Adana Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubunda RTÜK arsası çatlağı!

Adana Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubunda RTÜK arsası çatlağı!

Adana Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı 3. meclis oturumunda RTÜK arsası diye bilinen  arsanın imar değişikliği CHP Meclis grubunda çatlağa sebep oldu. 

CHP'li Mustafa Fidan Vursavuş gündem dışı söz alarak, söz konusu arsanın satışı sonrası imar değişikliğinin meclise gelmesini ve meclisten geçecek olmasını eleştirdi.

Vursavuş, “Burası hepimizin de bildiği gibi kamu hizmet alanı olarak işlenmiş ve satışı yapılmıştır. İnsan şunu bekliyor, herhalde burayı satın alan vatandaş üzerinde olduğu gibi kamu yararına halka bedava bir hizmet verecek bir tesis yapacak gibi çocukça duygu içerisine giriyor. Ama ne hikmetse burası bir dilekçe ile bizim meclisimize çok normal şekilde sağlık tesisine dönüştürülmesine ilişkin bir başvuruları var. O da komisyonda görüşüldü, ve sanırım benim bir tek ret oyuma karşılık komisyonumuzda oylandı geçti. Biri daha el kaldırıyor. Evet ikiymiş evet. Bu arada burası ile ilgili istediğin kadar her şey kitabına uygundur desek de, kamu vicdanı diye bir şey var arkadaşlar. Şimdi buranın fiziksel olarak bir kere hastahane olduğunda bir yoğunluğu olacak. Zaten trafiğin Adamamızda ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz...
Tabi şimdi gönül şunu istiyor, özel hastane olur ama fakir fukaraya bedava hizmet verir, benim gönlümde vicdanım da oranın dönüşmesine evet der ama burası bir işletme! Kamu hizmet alanı sağlık tesisine dönüştüğünde ticari bir işletme olacak. Dolayısıyla kamuya ait bir fayda sağlamayacak. Türkçesi bu. Bir şirketin kasasına fayda sağlayacak. Adanalı bundan rahatsız. Ve bugün burada bu oylandığı taktirde kim ben sizlere buradan ifade etmek istiyorum, bununla ilgili oy veren arkadaşlarımızı en azından kamu vicdanı iyi bir yere koymayacağını kendi adıma hepiniz tabiki mevzuata uygun şeyler yapıyorsunuz burada anormal hiç bir şey yok. Ancak, bu şuna benziyor pazardan gittiniz bir elma aldınız eve geldiniz hanım dedi ki 'ya keşke ayva alsaydın' 'E ayva diyek buna' diyebilir misiniz? Diyemezsiniz! Bu elmadır. Burası kamu hizmet alanıdır. Öylede kalması lazım.” ifadelerini kullandı.


Adana Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan da söz alarak partilisi Vursavuş'a tepki gösterdi.

Seyhan, 'Yanlış bulduğum yalnızca usul açısından söz alış biçimi değil. Elbette ki her gündem maddesiyle ilgili hem grupların hem de bireylerin görüşleri olabilir. İmar maddeleri konusunda gruplar açısından bağlayıcı kararlar alınamıyor. Söz konusu madde bir imar konusu olduğu için bağlayıcı bir karar almamız söz konusu değil. Meclis üyelerimizden farklı düşünceler içerisinde olanlarda olabilir. Farklı oy kullananlar da olabilir. Bu onların özgür iradesidir. Ancak, gündem maddesinin ne olduğunu biz komisyonda uzun uzadıya tartışıyoruz. Adana'nın yararına mıdır değil midir? Mevzuata uygun mudur değil midir? Hukuken bir sıkıntısı var mıdır yok mudur? Hep bunları dikkate alarak bu kararları değerlendiriyoruz. Söz konusu konu itiraz olarak komisyonumuza gelmiştir askıda. 
Söz konusu yerin 2.4 imar hakkına sahiptir. Bunu özellikle vurguluyorum. Yani ağaçlıklı bir alan olması oranın bir yeşil alan olduğu anlamına gelmiyor... 

Ben de komisyonda kabul oyu verdim için buna cevap verme hakkını kendimde görüyorum. Kanunun de bir yanlış söz konusu değildir. Kamu vicdanından söz ediyor, buna karar verecek olan içimizdeki bir tek meclis üyesinin değildir. Biz de kamu vicdanını düşünür ve dikkate alırız. Yani böyle bir söz, bu konuda evet oyu verecek arkadaşları zan altında bırakan, onu kamu çıkarı gözetmeyen meclis üyeleri durumuna düşüren bir ifadeyi de doğru bulmadığımı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.


33. Madde CHP'li Mustafa Fidan Vursavuş, MHP'li Lütfi Ceylan'ın ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER