Adana'da Bitkisel Üretimde Hastalık ve Zararlıların Durumu Zirai Mücadele Toplantısında Ele Alındı

Adana'da Bitkisel Üretimde Hastalık ve Zararlıların Durumu Zirai Mücadele Toplantısında Ele Alındı

​Tarımsal üretimin yoğun bir şekilde devam ettiği Adana'da sahada yapılan zirai mücadele çalışmaları düzenlenen toplantıda ele alınarak, mevcut durum ve bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası ortaya kondu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Işık Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Volkan Kılıç'ın yanı sıra il ve ilçe müdürlüğü ile Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları, ilaç firmaları temsilcileri ve tarım danışmanları katıldı.

 İl Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Işık, başta Akdeniz Meyve Sineği olmak üzere tüm hastalık ve zararlıların kontrolü, takibi ve mücadelesi için il ve ilçe müdürlüğü ekiplerince saha çalışmalarının titizlikle yapılması gerektiğini ifade etti. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nün iklim verileri, zararlının populasyon seyri ve erkenci çeşitlerin fenolojik durumunu dikkate alarak, turunçgiller ve diğer konukçu kültür bitkilerinde Akdeniz Meyve Sineği'ne karşı 13-16 Temmuz tarihleri arasında toplu mücadele kararı aldığını ifade eden Işık, üreticilere yol göstermeye devam edeceklerini kaydetti. Toplantıda başta turunçgiller olmak üzere, zeytin, pamuk, ayçiçeği, yerfıstığı, soya, mısır gibi ürünlerde hastalık ve zararlıların populasyon durumları, yapılan çalışmalar il ve ilçe teknik personelleri tarafından ilçe bazlı olarak anlatıldı. Zirai Mücadele Değerlendirme Toplantısı Ağustos ve Eylül aylarında da yapılarak, hastalık ve zararlıların durumları hasatlar tamamlana kadar izlenmeye devam edecek.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER