30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıl Dönümü Adana'da da Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıl Dönümü Adana'da da Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümünü kutlama etkinlikleri Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 6. Kolordu Komutan Yardımcısı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra; Adana milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile vatandaşların  katılımıyla gerçekleştirilen tören; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sonlandı. 

Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreninin ardından Valilik Taşköprü Binasında düzenlenen törende Vali Köşger, 6. Kolordu Komutan Yardımcısı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini kabul etti. Gerçekleşen tebrikat töreninin akabinde Zafer Bayramı etkinlikleri İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen törenle sürdü.

Vali Yavuz Selim Köşger’in 6. Kolordu Komutan Yardımcısı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la beraber merasim aracından törene katılanları selamlamaları ve Vali Köşger’in vatandaşların bayramını kutlamasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sürdü.

Daha sonra törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu mesajı okundu;  

“Sevgili Vatandaşlarım,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Büyük Zafer’in 101’inci yıldönümüne ulaştığımız bu gurur günümüzde, aziz milletimizin, Kıbrıs Türkü’nün ve dünyanın dört bir yanındaki 7 milyonu aşkın vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Bayram sevincimizi paylaşan tüm dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin asırlardır sürdürdüğü beka mücadelesinin en kritik dönüm noktalarından biridir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle 30 Ağustos Zaferi “Türk Ordusu’nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir”.

“Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı” olan bu zaferle milletimiz, iradesine boyunduruk vurdurmayacağını, istiklal ve istikbaline gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Milletimizin en önemli vasfı olan hürriyet sevdası, bugün de varlığını çok güçlü biçimde devam ettirmektedir.

15 Temmuz ihaneti karşısında sergilenen destansı direniş başta olmak üzere son yıllarda bekamıza yönelen saldırılara milletimizin verdiği cevap, bu iradenin ne kadar diri ve ayakta olduğunu defalarca göstermiştir.

Dünyanın derin krizlerle sarsıldığı bir dönemde açıkladığımız Türkiye Yüzyılını inşa kararlılığımızın arkasında yine aynı sarsılmaz irade vardır.

Son 21 yılda her alanda hayata geçirdiğimiz hamlelerle bunun altyapısını oluşturduk, ülkemizi bu büyük şahlanışı yapabilecek her türlü kapasiteye kavuşturduk.

Tam bir demokrasi şöleni içinde geçen 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleriyle hedefimize giden yolda kritik bir eşiği daha aşmış olduk.

Milletimizin güçlü desteğini bir kez daha gördüğümüz seçimler neticesinde hizmet ve eser siyasetimize hız verdik.

Önümüzdeki dönemde atacağımız yeni adımlarla ülkemizin gücüne güç katacak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız.

Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu mutlaka gerçeğe dönüştüreceğiz.

Bunu da 85 milyon olarak el ele, gönül gönüle vererek başaracağız.

Nice zorluğun üstesinden gelmiş, nice saldırıyı göğüslemiş, nice oyunu bozmuş bir millet olarak, yarınlarımızın bugünümüzden çok daha aydınlık ve müreffeh olacağına yürekten inanıyoruz.

Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.” 

Okunan mesajın ardından 6. Kolordu ve Garnizon Komutanlığında görevli Üsteğmen Aykut Arslan tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve halk oyunu gösterileriyle süren tören, resmigeçit töreniyle son buldu.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER