Adana'da Mera Islah ve Amenajman Çalışmaları Devam Ediyor

Adana'da Mera Islah ve Amenajman Çalışmaları Devam Ediyor

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünce mera yaylak ve kışlakların ıslah edilerek, otlatma kapasitelerinin arttırılması ve ot kalitelerinin iyileştirilmesi amacıyla DATAEM ve Ç.Ü. Ziraat Fakültesi  işbirliği ile hazırlanan 10 adet  Mera Islah ve Amenajman Projesi çalışmaları yapıyor. 

Adana Ceyhan İlçesi Mercimek Mahallesinde 500 dekar alanda üstten tohumlama yöntemi ile yonca tohumu aşılaması, Tufanbeyli İlçesi Yamanlı Mahallesinde 527 dekar alanda gübreleme ve üstten tohumlama, Pınarlar Mahallesinde 362 dekar alanda gübreleme ve üstten tohumlama , 100 dekar alanda Yapay Mera Tesisi oluşturulması için gübreleme ve yem bitkisi  karışım tohumları ekimi yapıldı. Bu faaliyetler sonucunda Islah çalışmaları yapılan alanların otlatma kapasitesinin yaklaşık üç kat arttırılması ön görülüyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN; 2003-2020 yılları arasında toplam 26 mahallede 50.916 dekar meranın ıslah edildiğini ve  devam eden 10 adet (22.886 dekar ) mera ıslah ve amenajman projelerinin tamamlanması ile ıslah edilmiş mera alanının toplam 73.802 dekara ulaşacağını ve tüm mahallerdeki meraların  ıslahının tamamlanıncaya kadar proje yapmaya devam edileceğini belirtti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER