Ankara'da, 1.Adana Tanıtım Günleri Gerçekleştirildi

Ankara'da, 1.Adana Tanıtım Günleri Gerçekleştirildi

Adana Valiliğinin himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 1. Adana Tanıtım Günleri Ankara'da başladı.

Ankara Anfa Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Vali Dr. Süleyman Elban, Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Eski Devlet Bakanı İmren Aykut, ilçe belediye başkanları, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Adana’nın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra; kebap, şırdan, şalgam gibi ünlü lezzetlilerinin tanıtımı için önemli bir fırsat sunan etkinlikte konuşan Vali Dr. Süleyman Elban "Adana huzurun şehri, lezzetin ve hoşgörünün şehri. Kadim tarihi, eşsiz coğrafyası, iklimi ve ikliminden daha sıcak insanıyla hakikaten Adana'yı burada tanıtmaya çalışacağız. Adana bildiğiniz gibi bir Adana değil! Ancak gelirseniz Adana'yı tanır ve anlarsınız. O yüzden burada Adana'yı, Adana insanını ve Adana lezzetlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Bu gayreti başlatan başta Adanalılar Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere; Büyükşehir Belediyemize, tüm ilçe belediyelerimize, STK kuruluşlarımıza, katkı sağlayan tüm esnaflarımıza, şirketlerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca böyle bir günde bizleri onurlandıran Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ise burada yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin önemine işaret ederek, Adana ve Adanalıların söz konusu fuar sayesinde kendilerini tanıtabileceğini ifade etti.

Adanalılar olarak kendilerini başkalarıyla mukayese etmemeleri gerektiğini belirten Bakan Kirişci, Allah'ın her il ve her coğrafyaya ayrı nimetler ve meziyetler verdiğine dikkati çekti.

Bakan Kirişci, Türkiye'nin 112 milyar metreküp su ihtiyacının yüzde 10,5'inin, Adana'nın içinden geçen iki nehrinden (Seyhan ve Ceyhan) karşıladığını vurgulayarak, "Verimli ovamız dünyanın sayılı ovalarından birisi. Bu itibarla Adana, tarımsal potansiyeli son derece yüksek bir ilimiz. Bizler bu şehrin önde gelenleri olarak bu potansiyeli daha ileri taşımakla mükellefiz. 'Mermeri delen, damlanın gücü değil sürekliliğidir.' derler. Hepimiz Adana'nın başarısına, geleceğine, üretimine, istihdamına ve ihracatına yani Adana'nın mutluluk ve refahına odaklanırsak, bundan netice alırız." değerlendirmesinde bulundu.

Göreve geldiğinde ilk imzasını Adana'nın Karataş ilçesinde kurulacak Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) için attığını hatırlatan Bakan Kirişci, bir Adanalı olarak bu imzanın kendisine nasip olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Kirişci, Adana'nın her bakımdan olduğu gibi su ürünleri konusunda da sahip olduğu yüksek potansiyeli üretim ve ihracata dönüştüreceğini ve istihdam sağlayacağını ifade etti.

Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulamaları Projesi ile 110 bin hektarlık alanın sulanacağını belirten Bakan Kirişci, burada Yedigöze Barajı'ndan sulanacak araziler, sulamayla ilgili yatırımların bitmesi ve toprağın su ile buluşmasının ardından daha büyük, yüksek ve kaliteli bir üretim elde edilmiş olacağını anlattı.

Bakan Kirişci, Bakanlık olarak kendi görev alanlarıyla ilgili Adana'nın bu istek ve ihtiyaçlarına katkı sağlayacaklarının altını çizerek "Bu ve daha önceden başlayıp devam eden çalışmalarımız gibi Adana'ya katkı sağlayacak pek çok projemiz olacak. Adana bunu fazlasıyla hak ediyor. 4 günlük program vesilesiyle Adana'yı tanımak isteyenler burayı ziyaret edecekler ama Adana, Adana'da yaşanır. Bütün misafirlerimizi Adana'ya bekliyoruz." dedi.

Bakan Kirişci, konuşmasının ardından fuarın kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Adana Tanıtım Günleri, 11 Aralık Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER