24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Adana Valisi Köşger’in Katılımıyla Gerçekleşti

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Adana Valisi Köşger’in Katılımıyla Gerçekleşti

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Vali Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen program öncesinde öğrenci ve öğretmenler tarafından yapılan resimlerin sergilendiği resim sergisini gezen Vali Köşger, eserler hakkında bilgi aldı.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’in kutlama mesajının okunduğu programda İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’nin gerçekleştirdiği konuşmanın ardından bir konuşma yapan Vali Köşger, sözlerine “Millet Mektepleri’nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanının verildiği bu anlamlı günde, eğitim öğretim sistemimizin mihenk taşı, istikbalimizin mimarı olan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum.” ifadeleriyle başladı.

Öğretmenlerin; bilgisi, tecrübesi ve irfanıyla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlayan, öğrencisinin içindeki cevheri açığa çıkarıp onu sabırla işleyen, her koşulda doğru olmayı, dik durmayı ve sevmeyi öğreten kişi olduğunu belirten Vali Köşger; milletimizin istikbali ve istiklali açısından gençlerimizin iyi yetiştirilmeleri, tarihimizi iyi öğrenmeleri, millî, manevî değerlerimizden kopmamaları ve medeniyet değerlerini çok iyi benimsemeleri gerektiğini düşündüğünü belirtip “Çocuklarımız ve gençlerimiz, bizim geleceğe ümitle bakmamızı sağlayan en değerli hazinemizdir. Bu nedenle Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk de ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’ diyerek yeni neslin en iyi şekilde yetiştirilmesi görevini, çok güvendiği ve inandığı maarif ordumuzun kahraman neferleri olan siz öğretmenlerimize vermiştir.” dedi.

Değerli öğretmenlerimizin dün olduğu gibi bugün de bu istikamet doğrultusunda yetiştireceği aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin; bu güzel ülkeyi, bu necip milleti muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkaracağından hiç şüphe duymadığını kaydeden Vali Köşger; “İnsanlığın temel değerlerini kazanmış, demokrasiyi özümsemiş, adalet duygusu gelişmiş ve vicdani değerleri yüksek bir neslin inşası için; mesleğine yüreğini koyan, öğrencilerinin yeteneklerini fark eden, onları önemseyen öğretmenlere her zaman ihtiyacımız vardır. Biliyoruz ki öğretmenlerimiz, bu ihtiyacı karşılamak adına daima aşkla çalışmaktadırlar. Çünkü biliyor ve yakinen şahitlik ediyoruz ki Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” dedi.

Tarih boyunca farklılıkları zenginlik olarak gören bir medeniyetin mensupları olarak bugün, değerli öğretmenlerimizin de sayesinde birlik ve beraberlik içinde aynı hedefe doğru, büyük Türkiye idealine doğru yürüdüğümüzü ifade eden Vali Köşger, öğretmenlere hitaben “Milletimizin kutlu medeniyet yolculuğunda genç nesillerin yolunu aydınlatıyorsunuz. Bu yüzden çalışmaktan, üretmekten, kendinizi geliştirmekten ve merak etmekten asla vazgeçmeyin. Öğretmenlik mesleğinde, yüreğinizi işin içine koymadan, bilhassa vicdanınızı rehber edinmeden yol alamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki; öğretmenlik mevzuat ve mesai mefhumuna sığdırılamayacak kadar âli bir meslektir. Hatta meslekten öte bir yaşam biçimidir. Meydana getireceğiniz eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır.” diyerek öğretmenlerimizin seçkin görevlerini yerine getirmek için büyük özveride bulunacağına gönülden inandığını belirtti.

Tören, Vali Köşger’in konuşmasının ardından 2023 yılında emekliye ayrılan öğretmenlerimize plaket verilmesi ve öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER