Emekli Org. Aytaç Yalman koronavirüsten hayatını kaybetti

Emekli Org. Aytaç Yalman koronavirüsten hayatını kaybetti

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın koronavirüsten hayatını kaybettiği açıklandı

13 Mart'ta hastaneye başvuran Yalman'ın hastanenin raporunda Covid 19 nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

İşte o rapor:

"Tahir Aytaç YALMAN

79 yaşında Erkek hasta. Emekli Orgeneral.

Öyküsünde hipertansiyonu dışında ek hastalığı olmayan hastanın;
11 Mart’ta nefes darlığı şikayeti başlamış.
12 Mart ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi Doktoru eve çağırılmış. Orduevi Doktorundan alınan bilgiye göre :
Fizik Muayene Bulguları (12.03.2020) : Dispneik,hafif taşipneik , Ateş 38.5 , NDS:96 , Sat:Oda havasında %92 ,Dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut

Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.

13.03.2020 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağırılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel Pnomoni”tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş , hastayatışı kabul etmemiş ,eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00 de özel bir sağlık kuruluşu’na yatırılmış.

14.03.2020 ve 15.03.2020 tarihlerinde hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

15.03.2020 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda takip edilen doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır.

15.03.2020 saat 13.00 de Sultan Abdülhamid 2.Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları:

Bilinç açık ,uykuya meyilli,genel durum kötü,dispneik,taşipneik,yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60 ,sat %45 NDS:117.

Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır . Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19:10 da arrest gelişmiş , derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin ,10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19:50 de exitus olarak kabul edilmiştir.

Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve Ordu Evi nde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, işyeri temaslılarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.
Eşinin test sonucunun COVID pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç YALMAN ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında COVID 19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Başhekimliği"

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER