AK Parti Adana Milletvekili Erdinç, '5 Ocak'ta kurtuluş destanı yazılan Adana bize Allah'ın bir lütfudur'

AK Parti Adana Milletvekili Erdinç, '5 Ocak'ta kurtuluş destanı yazılan Adana bize Allah'ın bir lütfudur'

Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü münasebetiyle TBMM'de gündem dışı söz alarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Erdinç, 'İşgale razı olmayan, zulme "hayır" diyen, zillete boyun eğmeyen, kazanılan bu zaferi Adanalıların bağımsızlığa verdiği önemin kanıtı olarak kabul eden yiğit ve mert Adanalıların Zafer Bayramı'nı, milletin kürsüsünden en kalbî duygularımla kutluyorum. dedi

İşte AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç'in TBMM'de yaptığı konuşma; 

'Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün 5 Ocak 2022, güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü. Bundan tam yüz yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenmez vatan evlatlarının kutsal mücadeleleri sonucu bugün bu kahramanların torunları olarak huzurlu ve mutluyuz. Millî mücadele ve kurtuluş harekâtını büyük bir gururla anmaktayız. Bu onurlu mücadele, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde 5 Ocak 1922'de kazanılmış, Adana'da bir kurtuluş destanı yazılmıştır.

Asırlarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihî bir şehir olan Adana'mız tarım ve sanayide ülkemizin lokomotif şehridir.

Asırlık bir şehrin asırlara bedel birçok öyküsü vardır. Bu öykülerden birisinin adı da 5 Ocaktır. Rahmetli Arif Nihat Asya petrol lambasının süzgün ışığında;

"Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım." diye başlayan "Bayrak" şiirini 5 Ocak gecesi yazmıştır.

5 Ocakta kurtuluş destanı yazılan Adana bize Allah'ın bir lütfudur, benzeri olmayan bir güzelliktir. O Adana ki Torosların koynunda uyur her gece, bulutlar emzirir Çukurova'nın bereketli toprağını. Nihat Malkoç Hoca'nın güzellemesiyle dört bin yıllık kadim tarihiyle Anadolu'nun en eski ve köklü şehirlerinden biri olan Adana nice esrarengiz gizemler taşır rengârenk gönül heybesinde. Nice uygarlıklar burada uyum içerisinde yol alır sonsuzluğa. Mazi, hâl ve istikbal can cana, kol koladır. Diline, dinine ve ırkına bakmadan herkesi Yunus'ça ve Mevlâna'ca kucaklayan bir şehirdir Adana.

Bu topraklarda Çukurova'nın yeşili, Akdeniz'in mavisi, pamuğun beyazı, narenciyenin turuncusu ahenk içerisindedir. Bir sevdadır Adana, pamuk gibi aktır yüreği. Adana'da güzellik çirkinliği, aşk nefreti, cesaret korkuyu, inanç isyanı, sessizlik çığlığı, su ateşi kovar mekânından. Kanaat dolar heybelere, güvercinler "hu" sesleriyle doldurur camilerin avlularını.

Çukurova'nın yeşilini, Akdeniz'in mavisini genç bir kız edasıyla giyinir Adana. Yeşiloba'da toprağın kara bağrında sonsuzluğu solur yeşil sarıklı şehitler... Ruhlar kıyama durur servilerin zikre daldığı aydınlık seherlerde. Zamana tanıklık etmiş Ulu Cami, salatsız felah olamayacağını haykırır günde beş kez süngü misali minarelerinden. Uçsuz bucaksız göklere karışır Çukurova'da akıtılan terlerin miski amber kokusu. Büyük Saat Kulesi'nde zaman hüzünkârdır alabildiğine. Kuşatır sonsuzluğu denizin mavisi, ovanın yeşili... Hasret ateş olur dağların doruğunda. Kim istemez Toroslar gibi dik durabilmeyi ve hep dik kalabilmeyi? Batıdan doğuya doğru esen meltem, gönülleri ısıtır. O rüzgâr ki Hak ve hakikat yiğitlerinin kokusunu getirir bize. Sözün özüdür, gönül gözüdür şirin Adana. Adana hayatın ta kendisidir. Adana candır, canandır. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

İşte, böyle bir Adana'nın düşman işgalinden kurtulması canlarını hiçe sayarak mücadele eden, çarpışan Saimbeyli'ye ismini veren Saim Bey'i, ilk kadın şehidimiz Rahime Hatun'u, Pozantı şehidimiz Müftü Kasım Efendi'yi, Kurttepe kahramanı Selahattin Bey'i, Kozanlı Ulvi Bey'i, Tufanbeyli'li Tufan Paşa'yı, Sinan Tekelioğlu'nu, Karslı Fatma'yı, Gülekli Hatice'yi, Aladağlı Ahmet Bey'i, Yüreğir'li Molla Nasrullah'ı ve Ahmet Remzi Yüreğir'i ve adını sayamadığımız daha nice kahraman ecdadımızı bu özel günde rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz, ruhları şâd olsun.

İşgale razı olmayan, zulme "hayır" diyen, zillete boyun eğmeyen, kazanılan bu zaferi
Adanalıların bağımsızlığa verdiği önemin kanıtı olarak kabul eden yiğit ve mert Adanalıların Zafer Bayramı'nı, milletin kürsüsünden en kalbî duygularımla kutluyorum. Adana'mızın 100'üncü kurtuluş yılı kutlu olsun.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER