Adana'da “Ben olsaydım” Temasıyla Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Gerçekleştirildi

Adana'da “Ben olsaydım” Temasıyla Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Gerçekleştirildi

Adana'da Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışı Vali Dr. Süleyman Elban’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Sheraton Grand Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu ile İl Sağlık Müdürü Halil Nacar’ın konuşmalarının ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban “Yakın zamana kadar bağımlılık konusu konuşulduğunda ülkemiz çok büyük oranda hedef ülkelerden birisi değildi. Toplumumuzun çok az bir kesiminde belli miktarda ve belli tipteki uyuşturucu madde konusu gündeme gelirdi. Dolayısıyla da birçok mahallemizde, semtimizde ve şehrimizde uyuşturucu konusu çok gündem oluşturmazdı ama maalesef son dönemlerde özellikle de sentetik uyuşturucuların yaygınlaşmasıyla birlikte uyuşturucu konusu bizim de bütün şehirlerimizin, mahallelerimizin sorunu haline gelmeye başladı. Yakın zamana kadar uyuşturucuyla mücadelede özellikle güvenlik güçlerimizin yürüttüğü önemli çalışmalar var.”dedi.

“BU SORUNUN BİZİM İLİMİZE, MAHALLEMİZE, SEMTİMİZE, ÇOCUKLARIMIZA UZAK OLDUĞUNU SÖYLEME LÜKSÜMÜZ YOK.”

Ülkemizin eskiden daha çok köprü konumunda olduğunu ve bu konudaki gündemimizi Doğu- Batı hattındaki uyuşturucuların yakalanması, insanlığın sıkıntı çekmemesi için yürütülen faaliyetlerin oluşturduğunu belirten Vali Elban konuşmasını “Artık maalesef kendi insanımız, gençliğimiz hedef haline geldi. Bu yüzden artık yürütülen çalışmaların büyük bir bölümü kendi insanımıza yönelik oldu. Bu konudaki çalışmalar uyuşturucuların yakalanması ya da bu ticaretin önlenmesine ilişkin yürütülmeye başlandı. Uyuşturucunun birçok çeşidiyle birlikte çok hızlı yaygınlaşmasıyla ve maalesef birçok uyuşturucu türünde de bırakmanın çok zor olması sebebiyle de çok fazla tedavi merkezleri kurulmaya başladı. Bu merkezlerde çok fazla kişi de tedavi görmeye başladı. Bu arada farklı tedavi yöntemleri de geliştirilmeye başlandı. Dolayısıyla bağımlılık, kütle halinde ve büyüyen, büyük bir sorun olarak devam etmektedir. Her geçen gün farklı bağımlılık türleri ortaya çıkmaya başladı. Bitkisel olan uyuşturucudan sentetiğe doğru ciddi bir artış görülürken, teknoloji bağımlılığı gibi birçok yeni türleri ortaya çıkmaya başladı. Bu konu artık yapılan klasik mücadele yöntemlerinin ötesine geçip farklı yöntemlerle, yeni yeni tekniklerle mücadele edilmesi gereken, dünyanın her tarafında kullanılan mücadele yöntemlerinin süratle ülkemizde de bizim şartlarımıza adapte edilerek kullanılması gerekiyor. Artık bu sorunun bizim ilimize, mahallemize, semtimize, çocuklarımıza uzak olduğunu söyleme lüksümüz yok.” ifadeleriyle sürdürdü.

Konunun ciddiyetini vurgulayan ve çalıştayın önemine dikkat çeken Vali Elban “Hemen hemen her kurumda uyuşturucuyla mücadele konusunda ve bu konuyla alakalı farkındalık kazandırmak amacıyla yürütülen birçok çalışma var. Ama karşı taraftaki uyuşturucu tacirlerinin yöntemleri ve çıkarttığı uyuşturucu türleri de her geçen gün farklılaşıyor ve çoğalıyor. Özellikle internet, sosyal medya kullanıcısı gençlerimizin bu kadar yoğun bir taarruz altında kaldığı bir dönemde bizim de yeni yöntemler bulmaya ihtiyacımız var. Onun için de bugün 4 farklı grup içinde sizlerin yapacağı ve yarın da devam edecek olan bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Çünkü her biriniz alanında çok farklı uzmanlıkları, deneyimleri olan ve birçok farklı olayları yaşamış kişilersiniz. Sizlerin bu konuda hazırlayacağınız notlar, dersler, ödevler mücadelemize belki çok farklı bir boyut katabilecek. Burada tartıştığımız konular ve ortaya çıkan fikirler bizim için çok önemli. Bu sürede yaptığınız önerileriniz belki de ülkemiz gündeminde yankı uyandırabilir. Birçok şeyin değişmesine vesile olabilir. Bu çalıştaydan çıkacak öneriler hakikaten çok önemli ve çalıştayımızın niteliği yüksek.”dedi. Sözlerini bu sorunun tüm insanlığın başından giderilmesi için temennilerde bulunarak sürdüren Vali Elban çalıştayın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Ben olsaydım” temasıyla düzenlenen ve bağımlılıkla mücadele kapsamındaki sorunlarla çözüm önerilerinin ele alındığı çalıştay iki gün süreyle devam edecek.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER