Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temel gıdadaki yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temel gıdadaki yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon tedbirleri tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşı yüksek enflasyona ezdirmeyeceklerini ifade ederek  "KDV Sistemini Sadeleştirme Programımız kapsamında temel #gıda ürünlerinde yüzde 8 olan #KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz." dedi. 


Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olacağına inandığı toplantının hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz ekonomisini yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme yolunda kararlılıkla ilerliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Küresel ekonominin, enerji ve gıda başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki aşırı yükselişin sancılarını, finansal piyasalarda dengesizlik ve yüksek enflasyon olarak yaşadığını ve bu dalgalanmaların Türkiye’yi de etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir de buna, Gezi Olayları’ndan 15 Temmuz’a, oradan 2018’deki kur saldırısına kadar uzanan, ağırlıklı kısmı dış kaynaklı Türk ekonomisine yönelik ekstra etkileri de eklemek gerekiyor” dedi.

“ENFLASYONLA MÜCADELE, TOPYEKÛN BİR KARARLILIĞI, TOPYEKÛN BİR FEDAKÂRLIĞI GEREKTİRİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ekonomimizi mahvetme tehditlerine kadar varan fütursuz saldırılara karşı elimizdeki tüm imkânları kullanarak mücadele ettik. Geçtiğimiz yılın son aylarında yaşadığımız kur dalgalanmasının piyasalarda yol açtığı paniğin de, ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle ilgisinin olmadığını, akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir. Açıkladığımız tedbir paketiyle bu dalgalanmanın önüne geçerek, kuru yeniden istikrara kavuşturduk. Bu süreçte ortaya çıkan yüksek enflasyonun etkilerini de, 2022 yılı içinde büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.”

“Enflasyonla mücadele, topyekûn bir kararlılığı, topyekûn bir inancı, topyekûn bir fedakârlığı gerektirir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükûmet olarak, bu konuda atmaya söz verdikleri adımları birer birer hayata geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Bugün de, işte bu adımlardan birinin müjdesini sizlerle ve milletimizle paylaşmak üzere bir aradayız. KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Bilindiği gibi un ve ekmekte KDV’yi zaten yüzde 1 olarak uyguluyoruz.”

Müjdesini paylaştığı yeni düzenlemeyle, gıda ürünlerinde devlet adına yüzde 7’lik bir indirim yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, KDV’si yüzde 1’e inen ürünlerin enflasyon sepetinde ciddi bir ağırlığa sahip olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunlar pirinç, makarna, et, balık, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri, şeker ve şekerli ürünler, çay, kahve, su gibi insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri gıdalardır. Tüm bu ürünlerde yapılan vergi indirimi, aynı zamanda enflasyonla mücadelede de önemli bir kazanım anlamına gelmektedir. Üretim, toptan ticaret ve perakende ticaret aşamalarının hepsini de kapsayan gıda ürünlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini yarın ki Resmî Gazete’de yayımlıyoruz. Az önce huzurlarınızda imzayı attım. Bu düzenlemenin şimdiden ülkemize, milletimize, sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER