Jülide Sarıeroğlu; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı büyük bir kurnazlıkla, çirkin bir iftira ortaya atılmıştır

Jülide Sarıeroğlu; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı büyük bir kurnazlıkla, çirkin bir iftira ortaya atılmıştır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar'ın, Adana Metrosu 2. Etabı’na Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay vermediğini söylemesi ve  “Niye onaylamadığını bilmiyoruz" açıklaması üzerine sert tepki gösterdi. Sarıeroğlu; 'Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2. Etap metro projesinin onaylanmadığını, yatırım programına alınmadığını söylemek büyük bir kurnazlık, çirkin bir iftiradır.' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar'a tepki gösterdi.

Sarıeroğlu, 'Söz konusu dış finansman/krediye ilişkin proje, borç/gelir oranının 1,5’ten büyük olması ve dış kredi boyutunun getirebileceği finansal yük göz önünde bulundurularak Belediyeler Kanununun 68. Maddesinde yer alan kurallar çerçevesinde  2022 yılı Yatırım Programında yer almamıştır.' ifadelerini kullandı. 

İşte Sarıeroğlu'nun o açıklaması;

Göreve geldiği günden itibaren şehrimize yaraşır tek bir hizmet üretmeyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından bugün basiretsizliğini gizlemek, hemşehrilerimizi aldatmak için büyük bir kurnazlıkla, çirkin bir iftira ortaya atılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2. Etap metro projesinin onaylanmadığını, yatırım programına alınmadığını söylemek büyük bir kurnazlık, çirkin bir iftiradır. Hemşehrilerimizi doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki hususları paylaşma gereği doğmuştur.
Bilindiği üzere belediyeler iç kaynakları ile finanse ettikleri yatırım projelerini Yatırım Programı ile ilişkilendirilmeksizin kendi idare organlarında karara bağlayarak yine kendi idari sorumlulukları çerçevesinde yürütmektedirler.

Belediyelerin sadece dış krediyle yürütmeyi planladıkları projeleri, 5393 sayılı Belediye Kanununun 68. Maddesi uyarınca Yatırım Programı ile ilişkilendirilmektedir.

Dış kredi kullanılmasına ilişkin belediye projelerinin Yatırım Programıyla ilişkilendirilmesinde 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Kanunu çerçevesinde talep sahibi Belediyenin mali durumuna göre proje teknik düzeyde değerlendirilerek karar verilmektedir

749 sayılı kanunda kurallar açık ve nettir. Kanuna göre belediyelerin toplam borç stok tutarı en son kesinleşmiş bütçe gelirleri toplamının yeniden değerleme oranıyla artırılan miktarını aşmamalıdır. Bu miktar büyükşehir belediyeleri için bir buçuk kat olarak uygulanmaktadır.

Strateji Bütçe Başkanlığının görüşü ise projelerin Yatırım Programındaki yeri için talep edilmektedir. Başkanlıkça proje tekliflerinin teknik, ekonomik ve finansal yapılabilirlikleri belediyenin mali yapısı dâhilinde değerlendirilip, sadece teknik yaklaşım ortaya konulmaktadır.

Bu çerçevede 2022 yılı Yatırım Programı hazırlıkları kapsamında Belediyelerin projeleri kanunlar çerçevesinde dış kredi büyüklüğü ve koşulları, gelir-gider dengesi ve borç durumu göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.

2022 yılı Yatırım Programına dış finansman için teklif edilen projeler arasında yer alan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “Hafif Raylı Sistem (HRS) Hattı” projesi 10,3 km yapım ve 42 adet HRS aracı alımından oluşmaktadır. Konu dış kredidir.

Dış finansmana ilişkin projenin Ekonomik yapılabilirlik analizinde yüzde 10 indirgeme oranı kullanılarak net bugünkü değer 120 milyon ABD doları (1,6 milyar TL) olarak hesaplanmıştır.

Adana Büyükşehir Belediyesinin hesaplanan borç/gelir oranı 1,9 düzeyindedir. Bu oran Büyükşehir Belediyelerinin borçlanabilme sınırı olan 1,5’ten büyüktür.

Söz konusu dış finansman/krediye ilişkin proje, borç/gelir oranının 1,5’ten büyük olması ve dış kredi boyutunun getirebileceği finansal yük göz önünde bulundurularak Belediyeler Kanununun 68. Maddesinde yer alan kurallar çerçevesinde  2022 yılı Yatırım Programında yer almamıştır.

Hal böyle iken kanun ortadayken, kurallar bu kadar açıkken Adana Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından malesef siyasi kurnazlık yapılmaktadır. Bunu ayıplıyorum. Dürüst ve samimi siyaset anlayışımız ile her daim doğruları söylemeye devam edeceğiz.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER