Adana Büyükşehir İnönü Parkı'nı yeniledi, tekrar hizmete açtı

Adana Büyükşehir İnönü Parkı'nı yeniledi, tekrar hizmete açtı

Adana Büyükşehir Belediyesi yenilediği İnönü Parkı’nı tekrar açtı.

Açılış törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 1975 yılında silahlı saldırıya uğrayan dönemin Adana Belediye Başkanı Merhum Ege Bağatur’un oğlu Artuk Bağatur, siyasiler, meclis üyeleri, muhtarlar, bürokratlar, konuklar ve Adanalılar katıldı.


1975 yılında parkın işgal edildiğini belirten Artuk Bağatur, bu işgali önlemek isteyen Adana Belediye Başkanı Ege Bağatur’un, belediye meclis toplantısını basan saldırgandan herkes kaçarken, onun üzerine yürüyüp “Benim olduğum yere silahla mı geliyorsun” deyip 6 kurşun yediğini hatırlatarak, halkın parkını halka kazandırmak için kanını döken ve efsane belediye başkanı olan babasını rahmetle andığını söyledi.

Parkta işgallerin uzun yıllar sürdüğünü ifade eden Artuk Bağatur, Başkan Zeydan Karalar’ın parkı, gerçekten park olarak yeniden Adana’ya kazandırdığını kaydetti ve teşekkür etti.  


Başkan Zeydan Karalar da yenilenen parkın açılışına katılan coşkulu kalabalığın, İnönü Parkı’na yeniden hayat kazandırmalarından kaynaklı bir sevinç tablosu olduğunu söyledi. 

Başkan Zeydan Karalar, “Allah gani gani rahmet eylesin. Bizim örnek aldığımız rahmetli Ege Bağatur efsane belediye başkanıydı. Adana’ya hizmetten başka bir derdi yoktu ve İnönü Parkı’nın adına yakışır hizmet yapmak istiyordu. Ne yazık ki bu isteğinin bedelini ağır ödedi. Ama İsmet Paşa’nın dediği gibi; namuslular namussuzlar kadar cesur olmazsa bu memleketi düzeltemeyiz arkadaşlar. Adana’nın en işlek noktalarından birindeki bu parkı Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Kahramanı, 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün adına yakışır bir yer haline getirmeliydik. 30’a yakın büfe vardı burada. Hepsiyle konuştuk ve parkın İnönü Savaşları’nın kahramanına yakışır şekilde olmadığını söyledik. Aynı zamanda Adanalıya da bize de yakışmıyordu. Kimseyi mağdur etmeden parkı temizledik. Adana’ya ve hepimize hayırlı olsun. Bu arada hem Ege abimizi hem de İsmet Paşa’yı rahmet ve saygı ile anıyoruz. Hakları ödenemez” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER