Geleceğini Kuran Genç Kadınlar İçin Adana, Diyarbakır ve İzmir'de Eğitimler Düzenlendi

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar İçin Adana, Diyarbakır ve İzmir'de Eğitimler Düzenlendi

Sabancı Vakfı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Tarafından Adana, Diyarbakır ve İzmir’de Düzenlenen Eğitimlere Genç Kadınlardan Yoğun İlgi 

Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) 3,5 milyon genç kadının sorun ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinde yüz yüze eğitimler devam ediyor. Proje kapsamında Aralık ayı boyunca Adana, Diyarbakır ve İzmir’de düzenlenen eğitimlere NEET genç kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinin yüz yüze eğitimleri sürüyor. Bu kapsamda ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınlar için Adana, Diyarbakır ve İzmir’de Sabancı Vakfı ve UNDP Türkiye tarafından ihtiyaçlara yönelik eğitimler düzenlendi.

Projenin saha araştırması sonuçlarına göre genç kadınların ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda düzenlenen eğitimler kapsamında Adana’da Temsa’nın ev sahipliği ve iş birliğinde “İşe Başvuru Becerileri” konulu eğitim düzenlendi. Genç kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen öz geçmiş hazırlama, başvuru ve mülakat süreçleri hakkında bilgi yoksunluğunu aşmak için planlanan eğitimde, işe başvuru süreçleri ve öz geçmiş hazırlama hakkında detaylı bilgi verilirken, genç kadınların hayallerini çizdikleri hayal atölyesi ve mülakat simülasyonu da gerçekleştirildi.

Diyarbakır’daki 2 günlük eğitim ise Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün iş birliği ve ev sahipliğinde düzenlendi. Eğitimin ilk gününde kadınlara temel haklar, haklara erişim ve eşitlik gibi konularda bilgilendirici seanslar düzenlenirken; ikinci günde ise finansal kaynaklara erişim, girişimcilik ve pazarlama eğitimi verildi.

İzmir eğitimleri ise Gaziemir ve Çiğli Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Akçansa’nın iş birliğiyle “İşe Başvuru Becerileri” konusunda gerçekleştirildi. Akçansa İnsan Kaynakları tarafından verilen eğitimlere NEET genç kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Aynı zamanda tüm eğitimlerde, NEET genç kadınlara Türkiye’nin her yerinde iş, staj, eğitim ve girişim desteğine ulaşmalarını sağlayan ve www.geleceginikurangenckadinlar.org adresi üzerinden erişilebilen Fırsatlar Haritası da tanıtıldı. 

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin eğitimleri, yeni yılda da farklı konu başlıklarıyla Adana, Diyarbakır ve İzmir’de NEET genç kadınlara ulaşmaya devam edecek.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER