ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Depolamadaki sıkıntı ‘Lisanlı Depo’ların önemini daha fazla ortaya çıkardı”

ATB Başkanı Şahin Bilgiç,  “Depolamadaki sıkıntı ‘Lisanlı Depo’ların önemini daha fazla ortaya çıkardı”

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, “Türkiye’de bugün itibariyle lisanslı depoların kapasitesi dokuz milyon tonun üzerindedir. Ülkemizde 2023 yılı buğday hasadı devam etmektedir. Şu günlerde hasat edilecek ürünlerin muhafaza edileceği depolama kapasitemiz yeterli değildir. Üreticilerimizin binbir emek ve zahmetle ürettikleri ürünlerini iyi şartlarda sağlıklı depolamaları gerekir. Depolamadaki kapasite yetersizliği ‘Lisanlı Depo’ların önemini daha fazla ortaya çıkarmıştır” dedi.


Adana Ticaret Borsası Haziran Ayı Olağan Meclis toplantısının açılışında ekmek fiyatlarının çok yükseleceği dedikodusunun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Meclis Başkanı Osman Bağış, yaptığı konuşmada “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun un fiyatları için uyguladığı regülasyon ile un fiyatlarında yüzde otuz’a yakın yükseliş olmuştur. Un fiyatı ve asgari ücretin artışı maliyeti arttırdığı için ekmekte küçük bir miktar artış beklenebilir. Buğday hasadı devam ediyor. Stoklar ülkemizin ihtiyacını karşılayacak durumdadır. Gelecek hasat dönemine kadar herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir” diye konuşan Bağış, ülkenin ekonomik istikrarı için Merkez Bankasının Politika Faizini yüzde on beş’e çıkarılmasını desteklediklerini, bankaların da kredi musluğunu açarak piyasanın rahatlatılması gerektiğini söyledi.


ŞAHİN BİLGİÇ, “TARIM ÜRÜNLERİNİN FİYATLARINDA SIKINTI VAR”

Bölgede hasadı biten ve devam eden birçok ürünün fiyatlarındaki istikrarsızlığın üreticileri mutlu etmediğini söyleyen ATB Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirmesinde “2023 yılının başlarında Adana’mızın da içerisinde yer aldığı on bir ilimizi derinden etkileyen asrın felaketi niteliğindeki depremin insanlarımıza ve ekonomimize verdiği büyük tahribat her yönüyle sıkıntılı bir süreci yaşattı. 2023 yılının ikinci yarısında temennimiz; yaşanan sıkıntıların geride bırakıldığı, tarımda, gıdada, ticarette, sanayide ve ekonomide yeniden ayağa kalktığımız dönemin başlangıcı olmasıdır. Bu sıkıntıların kolay aşılamayacağının bilincindeyiz. Bu sezon tarım ürünlerinin tamamında fiyat istikrarsızlığı yaşanmaktadır. Bölgede hasadı yapılan soğan para etmediği için tarlada kaldı. Karpuz üretiminde Türkiye lideri olan Adana’da karpuz da para etmiyor. Buğday, geçen yılın altında bir fiyatta olduğu halde TMO’nun dışında alıcı bulmakta zorlanıyor. Üreticiler aynı sıkıntıları Ağustos ayında hasadı başlayacak Mısır ve Narenciyede yaşamamak için tedbir alma telaşındalar. Girdi maliyetlerindeki aşırı artışa rağmen ürün fiyatlarındaki düşüşler endişe veriyor. Üretici geleceğini göremiyor. Planlamasını rahat yapamıyor. Alın terinin ve emeğinin karşılığını alabileceğinden emin olamıyor. Bizler Adana Ticaret Borsası Yöneticileri olarak, yaşanan bu sıkıntıları aşma noktasında çözüm önerilerimizi alternatifleriyle her platformda dile getirmeye çalışıyoruz.”

İSTİHDAM DESTEKLENMELİ

Hayat pahalılığının arttığı, alım gücünün her geçen gün düştüğü ülkemizde net 11.402 TL olan asgari ücret yüksek bir rakam değildir. Ancak iş hayatımızda yüksek istihdam sağlayan işletmelerimize asgari ücrete sağlanan vergi desteklerinin devletimiz tarafından artarak devam etmesi lazım. Aksi halde işsizlik oranı artabilir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATB Meclis gündem maddelerine geçildi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER