Adana'da 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü anma programı düzenlendi

Adana'da 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü anma programı düzenlendi

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi karşısında aziz milletimizin tarihimize yazdığı demokrasi zaferinin 6. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

İstasyon Meydanı’nda Vali Dr. Süleyman Elban’ın katılımıyla düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği; saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Vali Elban etkinlikte, ellerinde Türk bayrağı ile meydanları dolduran vatandaşlarımıza hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Bu kadar özel, bu kadar anlamlı, bu kadar şanlı ve destansı günü olan başka bir millet daha olmadığını dile getiren Vali Elban yaptığı konuşmada, “Eğer tarihi biraz karıştırsak bin yılı aşkın süreden bu yana yüce dinimiz İslam’ın bayraktarlığını üstlenmiş bu necip milletin Anadolu coğrafyasına gelmesi itibarıyla neredeyse 365 günün her gününde binden fazla destansı kahramanlıkların yaşandığı, mücadelenin, savaşın, ihanetin, saldırının, işgalin, birçok sıkıntının yanı sıra en nihayetinde zaferlerin elde edildiği günlerle karşılaşırız.” dedi.

Bu necip milletin; bu coğrafyaya geldiğinden bu yana Haçlı Seferleri’yle Çanakkale’yle Boğaz Harbi’yle Kurtuluş Savaşı’yla birçok saldırı ve savaşla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Vali Elban, “Mücadele tek, taraflar net. Mücadele Hak’la batılın mücadelesi, taraflar Hak ve batıl. Hakk’ın tarafını tutan ve bu yüce dini ilahi kelimetullahı daha da yüceltmeye çalışan bu millet her defasında batılın saldırısına uğramıştır. Ancak 6 yıl önce yine bir cuma akşamı bu millet öyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldı ki… Bin yılı aşkın bir süreden bu yana bu millete sürekli saldırılar düzenlenmeye çalışıldı ama bir türlü başarılı olunamadı. Sonunda artık içerideki hainleri devreye sokmak gündeme geldi. Uzun zamandan beri PKK gibi bir belayla mücadele ediyoruz. Ama öbür tarafta da sureti haktan görünen fakat gerçekte ipinin ucu tamamen yabancı servisler ve ülkeler tarafından yönlendirilen hainlerin o yıllardan bu yana bu milletin mukaddesatını kullanarak bu milletin değerlerine karşı savaş açtığını anlamak çok da mümkün değildi. Ancak o karanlık gecede, 6 yıl önce 15 Temmuz gecesi hain FETÖ sinsi planını devreye soktu. Bu plan öyle sinsi, acımasız ve hainlik dolu bir plandı ki 251 şehidimize, 2200 gazimize mal oldu.” dedi.

“O Gece; Devletine, Ülkesine, Mukaddesatına Bir Saldırı Olduğunu Hisseden Bu Milletin Ferasetli Fertleri Canını Hiçe Sayarak Tankların, Silahların Önüne Göğüslerini Siper Ettiler.”

Bu planın, şehitlerimiz ve gazilerimizin yanı sıra milletimizde, tarihimizde görülmemiş bir travma yarattığını söyleyen Vali Elban, “Çünkü milletimiz hiçbir zaman sureti haktan görünen bir grup tarafından böyle bir ihanete ve saldırıya uğramamıştı. Aziz milletimiz adeta sırtından hançerlendi, milli duyguları erozyona uğradı, millet bölündü. Milletimizin başta inanç değerleri olmak üzere birçok değeri o dönemde alt üst oldu. Bu hainler o gece birkaç tankı sokağa sürerek, gökyüzünde birkaç uçağı uçurarak darbeyi rahatlıkla başaracaklarını ve bu milleti de teslim alacaklarını düşündüler. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. Muhtemelen efendileri gibi onlar da bizim milletimizin tarihini ve inancını ya hiç anlamadılar ya da çok hafife aldılar. Çünkü o kadar teknolojik güce, silah üstünlüğüne, sayısal üstünlüğe rağmen niye Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda bu milletin yenilemediğini ancak iman sahibi bu milletin gerçek fertleri bilebilirdi. O gece de öyle oldu. O gece, devletine, ülkesine, mukaddesatına bir saldırı olduğunu hisseden bu milletin ferasetli fertleri canını hiçe sayarak tankların, silahların önüne göğüslerini siper ettiler. Tıpkı atalarının yaptığı gibi yine arşı alaya yükselttiler.” dedi.

“Biz, İslam’ının bayraktarlığını üstlenmiş, seçilmiş necip bir milletiz.”

Bu ve benzeri günleri neden anmak zorunda olduğumuzu aktaran Vali Elban konuşmasının devamında, “Birincisi biz hafife alınacak bir millet değiliz, çünkü İslam’ının bayraktarlığını üstlenmiş, seçilmiş necip bir milletiz. İkincisi bu tür günleri ve olayları sürekli hatırlamak ve hatırlatmakta yarar var. Çünkü insanoğlu hakikaten fıtratı gereği birçok şeyi çok hızlı unutabiliyor. Bir diğer nedeni ise genç nesillerimizin bu günleri ve bu olayları doğru bir şekilde anlaması için bu olayların onlara doğru bir şekilde anlatılmasının gerekliliği. Gençlerimizin de uyanık olması ve gaflete düşmemeleri gerekiyor. Dolayısıyla biz her 15 Temmuz’da; 15 Temmuz’da yaşanan ihaneti, 15 Temmuz’da yaşanan travmayı, 15 Temmuz’da milletimizin başardığı kahramanlığı ve eğer bir milletin önünde yürüyen güçlü bir lideri varsa lideriyle kenetlenip neleri başarabileceğini gençlerimize ve gelecek kuşaklarımıza anlatmak zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

15 Temmuz gecesi mukaddesatımız, vatanımız ve devletimiz için canını feda eden tüm şehitlerimizi ve bu ülkeyi yurt edindiğimizden bu yana ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını belirten Vali Elban, 15 Temmuz’da gazi olan tüm gazilerimizi ve ülkemizi savunurken gazi olan tüm gazilerimizi de minnetle yad ettiğini dile getirerek milletimiz bir daha böyle bir kalkışmayla, ihanetle karşı karşıya kalmaması temennisinde bulundu.

Vali Elban’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. STK Platformunun 15 Temmuz bildirisinin okunmasından sonra ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan “Türkiye Geçilemez” isimli video gösterimi katılımcılara gurur dolu anlar yaşattı.

Adanalı şehitlerin ve gazilerin özgeçmişlerinin okunmasıyla devam eden programda, Şehit Polis Memurları Ahmet ve Mehmet Oruç’un babası Ali Oruç’un şiirinin yer aldığı video da izletildi. Şiir ve türkü dinletilerinin ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları canlı olarak verildi.

İlahi dinletisinin ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle sürdürülen program, Türkiye genelinde sela okunması ve İl Müftüsü Mehmet Taşcı’nın dua etmesinin ardından sona erdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER