Kıvanç; 'Adana Aynı Yıl İçinde Aylık İhracat Rekorunu Yeniledi'

Kıvanç; 'Adana Aynı Yıl İçinde Aylık İhracat Rekorunu Yeniledi'

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın, ihracatının Haziran 2021’de ulaştığı aylık ihracat rekorunu Ağustos 2021’de 211.5 milyon dolar ile yenileyerek tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2021 yılı Ağustos ayı verilerini değerlendiren TİM Başkan Vekili ve ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Türkiye’nin 2021 yılı Ağustos ayında ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,8 artış ile 18 milyar 912 milyon dolar oldu. 2021 yılı Ocak-Ağustos dönemi 8 aylık toplam ihracat ise 140.2 milyar dolara ulaştı. İnşallah yıl sonunda ise 210 Milyar hedefimize ulaşacağız” dedi.

Adana’nın ihracatında büyük bir artış olduğunu dile getiren Kıvanç, “Adana’nın 2021 yılı Ağustos dönemindeki ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50,54 artarak 211 milyon 542 bin dolar oldu. Bu rakam tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamı. 2021 yılı Ocak-Ağustos dönemi 8 aylık toplam Adana ihracatı ise 1.5 milyar doları aştık. Adana’nın yıl sonunda toplam ihracatının 2.3 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşeceğini hedefliyoruz.” dedi.

Adana’nın, 2021 yılı Ağustos ayında Türkiye geneli ihracattan aldığı payın yüzde 1,22 olduğunu dile getiren Kıvanç, “Adana Ağustos 2021’de iller sıralamasında 13. sırada yer almıştır. Ağustos 2021’de Adana’dan yapılan ihracatta 47 milyon 198 bin dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ilk sırada yer almış, bu sektörü 39 milyon 827 bin dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri ve 26 milyon 100 bin dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörleri takip etmiştir. Adana ihracatında hacmi yüksek sektörlerden olan Kimya sektörünün geçen yılın aynı ayına göre yüzde 101’lik artışı dikkat çekmiştir.” diye konuştu.

Adana olarak ihracatındaki artışın her yıl katlanarak devam etmesini beklediklerini sözlerine ekleyen Kıvanç;“Ümit ediyorum ki Adana olarak Türkiye'nin ihracatından alacağımız pay her geçen gün artacaktır. Adana Sanayi Odası olarak yatırım ortamı için sinerji yaratma çalışmalarına devam ederken, üretim, istihdam ve ihracatı artırma hedefleri doğrultusunda üye firmaların gelişimine, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve ihracatına odaklanıyoruz. Adana mevcut potansiyeli ve önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yatırımlar ile birlikte Türkiye’nin ihracatına katkı yapacak en önemli illerin başında yer alacaktır. Birlikte çalışıp, üretmeye ve daha fazla ülkeye daha fazla ürün ihraç etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER