Adana İl Jandarma Komutanlığında yemin töreni düzenlendi

Adana İl Jandarma Komutanlığında yemin töreni düzenlendi

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Adana İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen yemin törenine katıldı.

Adana İl Jandarma Komutanlığında vatani görevini yapan erlerin eğitimlerini tamamlamaları sebebiyle düzenlenen yemin töreni; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Yemin edecek erlerin adına bir er tarafından konuşma yapılması ve “Bayrak” şiirinin okunmasıyla süren törende İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt’un konuşmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban “Bizler için asker ocağı kutsal bir ocak. Bu kutsal ocakta kutsal vatan toprağımızın, ezanımızın, bayrağımızın, namusumuzun, devletimizin ve bütün kutsal değerlerimizin korunması ve yaşatılması bizlerin bu değerlerinin ilelebet muhafazası için bu milletin tüm fertleri gözünü dahi kırpmadan canını feda etmeye hazırdır. Ancak bu kutsal peygamber ocağındaki askerlerimiz bunun için daha fazla hazırlar. Onlar bu hazırlıklarını tamamladılar ve yemin etmek üzere buradalar. Birazdan yemin ederek bu hazırlıklarında belli bir olgunluğa ve yetkinliğe geldiklerini gösterecekler.” dedi.

Sözlerini yemin edecek erlere hitaben sürdüren Vali Elban “Kıymetli kardeşlerim; bu kutsal görevi yaptığınız ülkemizin bu vatan parçası, sizler için aslında çok özel bir yer. Çünkü bu topraklarda yaklaşık 100 yıl önce Fransızlara ve Ermeni çetelerine karşı büyük bir mücadele verilmiştir. Aziz milletimiz, burada kendi mücadelesini kendi vermiş, hem ulusal kurtuluş mücadelesinde kendi imkanlarıyla düşmanı yurttan kovmayı başarmış hem ülkemizin Kurtuluş Savaşı'na ilham kaynağı olmuş hem de Aziz Atatürk'ün övgüsüne mazhar olmuştur. Böyle bir şehirde yemin töreninizi, vazifenizi tamamlamanız bence anlamlı ve özel. Bunu da özellikle hatırlatmak isterim. Bu kutsal vatan toprağında içte ve dışta hainlik etmek isteyen, bu ülkeye, kutsal değerlerimize saldıran çok insan var. Ama siz kıymetli Mehmetçik'imizin ve güvenlik güçlerimizin fedakarlığı sayesinde ve tabi ki Anadolu irfanına sahip mukaddes eli öpülesi ailelerinizin fedakarlığı sayesinde bu vatan inşallah ilelebet payidar kalacaktır. Rabbim sizleri ve tüm Mehmetçik'lerimizi, tüm güvenlik güçlerimizi muhafaza etsin.” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından ant içme töreninin ve tören geçişinin icra edilmesiyle süren tören erlerin aileleriyle buluşup hasret gidermesiyle sona erdi.
 
 
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER