Çataklı: 'Adana’da 211 uyuşturucu satıcısı gözaltında'

Çataklı: 'Adana’da 211 uyuşturucu satıcısı gözaltında'

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, terör örgütlerinin finansman kaynağı olan uyuşturucu ticaretinin önlenmesi kapsamında eylül ayında düzenlenen 23 bin 499 operasyonda 29 bin 325 kişi gözaltına alınırken 2 bin 225 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
 
Bakan Yardımcısı Çataklı, ‘Kökünü Kurutma Operasyonları’ kapsamında Adana’da 211 ve Samsun’da 92 olmak üzere toplam 303 uyuşturucu satıcısının da gözaltına alındığını söyledi. 
 

“Kökünü Kurutma Operasyonları Kapsamında Adana ve Samsun’da 303 Satıcı Gözaltına Alındı”

 
Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek eylül ayında gerçekleştirilen Bakanlık faaliyetlerini değerlendirdi. Bakan Yardımcımız sn. Çataklı, Bakanlığımızca başlatılan “Kökünü Kurutma Operasyonları”nın önemine dikkat çekerek, “Terörle mücadelemizin bir diğer ayağı olan uyuşturucu ile mücadele kapsamında, sıklıkla büyük çaplı operasyonlar düzenliyoruz. Ve dün saat sabah 5’te; 2 bin 37 personelimizin, 22 narkotik köpeğinin, 1 helikopter ve 1 İHA’nın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ‘Kökünü Kurutma Operasyonu: Adana-Samsun’ kapsamında; Adana’da 211, Samsun’da 92 olmak üzere 303 satıcı gözaltına alınmıştır” ifadelerini kullandı. 


”Uyuşturucu İle Mücadelemiz Bir Gün Değil, Her Gündür”

 
Uyuşturucuyla mücadele kapsamında teknik ve beşeri kapasitenin geliştirildiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Çataklı, “Uyuşturucu ile mücadelede her an tetikteyiz ve teyakkuzdayız. Uyuşturucuyla mücadeleye yönelik eylül ayında gerçekleştirilen 23 bin 499 operasyonda 29 bin 325 kişi gözaltina alınmış, 2.225 kişi adli makamlar tarafindan tutuklanmıştır” şeklinde konuştu. Uyuşturucuyla mücadelenin bir gün değil her gün aralıksız biçimde sürdürüldüğünün altını çizen Bakan Yardımcımız sn. Çataklı, “Eylül ayında gerçekleştirilen uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında; 327 kilogram eroin, 24 milyon 702 bin kök kenevir, 528 bin 754 adet captagon, 693 bin 913 adet sentetik ecza, 41 bin 340 adet ecstasy, 13 kilogram ise kokain yakalandı” sözleriyle eylül ayında ülke genelinde yakalanan uyuşturucu miktarlarını paylaştı. 


“Önceki Aya Göre Yüzde 83 Artışla 753 Kilogram Skunk, Yüzde 6 Artışla 8 Bin 529 Kilogram Esrar Ele Geçirildi”

 

Bakan Yardımcısı Çataklı, eylül ayında bir önceki aya göre ele geçirilme miktarında artış sağlanan uyuşturucu madde verilerine de açıkladı. Bakan Yardımcısı Çataklı, “Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen uyuşturucu ile mücadele operasyonlarında ağustos ayına göre; yüzde 6 artışla 8 bin 529 kilogram esrar, yüzde 83 artışla 753 kilogram skunk, yüzde 2 bin 575 artışla 107 kilogram afyon, yüzde 167 artışla 40 kilogram sentetik kannabinoid (bonzai) ve yüzde 14 artişla 565 kilogram metamfetamin ele geçirildi” ifadelerini kullandı.


“UYUMA Uygulaması 524 Bin 115 Kez İndirildi”

 
Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, uyuşturucu ile mücadele suçlarında vatandaş duyarlılığını artırmayı amaçlayan ve bildirim yapanın kimliğinin gizli tutulmasını sağlayan UYUMA uygulamasının, 524 bin 115 kişi tarafından telefonlarına indirildiğini söyledi Bakan Yardımcımız sn. Çataklı, uygulama üzerinden toplam 46 bin 623 ihbar alınarak her bildirime anında müdahalede bulunulduğunu da ifade etti.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER