Sri Lanka ve Adana Sanayisi Artık Daha Yakın

Sri Lanka ve Adana Sanayisi Artık Daha Yakın

Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası iş birliği ile Adana -Sri Lanka arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek üzere online ortamda iş birliği toplantısı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplantıda Adana Sanayi Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası arasında İş birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Adana -Sri Lanka arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için düzenlenen toplantıya Türkiye Kolombo Büyükelçisi Rakibe Demet Şekercioğlu, Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Muhammed Rizvi Hassen, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası Başkanı Nandika Buddhipala, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Bülent Başer, Sri Lankalı ve Adanalı çok sayıda iş insanı katıldı.


Açılış konuşmasında söz alan Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Muhammed Rizvi Hassen son yıllarda gıda ve içecek, petrokimya ve kauçuk endüstrileri başta olmak üzere ülkesinde birçok yabancı yatırımcının olduğunu, bunun dışında elektrik üretimi projelerine yönelik önemli bir pazarın bulunduğunu belirtti. Adanalı iş insanları ile ülkesi arasında köprü olmak istediklerine değinen Büyükelçi Hassen, bu noktada atılacak her adımı dikkatle takip edeceklerine vurgu yaptı.

Türkiye Kolombo Büyükelçisi Rakibe Demet Şekercioğlu ise konuşmasında iki ülkenin ticaretinin gelişmesi hedeflediklerini belirterek, “Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası’na böyle bir organizasyonu düzenledikleri için teşekkür ederim. Bu tür etkinlikler iki ülke ilişkileri ve ticareti için çok önemli. Online ikili iş görüşmeleri etkinliklerinin verimli geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Bu tür toplantılar ilişkilerin geliştirilmesi açısında çok önemli olduğunu vurgulayan Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Bülent Başer, “Bu toplantılar ilişkilerin geliştirilmesi için çok önemli. Sri Lanka’nın, Türkiye’nin ve Adana’nın ihracatındaki payının yüzde 0.5’ten az olması bizler için büyük kayıp. Bunun gibi çeşitli etkinlikler ile geliştirilmesi lazım. Her iki ülkenin ihraç etmek istediği ürünlerin birbirini tamamlayıcı olması ticaretin geliştirilmesi doğrultusunda çok yararlı olacaktır.  Umarım bugün düzenleyeceğimiz online ikili iş görüşmelerinin buna katkısı ilerleyen dönemlerde olacaktır” diye konuştu.

Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası ile gerçekleştirilen etkinliğin Adana ile Sri Lanka arasında kurulacak yeni bir ticaret köprüsünün ilk ayağını oluşturmasını temenni eden Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, “Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantı umuyorum ki Adana’nın dinamiklerinin birebir görülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilebilmesi açısından faydalı olacaktır.” dedi.

Adana ile Sri Lanka Ticaret verilerine bakıldığında, 2016 yılından 2020 yılına kadar ihracatımızın arttığını ancak büyük olasılıkla pandemi nedeniyle 2020 yılında bu rakamın dörtte bir oranında azaldığını dile getiren Menevşe, “2019 yılında gerçekleşen ihracatımız 5,8 milyon dolarken, 2020 yılında bu rakam 1.4 milyona kadar gerilemiş. İlimizden Sri Lanka’ya tekstil ürünleri, gıda ürünleri ve bitkisel ürünler gönderilirken yaklaşık 10 milyon dolarlık ithalatımızı çoğunlukla bitkisel ürünler oluşturuyor. Bizim Oda olarak gayemiz, bu etkinlik sonucunda doğacak yeni iş birlikleriyle karşılıklı ticaret rakamlarının istenen seviyeye çıkarılması olacaktır. Biz Adana Ticaret Odası olarak, üyelerimizin ticaretlerine destek olacak ve karşılıklı ilişkileri geliştirecek her adımı atmaya hazırız. Sri Lankalı iş insanlarının da her türlü iş ve yatırım talebine ortak bulma ve destek hizmetleri sunma bakımından cevap verebilecek potansiyele sahibiz.” diye konuştu.

Sri Lanka'yı ve Adana’yı tanıtan videoların izlendiği görüşmelerde daha sonra etkinliğin ikinci bölümüne geçildi.

Adana ve Sri Lanka arasında ticaret hacmini ve ihracatı arttıracak iş birliği imkanlarının kurulması hedeflenen online ikili iş görüşmelerinde 16’sı Adana’dan 27’si Sri Lanka’dan olmak üzere toplam 43 firma katıldı. Her bir firmanın kendisini tanıtma imkanı buldu.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER