Ecz. Yalbuzdağ, "SGK 15 Ekim itibariyle bazı ağrı kesicileri ödemeyecek"

Ecz. Yalbuzdağ, "SGK 15 Ekim itibariyle bazı ağrı kesicileri ödemeyecek"

Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, ‘Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı’ ile SGK’nın 15 Ekim itibariyle arasında ağrı kesici ve kas gevşetici merhemlerin bulunduğu bazı ilaçları ödemeyecek olmasına tepki göstererek “Vatandaşın ilacından, sağlığından tasarruf olmamalı” dedi.


15 Ekim 2021 tarihi itibariyle bazı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu ’SGK’ tarafından ödenmemesinin vatandaşta olumsuz yan etki yapacağını ifade eden Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada çarpıcı örnekler verdi.


ÇOCUKLAR MAĞDUR OLABİLİR

8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı”na göre 15.10.2021 tarihi itibari ile ‘lokal oral kullanılan antienflamatuvar sprey formunda olan ilaçlar’, ‘“Tiyokolşikozit” etkin maddesini mono ve/veya kombine içeren ve eklem ve kas ağrısı tedavisinde topikal olarak kullanılan ilaçlar’, ‘Eklem ve kas ağrısı tedavisinde analjezik ve/veya antienflamatuvar olarak sprey formundaki topikal kullanılan ilaçlar’ ile çocukların diş çıkarma, ağrı ve inflamasyon tedavisinde topikal olarak kullanılan ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu ‘SGK’ tarafından ödenmeyecek olmasının vatandaş nezdinde ciddi mağduriyetler yaşanacağını hatırlatan ADEO Başkanı Ecz. Yalbuzdağ, şu ifadelere yer verdi;

“Tedavide ağrı kesici ve kas gevşetici olarak sürülerek uygulanan ilaçlar ödenmediğinde ağrı kesici etki sağlanamayacak, bebeklerin diş çıkarma sırasında diş çıkan yerini uyuşturarak zaten ödem oluşan bölgede ağrı ve ödemin ağlama ve zorlanma sonucu oluşan baskı ile artması söz konusu olacak, diş ve diş eti hastalıkları ile boğaz enfeksiyonlarında kullanılan sprey formundaki ilaçlar olmadan gargara yapamayan hastalar, yaşlılar, çocukların lokal tedavisi yeterli ölçüde sağlanamayacaktır.”


HALKIN MAĞDURİYET YAŞAYACAĞI BU UYGULAMADAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİDİR

“Bu tür ilaçlar basit ilaçlar gibi görünse de, halkın alım gücü düşünüldüğünde, bu basit olarak görülen tedavilere dahi ulaşamayacak, daha da vahim olarak, ödemesi kurum tarafından yapılmayan tüm ilaçlarda olduğu gibi, fiyatlar artacak, ilaca ulaşım daha da güçleşecektir.

Ayrıca halkın alım gücünün yetersizliğinden dolayı bu ilaçlar yerine kurum tarafından ödenen; lokal etkili yerine oral (tablet, kapsül, süspansiyon vb) formlar reçete edilecek, yan etki riski artabilecektir. Halkın mağduriyet yaşayacağı bu uygulamadan acilen vazgeçilmelidir. Bu ilaçların geri ödemeden çıkartılması işlemi hastalar, çocuklar mağdur olmadan iptal edilmelidir. Vatandaşın sağlığından tasarruf olmaz, olmamalıdır.” dedi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER