'1 Nisan' Pandemide yitirilen hekimleri anma günü

'1 Nisan' Pandemide yitirilen hekimleri anma günü

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu Kovid-19’dan 1 Nisan 2020 gününden bugüne 152 hekim toplamda 395 sağlık çalışanını yitirdikleri söyeleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Selahattin Menteş, “Vaka sayıları bizleri ürkütmektedir. Bugün bizler için bir kez daha bütün salgınlarda bilimin ve aklın ışığında, kuralların büyük bir ciddiyetle ve tavizsiz biçimde uygulanması gerektiğini hatırlatma günüdür.” dedi.


Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları Kovid-19 salgını nedeniyle yitirilen hekim ve sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunup, fotoğraflarının bulunduğu afişe karanfiller bıraktılar.


UZM. DR. MENTEŞ, “SALGIN YÖNETİMİ ALTINDA HEKİMLİK YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, KESK ve TMMOB’a bağlı oda başkanlarının yanı sıra sağlık bileşenlerinin katılarak destek verdiği ‘Anma Töreni’nde Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, şunları söyledi; 

“Bugün COVID-19 nedeniyle yitirdiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ölüm yıldönümü. Hekimler için başkalarının hayatını kurtarma çabası bazan kendi hayatlarımıza mâl olabilir. İşte Hocamız ve kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımız bunu bir kez daha göstermiştir. Bugün kaybettiğimiz bu canlarımıza saygı gösterme ve anılarına sahip çıkma günüdür. Bugün Türk Tabipleri Birliği tarafından COVID-19 pandemisinde en ön safta mücadele edip, görevinin gereğini her şartta yerine getirmeye çalışırken yaşamını yitiren hekim ve sağlık çalışanlarını anma günüdür. Bugün bizler için bir kez daha bütün salgınlarda bilimin ve aklın ışığında, kuralların büyük bir ciddiyetle ve tavizsiz biçimde uygulanması gerektiğini hatırlatma günüdür. Toplumsal yaşamın ihtiyaçları ve bilimsel aklın gereklerine uyulmayan bir ülkede, yasakların, kuralların, yaptırımların ve cezaların kişiye, gruba, partiye, zümreye göre değişen şekilde uygulandığı bir salgın yönetimi altında hekimlik yapmaya devam ediyoruz. Azalmak bir yana her geçen gün ürkütücü rakamlara ulaşan COVID-19 hastalarının yanı sıra yüzbinlerce COVID19 dışı hastanın ertelenmiş derdine şifa olmaya çalışıyoruz. 

Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu yitirdiğimiz 1 Nisan 2020 gününden bugüne 152 hekim toplamda 395 ekip arkadaşımızı yitirdik. Yaşadığımız kayıplara, yüreklerimizi dağlayan acıya rağmen her durumda görevimizin başındayız. Tek bir hastamızın mağduriyet yaşamaması için yeminimizin gereğini yerine getirmeye hazırız. Yeter ki, başka hekimler, başka sağlık çalışanları ölmesin… Yeter ki tek bir yurttaşımızın daha evine ölüm acısı düşmesin…” 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER