Feke Tapan 1.Turizm Ve Lavanta Festivali yapıldı

Feke Tapan 1.Turizm Ve Lavanta Festivali yapıldı

Feke Kaymakamlığı, Feke Belediyesi ve Tapaneli Kadın Kooperatifi öncülüğünde, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen Feke Tapan 1. Turizm ve Lavanta Festivali yapıldı

Yamaç paraşütü gösterileri, patika maratonu ve bisiklet turuyla başlayan etkinlikte Adana Valisi Elban, festival kapsamında düzenlenen yarışlarda dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

Daha sonra festival alanında bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban; bu tür etkinliklerin bizleri bir araya getiren, vatanımızın görmediğimiz yerlerini görmemizi sağlayan, uzaklarda olan eşi dostu sılayırahim olarak bir araya getiren güzel organizasyonlar olduğunu söyledi.

Feke’de bu yıl “lavanta” adıyla başlatılan bu güzel festivalin birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize her yıl gelişerek katkı sağlayacağını düşündüğünü belirten Vali Elban, “Festivalimizin adı lavanta festivali. Toroslarımız için özellikle yeni ekilmeye başlayan bir ürün çeşidi. Ancak bu bir sembol. Bu sembolden hareketle özellikle coğrafyamızda yer alan başta endemik bitkilerimiz olmak üzere her türlü doğal varlıklarımızın, bitkilerimizin, otlarımızın ekonomiye kazandırılması çok büyük önem arz ediyor. Onun için yakın bir zamanda buraya da uzak olmayan büyük bir alanda bu bölgelerden toplanacak tüm bitkilerin hem paketleneceği hem bitkilerin esanslarının çıkarılabileceği hem de başka yerlerden gelen ürünlerin işlenebileceği büyük bir sanayi alanı oluşacak.” dedi.

Mevcut ekili bitkileri değerlendirmek gerekli çalışmaların yapılacağını kaydeden Vali Elban, “Ekili bitkilerimizle beraber yeni ürünlerle buralar desteklenirken mevcut ürünlerin daha kaliteli olması için türlerinin ıslahı ile ilgili yeni çalışmalar da yapılacak. İnşallah Feke’mizde, Aladağ’mızda, Saimbeyli’mizde, Tufanbeyli’mizde, Karaisalı’mızda, Pozantı’mızda özellikle Toroslarla bağı bulunan ilçelerimiz başta olmak üzere tüm Adana’mızda insanımız artık yeni bir gelir kaynağı, etrafında bulunan mevcut bitkileri en başta değerlendirerek kendilerine güzel bir geçim kapısı elde edecekler. Çünkü yaşanan iki yıllık pandemi döneminde gıdanın, doğal bitkilerin, doğal yağların, doğal beslenmenin ve doğala dönüşün önemini en iyi şekilde kavradık. Dolayısıyla bizim de bu anlamda hızlı bir aksiyon alıp hemen konumumuzu doğru bir şekilde sağlamlaştırıp bu konuda yol almamız gerekiyordu. İnşallah hem Adana Valiliği hem de tüm belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımızla hem de siz hemşehrilerimizle birlikte ciddi bir hızla yol alacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getiren Vali Elban,  bu festivalin yöremizin gelişmesine, birlik ve beraberliğimizin artmasına katkılar sunması temennisiyle sözlerini noktaladı.

Festivalin devamında Vali Dr. Süleyman Elban, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAK) kapsamında Feke Tapan Bölgesinde 4 kadınımıza 5’er dekar olmak üzere toplam 20 dekar tesis edilen lavanta bahçelerinden biri olan ve projeden faydalanan Bedia Arı’nın lavanta bahçesinin açılışını yaparak lavanta hasadına katıldı.

Etkinliğe Vali Elban’ın yanı sıra Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Feke Kaymakamı Vahit Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, ilçe belediye başkanları ile kamu kurum temsilcileri katıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER