Kıvanç; 'Adana tarihinin en yüksek Temmuz ayı ihracatını gerçekleştirdi'

Kıvanç; 'Adana tarihinin en yüksek Temmuz ayı ihracatını gerçekleştirdi'

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın 2021 yılı Temmuz Ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Adana ihracatının 2021 yılı Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre artarak 182 milyon 155 bin dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2021 yılı Temmuz ayı verilerini değerlendiren Kıvanç, Temmuz 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye ihracatı yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon dolar olurken, Adana’nın ihracatı ise yüzde 13,86 artarak 182 milyon 155 bin dolar olduğunu belirtti.

Pandemi koşullarına rağmen Türkiye ve Adana özelinde sanayinin çarklarının giderek daha hızlı dönmekte olduğunu söyleyen Kıvanç, “Adana Haziran 2021 döneminde 211.1 milyon dolar ile tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmişti. Temmuz ayında ise ihracatını artırarak tarihinin en yüksek Temmuz ayı ihracatını da gerçekleştirdi. Pandemi koşullarını değerlendirdiğimizde ihracatımızın artması bizleri sevindiriyor. Ümit ediyorum ki Adana mevcut potansiyelini geliştirerek ve yeni yatırımların gerçekleşmesiyle ihracatta çok daha fazla söz sahibi olacaktır.” dedi.

Adana’nın 2020-2021 Yılları Temmuz ayları karşılaştırıldığında ihracat yapılan ilk 20 ülke içerisinden 13 ülkeye ihracatın arttığının gözlemlendiğini söyleyen Kıvanç, “Adana’nın Ülkelere göre ihracatı incelendiğinde; Irak 19.5 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, Almanya 17.6 milyon dolar ile ikinci ve İspanya 16 milyon dolar ile üçüncü sırada yer almıştır. Sektörel anlamda ise Adana İhracatında yüzde 23 pay ile Tekstil ve Hammaddeleri ilk sırada, yüzde 22,6 pay ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ikinci sırada ve yüzde 12,1 pay ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri üçüncü sırada yer almıştır.” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER