Adana Jeofizik Mühendisleri Odası “İnsanları paniğe sürüklemeyin”

Adana Jeofizik Mühendisleri Odası “İnsanları paniğe sürüklemeyin”

Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, Adanalıları paniğe sürükleyenleri uyardı.

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen iki ayrı depremin ardından 20 Şubat 2023 Hatay-Defne merkezli depremin ardından Adana ile ilgili çeşitli iddialar dolaştığını hatırlatan Başkan Pişkin, depremin tarih, yer ve büyüklüğünün tam olarak kestirilemeyeceğini, insanları paniğe sürüklemenin gereksizliğini vurguladı.

Depreme karşı önlemin bir günlük olamayacağını, kalıcı önlemin önemini vurgulayan Başkan Pişkin, hasar gören binalar ile ilgili sorunu fırsata çevirmeye çalışan kişi ya da kişilere itibar edilmemesi gerektiğini de vurguladı.

YERBİLİMCİLER DE ŞAŞKIN!
Depreme karşı gerekli çalışmaların yapılması ve tüm önlemlerin alınması durumunda binanın sallanabileceğini ancak yıkılmayacağını kaydeden JFMO Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, şunları söyledi:

“Zamanını ve yerlerini tam olarak kestirmek mümkün olmasa da, bilinen levha hareketlerinden ve yakın geçmişte meydana gelen Düzce, Kırıkhan depremlerinden dolayı da  tarafımızca bölgede biriken olası gerilme enerjilerine vurguda bulunulmuştu. Fakat yılların yerbilimcilerini de şaşırtacak bir şekilde, aynı gün içerisinde eş değer büyüklükteki iki hatta üç depremin meydana gelmesi beklenen bir durum değildi. Devamında ise, mekanizma çözümü çok da kolay olmayan bu fay hareketliliğinden kaynaklı, Maraş ve Antakya' dan sonra Adana' nın da bir enerji boşalımına şahit olabileceği yorumları yapıldığını görüyoruz.

YAPI JEOFİZİĞİNİN ÖNEMİ…
Bütün bu yaşanan depremlerin asıl kaynağının, dünyanın varoluşundan beri süren ve sürecek olan magma içerisindeki konveyör döngüleri olduğu düşünüldüğünde, böyle bir olasılığa, olmaz denilemeyeceği gibi, tarihi, yeri ve büyüklüğü tam olarak kestirilemeyeceğinden insanları panik etmek de gereksiz olacaktır. Alınması gereken önlemlerin bir gün için değil her gün için olması gerektiği aşikardır. Bu bağlamda tekrar tekrar vurgulanması ve en başından itibaren yapılması gereken şey, yapı-zemin ilişkisinin iyi kurulduğu binalar tasarlamaktır.  Bu da ilgili mühendislik dallarının  (Jeoloji - Jeofizik - İnşaat) senkronize çalışması ile mümkün olacaktır. Mevcutta hasar gören binalar için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği firmalar tarafından deprem performans raporu hazırlanmalıdır. Böyle bir felaketi fırsata çevirmeye çalışan kişi ya da kişilere itibar etmemek gerekir. Çalışmaların daha hasarsız ve alanında uzman inşaat mühendislerine data sağlaması bakımından Yapı Jeofiziği' nin de ilgili mevzuat içerisinde yerini alması gerekmektedir.

“FELAKETE DÖNÜŞMEMESİ BİZİM ELİMİZDE”
Bununla birlikte başta belediyeler olmak üzere ilgili kurumlarda, yapılan çalışmaların denetimini sağlamak amacıyla, diğer branşlarda olduğu gibi Jeofizik Mühendisliğinin de  yeterli istihdamının sağlanması gerekmektedir. Sonuç olarak, tüm bu çalışmalar olması gerektiği gibi yapıldığında yapılar sallanır ama yıkılmaz. Vatandaştan ilgili kurumlara kadar herkesin bilinçli hareket etmesi gerekir. Ev alırken sadece göl görüp görmediği değil, zemin etüdünün, yapı denetiminin yapılıp yapılmadığı sorulmalıdır. Deprem bir doğa olayıdır. Felakete dönüşüp dönüşmemesi bizlerin elinde. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Aynı acıların yaşanmaması umudu ile  hepimize geçmiş olsun.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER