Adana'da Koronavirüs Koordinasyon Toplantısı, Vali Demirtaş Başkanlığında Gerçekleştirildi

Adana'da Koronavirüs Koordinasyon Toplantısı, Vali Demirtaş Başkanlığında Gerçekleştirildi

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı kentte yürütülen çalışmalar ve ilave alınacak tedbirleri değerlendirme toplantısı, Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, 10.Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Gürel Özusta, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, oda başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yeni Koronavirüs Hastalığı ve tedbirleri ile ilgili halkımızı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarının değerlendirildiği "Yeni Koronavirüs Hastalığı Farkındalık İletişim Çalışmaları" konulu toplantıda, ilimiz genelinde alınan tedbirler, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması gereken ilave planlamalar ayrıntılarıyla ele alınarak gözden geçirildi.

Vali Mahmut Demirtaş, koronavirüsün etkisinin Çin başta olmak üzere İtalya, İran, Güney Kore, İspanya gibi 120'den fazla ülkeye yayılmış durumda olduğunu söyledi. Türkiye'nin başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların, hastalığın ortaya çıktığı ilk günden itibaren konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu belirten Vali Demirtaş, her türlü tedbirin alındığını kaydetti.

Okullarda dezenfekte çalışmalarına geçen hafta başladıklarını aktaran Vali Demirtaş, "Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hastanelerimizi her zamankinden daha hijyenik halde tutmak için tedbirlerimizi artıracağız. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı AVM, otobüs, dolmuş, metro durakları, gar, otogar, havalimanı gibi mekanların daha temiz tutulmasını sağlayacağız. Yine parkların, sokakların, caddelerin temizliği aksatılmayacak." diye konuştu.

Vali Mahmut Demirtaş, çalışmalar kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan broşür, içerik ve görsellerin yerel televizyonlar ve radyolar aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılarak, toplumda duyarlılık oluşturulmasının sağlanacağını söyledi.

Tedbir amaçlı askeri birliklerimizin hafta sonu çarşı izinlerinin iptal edildiğini hatırlatan Vali Demirtaş, hastane ziyaretleri ve refakat işlemleriyle ilgili olarak da yeniden düzenleme yapıldığını belirtti.

"KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

Koronavirüs mücadelesini, fırsata dönüştürmek isteyen bir kesimin varlığına da işaret eden Vali Demirtaş, şöyle devam etti: “Birtakım kişiler, özellikle maske ve dezenfektan ürünlerinin fiyatlarını artırmak suretiyle haksız kazanç sağlarken, piyasa koşullarının da bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadırlar. Buradan bir kez daha altını çizmek isterim ki bu kişilere valilik olarak fırsat vermeyeceğiz. Bu hususta vatandaşlarımızdan gelen tüm şikayetleri dikkate alacak, ilgili kurumlarımız aracılığıyla denetimlerimizi sıklaştıracağız. Krizi fırsata çevirmek isteyenlere göz açtırmayacağız."

Daha sonra Adana Halk Sağlığı Başkanı Tanju Altınsu da vali yardımcıları, belediye başkanları ve kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, koronavirüsün belirtileri, bulaşma ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantının bitiminde son bir değerlendirmede bulunarak vatandaşlara seslenen Vali Mahmut Demirtaş, sosyal medya hesapları üzerinden gerçek dışı paylaşımlara itibar edilmemesini, resmi kurumların yaptığı açıklamaların ve uyarıların dikkate alınmasını istedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER