Bilimsel Diş Hekimliğinin 115. Yılı kutlanıyor

Bilimsel Diş Hekimliğinin 115. Yılı kutlanıyor

Atatürk Parkı’nda bir araya gelen Adana Diş Hekimleri Odası Yönetimi, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Yoldaş ve akademisyenler, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ ve YK Üyeleri, Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Mali Müşavirler Odası Başkanı Güney Yılmaz ile diş hekimleri yitirilen tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nı okudu.


Bilimsel Diş Hekimliğinin 115. Yılı nedeniyle burada açıklama yapan TDB YK Üyesi ve Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Bugün bilimsel diş hekimliğinin kuruluşunun 115’nci yılını kutluyoruz. Sizlerin de bildiği gibi On İkinci Kalkınma Planı 2024-2028 yılını kapsayacak şekilde açıklandı. Bu planın 172. Sayfası 711.1 maddesinde; başta tıp diş hekimliği ve eczacılık olmak üzere sağlık meslek gruplarında eğitimin kalitesi arttırılacak ve uzmanlık eğitimindeki müfredatları bilişim alt yapısıyla desteklenerek ülke genelinde standart sağlanacak sağlık alanında geleceğin ihtiyaç ve şartlarına uygun bir şekilde ve ülke ihtiyaçları göz önünde bulundurularak her alanda yeterli ve nitelikli iş gücü oluşturulacaktır! Yani devletin bir birimi bizim yıllardır söylediğimiz tıp eğitiminde, diş hekimliği eğitiminde, eczacılık eğitimindeki nitelik kaybını standartisazyonsuzluğu kabul etmiş ve bunu 12. Kalkınma planında düzeltme yolunda adım atacağını hedeflemiştir. Aynı saptamayı 12. Kalkınma planını hazırlayanlar 682.3. maddesinde; Yükseköğretim kontenjanlarının üniversitelerin kapasiteleri ölçüsünde sektörel işgücü arz ve talebinin mevcut durum ve öngörülerle uyumlu olarak ve bölgesel ihtiyaçların dikkate alınarak belirlenmesi sağlanacaktır. Aynı hedefler içinde 921.maddede; Hukuk eğitiminin kalitesi artacaktır denilmektedir.

Buradan YÖK’e YÖK başkanına sesleniyoruz.

Sayın YÖK başkanı ve YÖK üyeleri 12. Kalkınma planında yazan diş hekimliği eğitiminin kalitesi yükseltilecektir hedefini yerine getirecek önlemleri ivedilikle yerine getirin. Fakültelerdeki kontenjanları düşürün! Akademik kadrosu yetersiz yeni açılmış fakültelerde eğitime başlatmayın! Diş hekimliği fakültelerine girişteki başarı sıralamasını 80 binden, 50 bine indirin! Artık yeni diş hekimliği fakültesi açmayın! Diş Hekimliği fakültelerinin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları tahsis edin!”


ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Dt. Fatih Güler, “Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; Diş hekimi muayenehanesinde bir diş hekiminin yanında bir diş hekiminin çalışabilmesinin önünü açın! İstihdamı arttırmak açısından yeni mezun diş hekimlerinin iş bulması açısından bu çok önemlidir!

Sigorta ve BAĞ-KUR’dan emekli olmuş diş hekimlerinin emekli aylıklarını hak ettiği seviyeye getirin! İlave ve ek ödemeleri verin! Çözüm bekliyoruz. Bu vesileyle Bilimsel Diş Hekimliğinin 115. Yılını kutluyorum.” diye konuştu.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER