ediyor. Fakat depremin Adana’da ticari bilançosu oldukça yüksek. Zira, yine şu ana kadar bize ulaşan rakamlara göre, Adana firmalarının deprem bölgesinden 2 milyar TL’yi aşkın alacağı mevcut” bilgisini paylaştı.

“OHAL KAPSAMINDAKİ TÜM İLLER EŞİT TUTULMALI”

Adana’da Kahramanmaraş’ta, Hatay’da, Adıyaman’da, Malatya’da olduğu gibi büyük yıkımların olmadığını ancak kentin ticari olarak ciddi bir darbe aldığını vurgulayan Başkan Bayram şunları ifade etti: “Ticaret birbirine bağlı bir döngüdür. Adana bölgede ticaretin önemli bir ayağı ve OHAL kapsamına alınan 11 ilden de biri. Ancak uygulamalarda görüyoruz ki Adana ve bazı iller farklı değerlendiriliyor. En basit örneğiyle kısa çalışma ödeneği programı ve banka kredi faizleri ve bankaların uygulamaları. Talebimiz, OHAL’de olduğumuz sürece 11 ilin eşit tutulması. 11 ile ne uygulanıyorsa Adana’ya da onun uygulanması.”

Deprem bölgesinden alacakların doğal olarak tahsil edilemediğini ifade eden ATO Başkanı Yücel Bayram, bu konuyu bakanlığa sundukları raporda da belirttiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Büyük ölçekli firmalarımız arasında 50, 80, 100 milyon TL’yi bulan alacağı olan firmalarımız var. Herkesin bildiği gibi ticaret şöyle işliyor; satıyorsunuz, çeki alıyorsunuz karşılığında siz de tedarikçinize ödeme yapıyorsunuz. Şimdi bu çeklerin tahsil edilme şansı yok. Ama firmalarımız karşı tarafa ödemek zorunda. Çoğu firmamız; ‘Alacağımızı ne yapacağız?’ diye sormayı bile doğru ve etik bulmuyor. Ama bu da yaşanan büyük bir sorun. Onun için Sayın Bakanımızdan talebimizi bir Adanalı olarak, hocamız olarak, abimiz olarak destek bekliyoruz. Bu bölgelerden resmî alacağı olanlara o bölgelerde firmalarımıza özellikle KGF gibi ya da farklı bir kredi gibi destek sağlanmalı. Bu konularda yardımınıza ihtiyacımız var.”

“MÜSTAKİL YAPILARDA VE SANAYİDE DURAN İNŞAAT İŞLERİ BÜYÜK SORUN YARATIYOR”

ATO’nun en büyük gruplarından olan ‘inşaat gruplarının’ depremin durdurulan çalışmaları nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını da aktaran Başkan Bayram, müstakil yapılarda ve sanayide inşaatlara devam edilebilmesi talebinde de bulundu. 

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ise yaptığı konuşmada son yıllarda yaşanan olağanüstülüklere ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş ve Hatay/Defne depremlerinin verdiği zararlara dikkati çekti. 

Depremlerin Türkiye ekonomisine, 103 milyar dolar yani 2 trilyon Türk Lirası maliyeti olduğunu kaydeden Bakan Kirişci, “Herkes bu rakamın büyüklüğünü öncellikle bilmeli. Bu 2 trilyon 2023 yılı bizim milli gelir hedefimizin yüzde dokuzuna tekabül ediyor, bunu herkesin bilmesi lazım. Yaralarımızı hızla sarmaya devam ediyoruz. Deprem felaketinin üzerinden 40 gün bile geçmemişken sel felaketi yaşadık. Tabii ki gidenleri geri getiremiyoruz, getiremeyiz. Ama yaraları sarmak, kısmen de olsa depremzedelerin günlük hayatlarını hızlıca dönmelerini sağlamak adına da ilk andan itibaren büyük bir çaba, büyük bir gayret sergilendi, sergileniyor.” dedi. 

Toplantıda ATO üyelerinin taleplerini de dinleyen Bakan Kirişci, 11 ilden gelen tüm talepleri not aldık ve makuliyet ölçüsünde değerlendirip takipçisi olacağını dile getirdi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER