Bakan Yanık Adana'da Sosyal Hizmet Merkezlerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Bakan Yanık Adana'da Sosyal Hizmet Merkezlerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adana Sarıçam ile Hatay’ın Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde ihtiyaç sahibi vatandaşların hizmetine sunulan sosyal hizmet merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi.

Yüreğir Kültür Merkezinde canlı bağlantı yöntemiyle gerçekleştirilen açılışta konuşan Vali Elban, toplumumuzdaki dezavantajlı kesimlere Bakanlığımıza ait kurumlarca birçok hizmet verildiğini söyledi.

Bunların bir kısmının önleyici hizmetler olduğunu belirten Vali Elban, “Bu hizmetlerin bir kısmı da kurumlarımızca vatandaşlarımızın rehabilite edilmesine ya da onların barınmalarına yönelik hizmetlerdir.  Bunlardan bir tanesi de başta kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız olmak üzere toplumumuzun dezavantajlı kesimlerinin tespiti ve bunlarla ilgili önleyici hizmetlerdir. Devletimiz vatandaşlarımıza bu hizmeti sunarken tüm imkanlarını seferber etmekte, bunun yanında yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, STK'larımız başta olmak üzere birçok kesimle de iş birliği yaparak gündüz hizmet veren ve çok önemli görevler ifa eden sosyal hizmet merkezlerimizle vatandaşlarımıza şefkat elini uzatmaktadır.” dedi. 

İlimizde merkezdeki dört ilçemizde, Ceyhan ve Kozan'da olmak üzere birer tane sosyal hizmet merkezi bulunduğunu aktaran Vali Elban, “Aslında beş adetti. Bugün Sayın Bakanımızın uğurlu elleriyle Sarıçam ilçemizde açılacak olanla birlikte altı tane sosyal hizmet merkezimiz olacak. Burada konunun uzmanları, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda onlara hizmet verecek, rehberlik edecek. Personelimiz; hem Bakanlığımızın alanda yapmak istediği çalışmalar hem dezavantajlı kesimin günlük ihtiyaçları hem de daha sonra Bakanlığımıza bağlı kurumlardaki ihtiyaçlara yönelik doğru yönlendirmeler yapmak açısından çok önemli bir görevi ifa ediyorlar. Dolayısıyla bugün açacağımız tesisle birlikte çok önemli çalışmalar gerçekleştiren sosyal hizmet merkezlerine bir yenisini daha ilave etmiş oluyoruz. Bu açılan merkezin ve bundan sonra yapılacak hizmetlerin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu güzel programa katılımlarıyla bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği Delegasyonu iş birliğinde, 'Türkiye'deki Mülteciler İçin Yardım Programı' kapsamında gerçekleştirilen Sosyal Hizmetlere Erişimin Artırılması Projesi'ni (SOHEP) anlattı.'

SOHEP kapsamında Türk vatandaşları ile ülkedeki uluslararası koruma altında ve geçici koruma statüsündeki kişilerin sosyal erişimlerinin artırılmasının hedeflendiğini kaydeden Bakan Yanık, “Bugün burada, SOHEP kapsamında, Adana'da 1, Hatay'da 3 olmak üzere 4 sosyal hizmet merkezimizin açılışını yapıyoruz. Koruma altındaki bireylerin yanı sıra çocuk, kadın, engelli ve yaşlıların da nitelikli hizmetlere erişebilmesi için sosyal hizmet merkezleri açıyoruz. Hatay, İzmir, Mersin, Antalya, Adana, Balıkesir, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Osmaniye ve Aydın'da toplam 10 merkez açtık ve bugün yenilerini ekliyoruz. Bu merkezlerimizde uluslararası ve geçici koruma statüsündeki bireylerin sosyal hizmetlere erişimi önündeki engelleri inşallah kaldıracağız. Bu birimlerle yaşam biçimlerinde izlenen farklılaşmanın azaltılması, hızlı toplumsal değişme, kentleşme ve göçün oluşturduğu sorunlarla baş edebilme, bireylerin katılımcı, üretken ve kendilerine yeterli hale gelebilmeleri amacıyla koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, destekleyici, rehberlik ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerinin yürütülmesini sağlıyoruz.” dedi.

Vatandaşların il müdürlüklerine gitmeden kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezinde hizmet alabildiğini söyleyen Bakan Yanık, “Ülkemiz genelinde halihazırda 397 sosyal hizmet merkezimiz mevcut ve bu sosyal hizmet merkezlerimizde aslında tek çatı altında bütün sosyal hizmet başlıklarına erişimi sağlamış oluyoruz. 17'si 2022'de olmak üzere 2013 yılından bu yana ülkemiz genelinde açtığımız sosyal hizmet merkezlerinin sayısını 2022 sonunda 400'e, 2023 yılında ise 410'a çıkarmayı hedefliyoruz. Bugün açtıklarımızla beraber 2022 hedefini sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Yanık konuşmasının devamında, “Asıl önemli gelişme de vatandaşın taleplerine yetişemeyen, hatta olumlu ya da olumsuz bir cevap veremeyen bir sosyal hizmetler yapısından, vatandaşın ayağına gidip neye ihtiyacı olduğunu soran bir sosyal hizmet yapısına dönüşmemiz, kavuşmamızdır. Bunun sistemli ve düzenli hale getirilmesidir. Aile Sosyal Destek Programımız, sosyal hizmet uygulamalarında talep odaklı hizmet anlayışından arz odaklı hizmet anlayışına geçmiş olmamızın bir sonucu. Talep odaklıdan arz odaklıya geçmek nedir? Aslında çok daha kısa bir tarifle şunu söylemek mümkün. Aramızda hatırlayanlar var. Kamu kurum ve kuruluşlarında sosyal hizmet ihtiyacı olan vatandaşlarımız bundan 22 yıl önce kapı kapı o hizmeti temin etmek için dolaşırken, nereden hangi hizmeti alacağını dahi bilemezken bugün biz personellerimizle her bir haneyi ziyaret ediyoruz. Engelli, yaşlı, yoksul var mı, okula gitmeyen çocuk veya aile içi şiddet var mı tek tek tespitini yapıp uygun sosyal hizmet modellerini belirliyoruz. Başka bakanlıkları ilgilendiren sorunlar varsa da o kurumları harekete geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın çok söylediği 'hizmetkar devlet' var ya, işte bu, hizmetkar devletin yansımasıdır.” ifadelerinde yer verdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER