TÜRKONFED, 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi Adana’da başlıyor

TÜRKONFED, 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi  Adana’da başlıyor

Türkiye’nin gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED, 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’ni Adana’da düzenliyor. Anadolu’nun dört bir yanından yaklaşık 500 iş insanı ve kanaat önderinin katıldığı zirve, bugün (2 Aralık) başlıyor. “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına Doğru: Hayalimizdeki Türkiye” teması ile gerçekleşecek olan zirve iki gün sürecek. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Türkiye Hayalimize uzanan bu açılımı Çukurova’dan başlatıyor, kapsayıcı iş birlikleri ile bölgemiz ve ülkemiz için değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.


1 Aralık 2022 / İstanbul – Çatısı altındaki 30 federasyon ve 300’den fazla dernek üzerinden 50 bini aşkın şirket ile Türkiye’nin gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’ni 2-3 Aralık 2022 tarihlerinde Adana’da düzenliyor. Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (ÇUKUROVASİFED) desteği, Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ADSİAD) ev sahipliğinde gerçekleşecek zirvenin teması “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına Doğru: Hayalimizdeki Türkiye”. Zirveye Anadolu’nun dört bir yanından yaklaşık 500 iş insanı, aralarında TÜRKONFED ve TÜSİAD’ın mevcut ve geçmiş dönem başkanlarının da olduğu kanaat önderleri, yerel ve bölgesel kent aktörleri ile kamu yetkilileri katılım gösteriyor.


İş insanları ve kanaat önderleri panellerde bir araya gelecek


24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nin bugün (2 Aralık) yapılacak ilk gününde TÜSİAD’ın geçmiş dönem başkanları Erol Bilecik ve Cansen Başaran Symes; TÜRKONFED’in geçmiş dönem başkanları Süleyman Onatça, Celal Beysel ile SEDEFED Onursal Başkanı ve TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Sefa Targıt’ın katılımıyla “İş Dünyası ve STK’ların Dönüşümdeki Rolü: Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm” başlıklı bir panel düzenlenecek. Akşam gerçekleştirilecek zirve galasının Onur Konuşmacısı ise Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu olacak. 


Zirvenin ikinci günü ise (3 Aralık) TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış ve ADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Gizer’in açılış konuşmalarıyla başlayacak. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın Onur Konuğu olduğu zirvede, “Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm Odağında Hayalimizdeki Türkiye” başlıklı panel düzenlenecek. Panelde İstanbul Ekonomi Yönetici Ortağı Sinan Ülgen, Araştırmacı ve Yazar Bekir Ağırdır, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erinç Yeldan ile Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit İzmen konuyu tüm yönleriyle masaya yatıracak.


Süleyman Sönmez: “Kapsayıcı iş birlikleri ile bölgemiz ve ülkemiz için değer yaratacağız”


Cumhuriyetin ikinci yüzyılına doğru ilerlenen bu dönemde küresel ya da ulusal ölçekte yaşanan her krizin, riskler kadar fırsatlar da barındırdığını söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Bu fırsatları akılcı politikalarla değerlendirip, risklere de hazırlıklı olmak gerekiyor. İşte bu noktada ülke olarak iki önemli avantajımız ön plana çıkıyor: Esnek, krizler karşısında bağışıklık sistemi güçlü olan iş dünyamız ve Anadolu’daki üretim gücümüz… Yerelden küresele uzanan kalkınma yolu Anadolu’dan geçiyor” dedi. 


İş dünyası ve sivil toplumun sesi olarak sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirme sorumluluğu ile hareket ettiklerini vurgulayan Sönmez, şunları ifade etti; “Bugün içinde bulunduğumuz ortamda da belli başlı yapısal düzenlemeler gerçekleştirilmeden ortaya attığımız her basit çözüm ancak anlık etkiler yaratacaktır. O nedenle ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve rekabetçilik gücü artışında Anadolu potansiyelimizi kullanırken aciliyetle ele alınması gereken beş temel konuyu da ortaya koyuyoruz. Demokrasi, Çevre, Dijitalleşme, Kalkınma ve Cinsiyet Eşitsizliği başlıklarında somut ve etkili yapısal çözümlere ihtiyacımız olduğunu her platformda dile getiriyoruz.” 


“Hayalimizdeki Türkiye için çalışıyoruz”


Son altı ayda 30’a yakın kentte düzenlenen etkinlik ve çalıştaylarda, iş insanlarıyla bir araya geldiğini belirten Sönmez, “Her şeye rağmen üretme sevdasına ve risk alma potansiyellerine tanıklık ettik. Ve bir kez daha şahit olduk ki artık büyümeye, ihracata ve istihdama yönelik politikalar bir ülkenin ölçeğini artırmasına yetmiyor. İnovasyonu, ekonomik ve toplumsal yapısına entegre eden uluslar, sürdürülebilir kalkınma yolunda önemli mesafeler katediyor” diyerek 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde ele alacakları konular ile ilgili de şu bilgileri paylaştı: 


“TÜRKONFED olarak, tüm dünya için büyük önem arz eden bu değişim döneminde, fırsatları değerlendirmenin ve potansiyelimizi kullanmanın yolunu, “Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm” eksenli olarak “3D” şeklinde tanımlıyoruz. Üçüz dönüşüm vizyonumuz kapsamında; dijitalleşen, yeşil dönüşüm sayesinde su ve enerji başta olmak üzere kaynak verimliliği ile hem cari açığı azaltan hem de yeni ihracat pazarlarında rekabet gücünü artıran; gelişmiş bir ekonomi için gelişmiş bir demokrasiyi içselleştiren, eğitimden kadına, gençlikten girişimciliğe toplumun tüm katmanlarını dönüşümün odağına alan Hayalimizdeki Türkiye için çalışıyoruz. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanından bir araya gelecek olan iş dünyamız ile Anadolu’nun bereketli topraklarında, Çukurova’da bir araya geleceğiz. Türkiye Hayalimize uzanan bu açılımı zirvemizle birlikte Çukurova’dan başlatıyor, kapsayıcı iş birlikleri ile bölgemiz ve ülkemiz için değer yaratmayı hedefliyoruz.”


TÜRKONFED’in Hayalindeki Türkiye


TÜRKONFED’in ilk kez geçen yıl, “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” 2030 Vizyon Belgesi’nde deklare ettiği ve bu yılki zirvenin de temasını oluşturan “Türkiye Hayali” şu maddelerden oluşuyor:


Yerküreyle ve yeşil dönüşüm ile uyumlu bir ekonomik atılımı başlatmış,

Sosyal, laik ve demokratik hukuk devletini yeniden inşa etmiş,

Güçler ayrılığını, denge ve denetleme mekanizmalarını yerli yerine oturtmuş,

Yargının tam bağımsızlığını tesis etmiş,

Toplumsal ve siyasal uzlaşmalar ile yeni dönemin, yeni ve sivil anayasasını yapmış,

Avrupa Birliği’ne tam üye olmuş,

Hukukun üstünlüğüne inancı artırmış ve güçlü bir toplumsal dönüşümü başarmış,

Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalar geliştirmiş, ayrımcılığın, ötekileştirmenin, kutuplaşmanın olmadığı, toplumun refah ve huzurunun esas olduğu, bir toplumsal mutabakatı ve toplum-devlet mutabakatını sağlamış,

Onurlu yaşam hakkını kurumsallaştırmış ve garanti altına almış,

Adaletsizlik ve yoksullukla mücadelenin küresel öncülerinden olmuş bir Türkiye Hayali…


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER