Bakan Vedat Işıkhan, Adana'da iş İnsanları, Sanayiciler ve Esnaflarla bir araya geldi

Bakan Vedat Işıkhan, Adana'da iş İnsanları, Sanayiciler ve Esnaflarla bir araya geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Adana’da İş İnsanları, Sanayiciler ve Esnaflarla bir araya geldi. 


Adana'da iş İnsanları, Sanayiciler ve Esnaflarla bir araya gelen Bakan Işıkhan, burada yaptığı konuşmada da, 6-7 Şubat’ta sadece 11 ili değil, 85 milyon insanı derinden sarsan büyük bir afetle karşı karşıya kaldıklarını hatırlatarak, “Adana da bu yıkımı yaşayan şehirlerimizden birisiydi. Büyük kayıplar yaşadık, yüreklerimiz yandı. Ancak biz daha depremin ilk gününden itibaren ne dedik? Acımız ne kadar büyük olursa olsun, devlet olarak biz bütün vatandaşlarımızın yanında olacağız, yalnız bırakmayacağız dedik. Yaralarımızı kendi ellerimizle saracağız, maddi kayıplarımızı bir bir telafi edeceğiz dedik. Geri getiremeyeceğimiz can kayıplarımız dışında vatandaşımızın bütün maddi kayıplarını hiçbir mağduriyet yaşatmadan temin edeceğiz dedik. Dediğimiz gibi de derhal çalışmalara başladık. Bütün Bakanlıklarımız seferber oldu. Şu an evlerimizi, binalarımızı, işyerlerimizi, işletmelerimizi çok kısa bir sürede yeniden ayağa kaldırmaya başladık. Şehirlerimizin sosyal ve ekonomik yaşamını yeniden canlandıracak en önemli etken hiç kuşkusuz ticareti, çalışma hayatıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak felaketin ilk günlerinden bu yana hem işletmelerimize hem de çalışanlarımıza, Adana’nın işgücü piyasasını, istihdamını harekete geçirmek için her türlü imkanı sunmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.


“Deprem Bölgelerinde, İşveren ve İşçilerin Yükümlülükleri İleri Tarihlere Ertelendi”

Bakan Işıkhan, nakdi ücret desteğinden, kısa çalışma ödeneğine ve prim desteğinden, Toplum Yararına Programlara, Aktif İşgücü Programlarına kadar her kalemde sunulan hizmetlerin depremzede vatandaşlara özel hale getirildiğini aktararak, şu bilgileri paylaştı:

“Olağanüstü hal ilan edilen illerde, işçilerimizin işten çıkarılmaları sınırlandırıldı. Deprem bölgelerinde, işveren ve işçilerin yükümlülükleri ileri tarihlere ertelendi. Şubat 2023 ödeme dönemi için Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen gelir ve aylıklar erken ödendi. Deprem felaketinin yaşandığı 11 ilin sınırları içerisinde yaşayan/ikameti olan vatandaşlarımıza, tedavilerinde ihtiyaç duydukları ilaçların temin edilmesine yönelik destekler.. gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılabilecek tüm kolaylıklar sağlandı. Depremzede vatandaşlarımızın her türlü başvurularını diledikleri yerleşim yerinde yapmaları sağlandı. Ayrıca bölgedeki vatandaşlarımıza hizmet verebilmek adına mobil SGK araçları tahsis edildi. Depremin ağır yıkıma sebep olduğu yerleşim yerlerinde özel öğretim kurumlarında çalışan personelin sigorta primlerinin, işveren hisselerine ait tutarın üç ay süreyle Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına imkân sağlandı. Kısa çalışma ödeneği kapsamında deprem bölgesinde yer alan yaklaşık 110 bin vatandaşımıza toplamda 1 milyar lira ödeme yapıldı. Ayrıca, gerekli prim şartlarını taşımadığı için işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlarımız için nakdi ücret desteği uygulaması hayata geçirildi. Destek kapsamında 81 bin vatandaşımıza yaklaşık 695 milyon lira ödeme yapıldı. Kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere işsizlik ödeneği almaları hususunda prim ve süre kolaylıkları getirildi. Deprem bölgesinde, Toplum Yararına Programlar (TYP) uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda; toplamda 57.057 kişilik program ile 7 milyar lira ödenek tahsis edildi. TYP uygulaması noktasında esneklik getirildi. İşbaşı Eğitim Programlarımıza yönelik olarak Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları için katılımcıların devam durumlarına bakılmaksızın tam ay üzerinden zaruri gider ödemesi yapılmasına ilişkin düzenleme yapıldı. Deprem bölgesi dışında kalan İŞKUR İl Müdürlükleri bünyesinde, depremden etkilenerek diğer illere nakledilen kişilere yönelik işe ve aktif işgücü programlarına yönlendirme hizmeti sağlamak üzere ekipler oluşturuldu. KYK yurtları, kamu misafirhaneleri, oteller gibi depremden etkilenen kişilerin geçici olarak yerleştirildiği yerler ziyaret edilip İŞKUR’a kayıtları gerçekleştirildi ve iş arama sürecinde vatandaşlarımıza destek olundu. Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerine 6 ay süreyle 2 bin 59 lira tazminat ve 972 lira fazla çalışma ücreti olmak üzere toplamda aylık 3 bin 31 lira ödeme yapıldı. Deprem bölgesi için mücbir sebep halinin 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatılmasıyla işverenlerimizin, sigortalılarımızın ve vatandaşlarımızın çeşitli yükümlülüklerini süresi içinde yerine getirilmiş saydık, bazı yükümlülüklerini erteledik ve yapılandırma başvurularını düzenledik. Önümüzdeki süreçte de yine ihtiyaç hasıl olduğunda bu tür destek ve programlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

Depremden etkilenen 11 ilin tamamını eskisinden daha iyi bir hale getirene kadar çalışmaya devam edeceklerine vurgu yapan Işıkhan, “Devlet olarak sağladığımız teşvik ve desteklerle, sizin girişim ve üretiminizle bu zor zamanların da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Özellikle depremde hasar gören, yıkılan, iyileştirmeye ihtiyaç duyan işyerlerimizi, atölyelerimizi, çalışma alanlarımızı yeniden inşa ediyoruz. İşyerlerinin yapımı ve tamamlanması, burada sağlanacak destekler, teşvikler, nakdi yardımlar yakın takibimiz altında. İnşallah işyerlerimiz iyileştirildikçe, şehrimizin çalışma hayatı da canlanmaya eski verimli günlerine dönmeye başlayacaktır. Bugünleri de yine birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla atlatacağımıza inanıyorum. Bizler Bakanlık olarak, devlet olarak her daim yanınızdayız. Bu süreçte hiçbir depremzedemizin mağdur olmasına izin vermedik, vermeyeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Şehirdeki ziyaretleri kapsamında Işıkhan, Adana Eczacılar Odası'nı da ziyaret ederek, mesleki ve sektörel konulara dair talep ve önerileri dinledi, istişarelerde bulundu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER