Bakan Kirişci Yedigöze İmamoğlu Sulama Projesindeki Çalışmaları İnceledi

Bakan Kirişci Yedigöze İmamoğlu Sulama Projesindeki Çalışmaları İnceledi

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci 26 milyar TL yatırım bedelli; İmamoğlu, Sarıçam, Ceyhan, Kozan ve Yüreğir ilçelerimizde 109 bin 702 hektar araziyi suya kavuşturacak Yedigöze İmamoğlu Sulama Projesi’ndeki çalışmaları inceledi.

Projenin, İmamoğlu ilçesindeki 4. kısım boru montaj sahasını ziyaret eden Bakan Kirişci, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve hat kapama yapısının betonunun dökülmesi için butona bastı. Ardından da sohbet ettiği işçilerle fotoğraf çektirdi.

Kent genelindeki 33 bin 333 dekar tarım arazisine kurulması planlanan akıllı otomasyon sulama sisteminin Ufacıkören Mahallesi'ndeki test uygulamasına da katılan Bakan Kirişci burada yaptığı açıklamada sulamayla ilgili yatırımların teknolojiyle bütünleştirildiğini söyledi.

Türkiye'nin su kaynaklarını en verimli ve etkin şekilde kullanmak zorunda olduklarını belirten Bakan Kirişci, "Toplam su varlığımız 112 milyar metreküp, ancak artan nüfus ve üretim desenimize bağlı olarak sürekli değişim gösteriyor. Suya olan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Toplam su tüketimimizin yüzde 76'sı doğrudan tarımsal sulamaya gidiyor, yüzde 24'lük kısmı da sanayi ve evlerde kullanılıyor. Dolayısıyla bizim bütün çabamız, gayretimiz suyu en verimli şekilde kullanmak." dedi.

Tarımsal sulamanın geliştiğine işaret eden Bakan Kirişci, "Tarla içerisindeki sulamada, sadece damlama veya yağmurlama sulamayla yetinmiyoruz. Bunun sonraki hamlesi olarak hem topraktaki nemin hem de iklimsel, meteorolojik verilerin esas alındığı, buna göre de sulama sisteminin açılıp, kapatıldığı bir sistemin pilot uygulamasını gerçekleştirdik. Burada kullanılan yazılımın, donanımın yerli ve milli olması bizim için önemli." ifadesini kullandı.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) e-Devlet Kapısı'ndan erişim imkanı sağlandığını da söyleyen Bakan Kirişci, akıllı otomasyon sulama sisteminin de dijitalleşme çalışmalarının açılımı olduğunu dile getirerek gençlerin tarımla ilgilenmesini önemsediklerini vurguladı ve kuracakları Tarım ve Orman Gençlik Konseyi'nde gençlerin projelerini dinleyeceklerini kaydetti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER