ÇÜ Devlet Konservatuvarı Mezunlarını Uğurladı

ÇÜ Devlet Konservatuvarı Mezunlarını Uğurladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı lisans, ortaokul ve lise mezunlarını uğurladı.

Konservatuvar bahçesinde Pandemi kurallarına uygun düzenlenen törende diplomalarını alan öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezun oldu. Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, 1989 yılında eğitim hayatına başlayan Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarının evrensel ve ulusal çok sesli müzik ve sahne sanatları alanında nitelikli bir eğitim verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Sanatın olmadığı yerde bilimi inşa edemezsiniz” dedi.


Törene Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Konservatuvar Müdürü Doç. Ulviye Güler, akademisyenler, öğretim görevlileri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler konukları selamladı. 


Prof. Dr. Tuncel: “Umudun Olmadığı Yerde Başarısızlık Tescillenmiş Demektir”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, 1989 yılında eğitim hayatına başlayan Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarının yarı zamanlı ilkokuldan başlayarak lisansüstü eğitimlerine kadar tüm kademelerinde evrensel ve ulusal çok sesli müzik ve sahne sanatları alanında nitelikli bir eğitim verdiğini söyledi.

“Sanatın olmadığı yerde bilimi inşa edemezsiniz” diyen Prof. Dr. Tuncel, “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli sanatçı yetiştirme misyonuna önemli katkılar sunan sanat dalları ile Konservatuvarımız, Üniversitemizin toplum ile işbirliği ve etkileşimini üst düzeye çıkartmakta önemli katkılar sağlamaktadır. Donanımlı sanatçılar yetiştirerek göstermiş olduğu çabalarından dolayı başta Konservatuvar Müdürü Sayın Prof. Dr. Ulviyye Güler olmak üzere tüm öğretim elemanlarımızı kutluyorum” dedi.

Öğrencilere, uzmanlığını aldıkları sanat alanında sevdikleri işi yapmaları tavsiyesinde de bulunan Prof. Dr. Tuncel, “Çabuk vazgeçmeyin, umudunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin umutsuzluk hissi çok tehlikelidir, umudun olmadığı yerde başarısızlık tescillenmiş demektir. Tabi bununla birlikte, sadece başarı ve sonuç odaklı değil, aynı zamanda insan odaklı olmalısınız. Cumhuriyet ve Atatürk ilkeleri ile temel insani değerlere bağlı, onurlu ve çalışkan bireyler olarak bizi her zaman bir adım öteye taşıyacağınıza yürekten inanıyor mezuniyetinizi kutluyorum. Yolunuz açık olsun…” şeklinde konuştu.

   

Doç. Güler: “Klişeleri Yıkın ve Başarısızlıktan Asla Korkmayın”

Konservatuvar Müdürü Doç. Ulviye Güler, 1989 yılında kurulan ÇÜ Devlet Konservatuvarının 32. yıl mezunlarını vermekten gurur duyduklarını söyledi.  Mezun öğrencilere de seslenen Doç. Güler konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bir bitişin değil birçok başlangıcın yaşandığı gündeyiz. Bugünden itibaren yaşam boyu öğrenme dediğimiz yeni bir süreç başlıyor. Klişeleri yıkın ve başarısızlıktan asla korkmayın. Sanatçı kimliğinizi gururla taşıyın, kendinizi geliştirin, sahneye çıkın, seyircileri etkileyin, hiçbir zaman kimseye benzemeye çalışmayın, kendi tarzınızı yaratın, inandırıcı ve ikna edici olun, en önemlisi de ne olursa olsun pes etmemeyi öğrenin.”


Diplomalarını Alan Öğrenciler Keplerini Havaya Fırlattı

Daha sonra, ÇÜ Devlet Konservatuvarını birincilikle bitiren Sahne Sanatlar Bölümü Opera-Şan Anasanat Dalı öğrencisi Burcu Cantaş yaş kütüğüne plakasını çakarak plaket ve diplomasını Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’den aldı. Mezun olan öğrenciler öğretim elemanlarından diplomalarını alarak keplerini havaya fırlattı. Öğrencilerin de mini konser verdiği mezuniyet töreni Grup Mega Band konseriyle sona erdi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER