Adana DSİ Baraj Ortaokulunda Deprem Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi

Adana DSİ Baraj Ortaokulunda Deprem Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, ülke genelinde tüm okullarda eş zamanlı gerçekleştirilen “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı”na katıldı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, 2021yılı "Türkiye Afet Eğitim Yılı" olarak belirlenmiş ve tüm illerde "Afet Eğitim Seferberliği" ilan edilmişti. 2021 yılında verilen eğitimlerin ve yürütülen çalışmaların teoriden pratiğe dönüştürülmesi ve olası afetlere karşı hazır olunması amacıyla 2022 yılı İçişleri Bakanlığınca "Afet Tatbikat Yılı" olarak belirlenmişti. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının iş birliğinde ülke genelinde tüm okullarda 4 Mart 2022 Cuma günü saat 11.30'da, eş zamanlı  “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı.

DSİ Baraj Ortaokulunda gerçekleştirilen tatbikata katılan ve tatbikat sonrasında kısa bir değerlendirmede bulunan Vali Elban “Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibarıyla doğal afetlerin yaşanmasına müsait bir ülke. Hepimizin bildiği üzere geçmiş yıllarda yurdumuzda can kayıplarının olduğu ve hepimizi derinden yaralayan deprem felaketleri yaşandı. Depremi engelleyemeyiz ama depremden kaynaklanan can kayıplarını aldığımız tedbirlerle engelleyebiliriz. İşte bu amaçla Bakanlığımız bu konuda gerekli önlemlerin alınması ve toplumumuzda risk azaltma kültürünün yaygınlaştırılması için birçok önemli çalışma yürütüyor. Ülkemizde eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz deprem tatbikatımız da bu çalışmalardan biri. Ülkemizde hiçbir zaman deprem yaşamamamız temel dileğimiz ancak yine de tedbiri elden bırakmamalıyız.” dedi.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER