Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi Toplantısı Gerçekleştirildi

Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi Toplantısı Gerçekleştirildi

Ülke ve bölge ekonomisi için önemli bir yere sahip olan tıbbi ve aromatik bitkilerin ilimiz genelinde üretiminin yaygınlaştırılması amacı ile Valilik koordinatörlüğünde başlatılan Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi’yle ilgili değerlendirme toplantısı Vali Süleyman Elban’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Zafer Öz, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Yüreğir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gildir, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin ile ilgili yetkililer katıldı.

Valilik koordinesinde başlatılan ilimizin tıbbi ve aromatik bitki potansiyeli ile bunu geliştirmeye yönelik çalışmaların yürütüldüğü proje kapsamında gelinen aşamanın tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda bir değerlendirmede bulunan Vali Elban; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 694.750 adet, Yüreğir İlçe Belediyesi tarafından üreticilere dağıtılmak üzere 100.000 adet tıbbi ve aromatik bitki fidesi alımının yapıldığını ve çiftçi bazında ekilişlerinin gerçekleştirildiğini belirterek bu çalışmalara ek olarak Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce 150.000 adet tıbbi ve aromatik bitki fidesinin temin edilip enstitüde deneme sahaları kurulduğunu kaydetti. Yapılan tüm çalışmaların çok kıymetli olduğunu belirten Vali Elban, elde edilecek ürünlerin kurutulması, yağının ya da suyunun elde edilmesiyle üretilecek ürünlerin katma değerini arttırıcı çalışmaların yapılmasının önemine değindi. Projeyle birlikte bu coğrafyanın kadim değerleri olan şifalı bitkilere sahip çıkılacağını ifade eden Vali Elban, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim alanlarının arttırılmasına yönelik diğer kurum ve kuruluşları ile daha geniş bir çalışma alanı oluşturacaklarını kaydetti.

Toplantı, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER