Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir Projelerini Açıkladı

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir Projelerini Açıkladı

Cumhur İttifakı ve AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir, Sheraton Otel’de düzenlenen toplantıda projelerini açıkladı. Başkan Kocaispir, Adana’nın yeni dönemde hızlı bir şekilde ulaşımdan kentsel dönüşüme, ekonomiden sanayiye, eğitimden kültüre, tarım ve hayvancılıktan turizme kadar her alanda örnek bir şehir olacağını belirtti.


ADANA ÖYLE BİR KAZANCAK Kİ KAYBEDEN OLMAYACAK


Cumhur İttifakı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir, konuşmasında şunları kaydetti;


“Adana’ya en modern eserleri kazandırmak için yeni bir yolcuğuna çıkıyoruz. Biz Adana kazanacak diyoruz. Ortaya koyduğumuz eserler, şehrin kimliğine ve estetiğine sunacağı katkıdan dolayı Adana kazanacak diyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımızı Adana’mızda yaşayan her vatandaşımıza ulaştıracağımız için Adana kazanacak diyoruz. Ulaşımıyla, çevresiyle, altyapısıyla, eğitim ve istihdamıyla, dönüşümüyle, akıllı şehircilik çalışmalarıyla, çevre düzenlemeleriyle, tarım, turizm ve kültür çalışmalarıyla ortaya koyacağımız hizmetlerle Adana kazanacak diyoruz. Adana kazanacak, Adana öyle bir kazanacak ki, bu şehirde kaybeden hiç kimse olmayacak. Çünkü bizim belediyecilik anlayışımızda ayrıştırmak, ötekileştirmek yok. Bizim belediyecilik anlayışımızda olanı muhafaza etmek yok. Bizim belediyecilik anlayışımızda halka rağmen iş yapmak yok. Ülkemizde belediyecilik deyince, hizmet deyince akla her zaman AK Parti gelir, akla her zaman Cumhur İttifakı gelir. Bizim için, belediyecilik demek sadece insan odaklı gerçek belediyecilik demek. Bizim için belediyecilik Recep Tayyip Erdoğan Belediyeciliği demek.


'TRAFİK ÇİLESİNİ SONLANDIRACAĞIZ''


Adana’yı kolay, hızlı ve konforlu seyahat edilebilen bir kent haline getireceğiz. Adana’mızın trafik sorunlarını bir bir tespit ettik. Öncelikli olarak, Adana Şehir Hastanemizin önünde bulunan 15 Temmuz Kavşağını rahatlatacak projemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Mithat Özsan Bulvarı üzerinden üniversite yönüne 15 Temmuz kavşağının altından geçecek şekilde yeni bir battı çıktı yapacağız. Bu battı çıktımızı, göreve geldiğimiz ilk senede, okul tatil dönemine denk gelecek şekilde, 3 ay içerisinde bitirmiş olacağız. Bu hat üzerinde yeni bir hafif raylı sistem ile ulaşımı rahatlatacağız. 


ADANA’YA YENİ BATTI ÇIKTILAR VE ÇEVRE YOLLARI 

Adana’mızda ulaşımının rahatlaması için D400 üzerinde asri mezarlığı, Mehmet Akif Ersoy caddesi, onur caddesi mevkilerine battı çıktı yaparak, D400 karayolunu kesintisiz hale getireceğiz. Bununla birlikte, Turgut Özal Bulvarı üzerinde 7 ayrı noktaya ve Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde 3 farklı noktaya battı çıktı yaparak şehir içi ulaşımı rahatlatacağız. Yine bu battı çıktılarımızı, vatandaşlarımızı yormadan, süresi belli olacak şekilde, 5 yıllık hizmet dönemimiz içerisinde tamamlayacağız. Şehir içi trafik akışının rahatlaması amacıyla ilgili bakanlıklarımızla iş birliği halinde, şehrimize Güney ve Kuzey Çevre Yolları projesini hayata geçireceğiz. Bu yolların şehir içine bağlantı noktaları olarak; Metal Sanayi – Karaisalı, İlim Bulvarı - Kozan, güney çevre – Kozan bağlantı, Kozan yolu – OSB bağlantı olmak üzere yeni yolları şehrimize kazandıracağız. Bu yeni yollar ile birlikte, Adana şehir içine girme gereği olmamasına rağmen sadece güzergâh zorunluluğu nedeniyle şehir içine giren ağır taşıtları yan yollara sevk edecek ve şehri rahatlatacağız.


‘ADABÜS’ OTOBÜS HATTI HİZMETE GİRECEK


Şimdi bahsedeceğim projemizden eminim tüm Adana’mız mutlu olacak. İsmini şehrimize özgü olarak koyduğumuz, D400 Karayolu üzerinde doğu batı ekseninde kendine özel yolu bulunan ADABÜS Otobüs hattımızı hizmete alacağız. Bu hat ile vatandaşlarımız D400 üzerinde trafik takıntısı olmadan yolculuk yapılabilecek. 


RAYLI SİSTEM ULAŞIMIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI OLACAK

Yine şehrimizin en büyük sorunlarından bir tanesi raylı sistem. M1 ismiyle bir metromuz var. Otogara gitmez, şehir hastanesine gitmez, öğrenci yurtlarına gitmez, stadyuma gitmez, üniversiteye gitmez. Şehrin içinde adeta bir o yana bir bu yana gider durur. Bu dönemde, uygulamaya hızla alacağımız M2 ve M3 hafif raylı sistem hatlarımızla, Adana’mızda raylı sistem ulaşımın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek. Ekrandaki haritada da gördüğünüz üzere, vatandaşlarımız şehrimizin bir ucundan diğer ucuna raylı sistemler ile seyahat edebilecek. Biz ulaşımda Adana’ya çağ atlatacağız, çağ. Çünkü biz, Adana’mızı seviyoruz. Bu yüzden Adana Kazanacak diyoruz. Ve biliyoruz ki, ulaşımın olmazsa olmazı, ulaşımın optimize edilmesidir. Maalesef bu şehirde, trafik sadece kaderi neyse öyle yönetiliyor. Hiçbir kavşak akıllı değil, hiçbir yol yoğunluğu takip edilmiyor. Toplu taşımanın yolcu ihtiyaç analizi doğru yapılmıyor. Göreve geldiğimiz ilk bir yıl içerisinde bu şehrin tüm ulaşım altyapısını optimize edeceğiz. 


ADANA’YA MODERN YENİ OTOGAR

Mevcut Adana Otogarımızın şehrimize hiç yakışmadığı noktasında eminim hepimiz aynı kanaatteyizdir. Mevcut yönetim bir önceki seçimde Adana’ya yeni otogar kazandıracağını söylemişti. Sahiden gören var mı? Yeni otogar nerede? Maalesef tüm vaatleri gibi bu da sadece lafta kaldı. Soruyorum, hobi bahçeleri nerede? Bulvar otoparkları nerede? Yaşlı yaşam köyü nerede? Adapark nerede? Hani seçildiğinin ilk iki senesinde yapıyordun bunları? Bunların yapmayı becerdikleri tek şey ne biliyor musunuz? Seçimden iki ay önce vaat sıralayıp, seçimden bir hafta sonra proje sitesini yayından kaldırmak. Sanıyorlar ki, biz söyleyeceğiz, seçime gideceğiz, sonra sileceğiz millet unutacak. Ya hu, o günler eskide kaldı eskide. Maalesef ya cehalet diz boyu ya milleti açık açık kandırıyorsunuz. Maalesef söylenecek çok şey var ama o gün bugün değil. Kıymetli vatandaşlarım, Biz göreve geldiğimiz ilk ayımızdan itibaren; Adana’mızın ismine yakışır, şanına yakışır yeni şehirlerarası otobüs terminalimizi biz şehrimize kazandıracağız. Yeni otogarımız ile şehrimize gelen misafirler, modern, akıllı bir terminalden şehrimize merhaba diyecekler. 


‘ADANA KART’ DÖNEMİ BAŞLAYACAK


Sosyal belediyecilik anlayışımızın bir parçası olarak, vatandaşlarımıza doğrudan hizmet ulaştıracağız. İhtiyacı bulunan her vatandaşımızın her anında hep yanında olacağız. Bunu yaparken de hiçbir zaman bunun reklamını yapma derdinde olmayacağız. Bu sebeple, Adana’mızı yeni nesil bir kart ile tanıştırmak istiyorum. Adana Kart, kendi içerisinde ayrılan kategorileriyle vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Bu kart ile vatandaşlarımız sadece seyahat etmeyecek, belediyemiz ile olan tüm işlerinde kullanabilecekleri bir kart olacak. Aynı zamanda şehrimizin birçok noktasında hem ödeme yöntemi olarak kullanılacak hem de kart sahiplerine çeşitli avantajlar sağlayacak. 


5 YILDA ADANA’YA 100 KREŞ

5 yıl içerisinde şehrimizin farklı noktalarında toplamda 100 adet kreş açacağız. Kadın sağlığı tarama merkezleriyle, Adanalı hanımefendiler güvenle yaşayacak. 0-7 yaş arası çocuğu bulunan annelerimize ulaşım ücretsiz olacak. ADAMEK ismini verdiğimiz ADANA Mesleki Eğitim merkezleriyle bu şehrin kadınları istihdama destek olacak. Hangi yaşta olursa olsun, amacımız bu şehirde okuma yazma bilmeyen hiçbir vatandaşımızın kalmaması. Yeter ki isteyin, biz her zaman yanınızda olacağız. Kıymetli vatandaşlarımız, Eminim ki hepimiz yavrularımızın yarınlara daha güzel hazırlanması için dua ediyor ve destek oluyoruz. Biz de Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bu şehirde yaşayan her genci evladımız bileceğiz. Üniversiteye hazırlanan son sınıf lise öğrencilerine bir defaya mahsus 3 bin TL başarı hediyesi vereceğiz. 


ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN HER ADANALI GENCE 10 BİN TL DESTEK

Üniversiteyi kazanan her adanalı gencimize 10 bin lira destekte bulunacağız. Öğrenci Adana Kart sahibi öğrencilerimize yılda bir kez yurtiçi gidiş dönüş otobüs bileti hediye edeceğiz. Ulaşımda gençlerimiz için aylık dönemine geçiyoruz. Gençler, artık ayda sadece 101 lira ile ay boyunca ulaşımı kullanabileceksiniz. Genç Kart sahibi gençlerimiz hayata geçireceğimiz sosyal tesislerde % 20 indirim hakkına sahip olacak. İş kuracak girişimci gençlerimize 100 bin TL hibe desteğinde bulunacağız. Yeter ki üretin, yeter ki bu ülkeyi her alanda rekabet edebilir hale getirin. 


ENGELLİ BİREYLERE EĞİTİM DESTEĞİ


Engelli vatandaşlarımız, Adana Büyükşehir Belediyesi her zaman yanınızda olacak. Öncelikle yaş sınırı nedeniyle MEB burslarından yararlanamayan engelli vatandaşlarımıza eğitim desteği sağlayacağız. Yaşam Becerileri öğrenme köyümüzde arkadaşlarınızla birlikte sosyalleşmenin keyfini doyasıya çıkarabileceksiniz. Aileniz ile beraber belediye sosyal tesislerinde %40 indirimden faydalanabileceksiniz. Ailelerimizin acil bir durum, hastalık gibi nedenlerle engelli evlatlarını belirli bir süre bırakabilecekleri mola evlerini hizmete alacağız. Evlerinde yalnız yaşayan, bakıma muhtaç büyüklerimize akıllı saatler vererek, sağlıklarını anlık olarak takip edecek, olası bir kriz durumunda anında yanlarında olacağız. 


EĞİTİM VE İSTİHDAM 

Adana Teknoloji Fabrikası. Bu fabrika da çalışan herkes sadece şehre değil, ülkemize nice nice eserler kazandıracak. 150.000 metrekare alana sahip olacak Adana Teknoloji Fabrikamız içerisinde kuluçka merkezlerini, farklı disiplinlerde teknopark alanlarını, girişimcilerimizin ofis ihtiyaçlarını karşılayan bir kampüs olarak hizmet sağlayacak. Adana Teknoloji Fabrikası, Adana’yı bölgesinin parlayan incisi haline getirecek. Yine biliyoruz ki, hayalleriniz ne kadar büyükse gideceğiniz menzili o kadar uzağa işaretlersiniz. Adana Bilim Merkezi’mizde evlatlarımız hayallerini büyütecek, bilimin ışıltılı dünyasında adeta dans edecekler. 


ADANA DİJİTAL GENÇLİK PLATFORMU


Gençlerimize özel Adana Dijital Gençlik Platformunu kuracağız. Bu platform da gençler şehriyle alakalı hayallerini doğrudan bizlere iletebilecek, ben dahil tüm büyükşehir yöneticilerimizle iletişim halinde kalacaklar. Gençlerimizle aramızdaki iletişim kopmasın diye de her ay 5 GB ücretsiz internet desteği sunacağız. Gençlerimize farklı disiplinlerle hazırlayacağımız tematik çalışma alanlarıyla Adana Gençlik Kamp Merkezi’mizi bu dönemde hizmete alacağız. 


ADANA HALK KÜTÜPHANESİ

Bu şehrin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesinin de 7/24 işleyen, ders çalışılabilecek bir ortamın var olmayışı. İnşallah, bu dönem gençlerimiz için Adana’mızda her türlü imkânı ulaşılabilir kılacağız. 7/24 açık olarak hizmet sağlayacak, görünümü ve tasarımıyla şehrimizin estetiğine değer katacak Adana Halk Kütüphanemizi hızla tamamlayacak ve hizmete alacağız. Eğitim alanında sadece şehir merkezimizde faaliyetler yürütmeyecek, hiçbir ilçemizi ıskalamayacağız. 


HER İLÇEYE SPOR OKULU, BİLİM MERKEZİ


Her ilçemizde çocuk spor okullarını, dene yap atölyelerini, küçük bilim merkezlerini ve masal evlerini ilk iki yıl içerisinde hizmete alacağız. Kaybedecek bir dakikamız olmayacak, bu şehrin çocukları akranlarıyla aynı fırsatlara sahip olacak. Bilgehanelerimiz ile bu şehrin dahi çocukları, ülkemizin bayrağını her alanda gururla dalgalandırmamıza vesile olacak. Yine merkez ilçelerimiz dışında kalan ilçelerimizde iş geliştirme, kuluçka ve spor merkezlerini hizmete alacağız. İnanıyorum ki, her biriniz şu proje ve hayallerimizi dinledikçe, içinizden Adana gerçekten de kazanacak diyorsunuz. Bu şehir bunları hak etmiyor mu? Bu şehrin gençleri, çocukları, kadınları, her bir ferdi bu donatılara sahip olmayı hak etmiyor mu? İşte bu şehir gerçek belediyeciliğe kavuşacak derken, tam olarak bundan bahsediyoruz. Adana Kazanacak derken tam olarak bundan bahsediyoruz. 


YERİNDE YENİDEN DÖNÜŞÜM

Deprem bizim için bir gerçek. Şehirlerimizi dirençli hale getirmek zorundayız. Depreme karşı doğru yöntemlerle tedbirler almak zorundayız, şehirlerimizi her anlamda olası felaketlere dayanıklı hale getirmek zorundayız. Bizler de Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz andan itibaren bu şehrin daha dirençli hale gelmesi için büyük gayret sarf edeceğiz. Yerinde yeniden dönüşüm programımızı yaygınlaştıracak, Yüreğir’de başlattığımız dönüşüm hamlesini tüm şehre yayacağız. 


TEMİZ VE ÇEVRESİYLE GÖZ ALICI BİR ADANA

Temiz ve çevresiyle göz alıcı bir Adana için planımız var. Adana’mızı ilk beş yılda şehir estetiği ile bölgesinin göz alıcı şehri haline getirmeye kararlıyız. Öncelikle şehir merkezimizde doğalgazın ulaşmadığı hiçbir mahalle kalmayana kadar, karınca gibi çalışacağız. Şehrimizde her hanemize içme suyunun ilk 5 metreküpünü ücretsiz ulaştıracağız. Şehrimizin atık suları ile yağmur sularını birbirinden ayıracağız. Atık yönetimini bütüncül yöntemlerle değerlendirerek, gelir elde edici tesisler kuracağız. Adana’mızın içerisinden geçen sulama kanallarında özellikle yaz aylarında sıcaklık kaynaklı nem oluşumu ve su kaybının farkındayız. İlgili bakanlık temsilciliklerimizle beraber iş birliği yaparak, şehrimizin belirli noktalarındaki su kanallarını yer altına alacağız. Bu sayede ortaya çıkacak alanları yeşillendirerek, halkımıza şehir içerisinde yeşil koridorlar oluşturacağız. Yeşil koridorlarımıza bisiklet ve yürüyüş yolları eşlik edecek. 


SEYHAN BARAJ GÖLÜ BAMBAŞKA OLACAK

Seyhan Baraj gölünde muhteşem bir dönüşüm bizi bekliyor olacak. Etrafında ve göl içerisinde yapacağımız donatılarla, Seyhan Baraj gölü her Adanalının misafirlerini götürebileceği eşsiz bir mekân haline gelecek. Su sporları alanında yapılacak tesislerle, Seyhan Baraj gölü uluslararası su spor oyunlarının merkezi haline gelecek. Göl üzerinde hayata geçirilecek yapay ada ve tesislerle, Seyhan Gölü bambaşka bir çehreye kavuşacak. 


ADANA’YA YENİ MİLLET BAHÇELERİ

Yeni dönemde şehrimizin dört bir yanında yeni millet bahçelerini hayata geçirmek için durmadan çalışacağız. Bu kapsamda Ceyhan’da Ceyhan Millet Bahçesini, Kozan’da Kozan Millet Bahçesini, Pozantı’da Pozantı Millet Bahçesini ilk üç yıl içerisinde hizmete almış olacağız. Yine şehrimizde açık kalacak olan su kanallarının etrafına, çocuklarımızın güvenle girebileceği açık yüzme havuz alanları inşa edeceğiz. Yazın sıcağında çocuklarımız ne kadar tedbir alırsak alalım, su kanallarına girmek istiyor ve giriyorlar. Bizde açık yüzme havuz alanlarımız ile su kanalından geçen suyu belirli alanlarda güvenli havuzlara transfer ederek, evlatlarımızın güvenle serinlemelerini sağlayacağız.


AKILLI ŞEHİRCİLİK DÖNEMİ

Şehrimizi daha modern ve daha akıllı bir şehir yapmak için, akıllı kent teknolojileri ile donatacağız. Şehrimizi çeşitli proje ağları ile akıllı şehircilik uygulamalarında iyi örnek sergileyen paydaş kuruluşlarla ortaklıklar geliştireceğiz. Şimdi sizlere, Adana’mıza kazandıracağımız yenilikçi belediyecilik uygulamamızı tanıtmak istiyorum. X ADANA X Adana ile şehir yönetimi 360 derece optimize edilecek. Büyükşehir belediyesi tarafından vatandaşlarımıza verilen tüm hizmetler, şehrin tüm hareket hali sensörler aracılığı ile takip edilecek. Büyükşehir belediyesinin vermiş olduğu hizmetler günlük, haftalık ve aylık olarak analiz edilebilecek. 


ADANA’YA NOSTALJİK TRAMVAY


Şehrimizin turizm alanında cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla öncelikli olarak Adana’mızın tarihi dokusunu ortaya çıkartacağız. Eski Adana’mız, Tepebağ bölgesinde yeniden küllerinden doğacak. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana’mızı tarihsel kimliğiyle bütünleştireceğiz. Yapacağımız estetik dokunuşlarla şehrimizin tarihsel dokusu yeniden ortaya çıkacak. Tepebağ bölgemize, İnönü, Seyhan, Ulus, Ali Münif Yeğenağa, Çakmak ve Abidinpaşa caddelerinden geçen nostaljik bir tramvay güzergahını hizmete alacağız. 


KARATAŞ VE YUMURTALIK KIYI ŞERİDİ 


Denize bu kadar kıyısı olup, denizine bu kadar uzak olan başka bir şehir var mıdır? Ben bilmiyorum. Adana’mızın tam 88 km uzunluğunda deniz kıyısı bulunuyor fakat denizimize ulaşamıyoruz. Adanalı vatandaşlarımızın denizle buluşmak için farklı şehirlere gitmesine içim el vermiyor. Biz göreve geldiğimizde Adana Büyükşehir Belediyesi olarak Karataş ve Yumurtalık bölgesinde kıyı şeridini öyle güzel hale getireceğiz ki, Adanalı hemşehrilerimizin denize olan hasretini vuslata erdireceğiz. 


ADANA FUAR VE KONGRE MERKEZİ


Yine şehrimizin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi Adana Fuar ve Kongre Merkezi. Mevcutta bulunan fuar ve kongre merkezimize yeni ek tesisler kazandırarak, bölgemizin en büyük fuar ve kongre merkezini Adana’mızda hizmete alacağız. 


YENİ SOSYAL TESİSLER


Şehrimizin çok önemli ihtiyaçlarından bir tanesinin de sosyal tesisler olduğunun farkındayım. Daha önce de söylemiştim, şehrinden akan suya hasret yaşayarak geçiyor ömrümüz. Şöyle Seyhan nehrinin kıyılarında doyasıya vakit geçireceğimiz sosyal tesislerimiz olsa güzel olmaz mı? Bizce de olur. Yine beş senelik görev dönemimizde şehrimize yeni sosyal tesisler kazandıracağız. Bu sosyal tesislerle vatandaşlarımız aileleri, sevdikleri, misafirleriyle doyasıya vakit geçirecek. Adana’mızın geleneksel tatlarına ekonomik koşullarda ulaşabilecek.


ÇUKUROVA’YA YAKIŞIR YENİ GIDA HALİ


Tarım alanında almamız gereken çok uzun mesafeler olduğunun farkındayım. Tarımın başkenti olan Çukurova’da tarım alanındaki büyükşehir hizmetlerimiz maalesef ki sınıfta kalmış durumda. Öncelikle Adana’ya Çukurova’mıza yakışır bir gıda halini kazandırmış olacağız. Bu gıda kompleksi, içerisinde tüm alt çalışmalarıyla bir bütün halinde hizmete girecek. Yaş - Kuru meyve, Et ve süt, balık, tavuk ve yumurta ve kesme çiçek hallerinin bir kompleks olarak yer aldığı modern gıda halimizi Adana’mıza kazandıracağız. 


ADANA SPOR ORMANI


Adana’mızın ihtiyaçlarını tek tek tespit ettik. Adana Spor Ormanı, Adana’mıza çok şey katacak. Şehrin tam merkezinde, tüm donatılarıyla bu orman hemşehrilerimizin inanıyorum ki en uğrak yerlerinden bir tanesi haline gelecek. Yürüyüş ve bisiklet yolları, spor tesisleriyle Adana Spor Ormanı çok güzel olacak. Ayrıca şehir merkez ilçelerimizde spor kampüsleri inşa edeceğiz. Her ilçeye çeşitli branşlarda spor tesisleri kazandıracağız. 


ADANA BEŞ YILIN SONUNDA BİR İNCİ GİBİ PARLAYACAK

Göreceksiniz, Adana beş yılın sonunda bir inci gibi parlayacak. Şimdi 31 Mart’a kadar Adana’mızı kapı kapı dolaşarak projelerimizi anlatacağız. Durmayacağız, sıkılmadık el, çalınmadık kapı, alınmadık gönül bırakmayana kadar durmayacağız. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Milliyetçi hareket Partisi Genel başkanı Sn. Devlet Bahçeli Beyefendiye huzurlarınızda bu birlikteliği sağladıkları için, Cumhur ittifakımızı milletin geleceğini inşa etmek amacıyla sımsıkıya bağladıkları için teşekkürü bir borç biliyorum. Unutmayın, Adana Kazanacak sadece bir söz değil. Adana Kazanacak, Adana öyle bir Kazanacak ki, Bu şehirde kaybeden hiç kimse olmayacak. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER