Kozan Belediyesi 2020 yılında 3 bin m2 çim ekimi, 7 bin m2 alana kök bitkileri ekimi ve fide dikimi gerçekleştirdi

Kozan Belediyesi 2020 yılında 3 bin m2 çim ekimi, 7 bin m2 alana kök bitkileri ekimi ve fide dikimi gerçekleştirdi

Mimar Kazım Özgan’ın tekrar Belediye Başkanlığı görevine gelmesiyle Kozan’da kullanıma açılan yeşil alan sayısı gün geçtikçe artıyor.

2020 yılında da çalışmalarına ara vermeyen ekipler merkez ya da kırsal ayırt etmeden tüm sorumluluk alanlarındaki bölgelere hizmet götürmek için büyük çaba sarf etti.

Çevre yolunda yeni park yapımından Ferhatlı mahallesinde ki fıstık çamlarının bakımına kadar geniş bir iş yelpazesi olan Park Bahçe Müdürlüğü Ekipleri, geride kalan yıl içinde yaklaşık 3000 malana çim ekimi, 7000 m2 alana da diğer kök bitkileri ekimi ve fide dikimi gerçekleştirdi.

Turunç dikimini yaygınlaştırmak için Kent Konseyi ile çalışmaya başlayan ekipler, bir yandan ekilecek turunç fidelerini üretti diğer bir yandan şehir girişlerine bu fideleri dikti.

Milletin Bahçesi, Millet Bahçesi’nin yenileme işini de koyulan Belediye ekipleri, buradaki atıl bölümü temizleyip çimlendirdi ve yürüyüş yolu, oturma ve oyun grupları için peyzajını tamamladı.

Yine Çevre Yolu’nda nüfusun yoğunlaştığı bölgede Arif Nihat Asya parkını yapımının sonuna geldi. Çanaklı Toki mevkiinde okulların arasında kalan bölgede bir park yakın tarihte tamamlanacak. Bağlar Mahallesi’nde Feyyaz Güralp Cami karşısındaki alandaki park yenileme çalışmaları yapılarak yeni yüzü ile hizmet vermeye başladı. Yine Işıklı yol civarındaki Semt Sahası’nda son çalışmalar yapılıyor.

Toplamda 16 bin m2 yeni alan halkımızın kullanımına sunuldu 

Toplamda 16 bin m2 yeni alan halkımızın kullanımına sunuldu ve daha fazlası içinde hem sahada hem de planlamada çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 30 mahallede  planları tamamlanan toplamda 30 bin m2’yi bulan yeşil alan çalışması da 2021 yılı ile birlikte hayata geçecek.

Bu Hizmetlerin haricinde tüm yeşil alanların bakımı, parklardaki oyuncakların tamiri bakım ve değişimini yapan Park Bahçe Müdürlüğü, aynı zamanda halkımızın kullandığı kamu kurumlarının bina bahçelerinin bakım ve onarımları yapıldı.

Köy yolları ve ara sokaklar sıklıkla olmak kaydıyla açı çalışmalarını yapan ekipler, güvenli sürüş için görüşü engelleyen ağaç, çalı ve bitkilerin budama işlemleri düzenli olarak yapıldı.

Kozan Kalesi etrafı rutin bakım çalışmaları yapılarak,piknik yapmaya elverişli hale getirildi.

Kale civarı tarihi konakların, evlerin olduğu bölge ile Büyük Cami ve Hamam’ın yer aldığı Taş, Arslanpaşa ve Mahmutlu Mahallerinde tarih kokan sokaklar begonvillerle süslenerek fotoğrafseverlerin  fotoğraf çektirmek için geldikleri uğrak noktalarına dönüştürüldü.

Şehrimizin en güzel süslerinden biri olan Atatürk Parkı da hem yeşil alan hem de oyun ve spor grubu aletleri olarak bakımları yıl içerinde düzenli eksizlik şekilde yapıldı.

Tüm yeşil alanlarımızın bitki ihtiyaçları ise Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerinin titiz ve itinalı çalışmaları sonucunda Belediyemizin kendi serasında yetiştirildi.

2020 yılında Turunç, Çam, Kauçuk, Çınar ve buna benzer birçok ağaç fidesi ile Ligustum, Biberiye, Kekik, Amerikan Sarmaşığı, Oya, Gül, Lavanta, Gelin Duvağı, Kolonya Çiçeği gibi sayısı yüzü bulan çeşitlikteki 100bin kökü geçen sayıda bitki üretildi ve parklarımızı süsledi.

Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin işlerini sıklıkla yerinde takip ettiğini dile getirerek “Pandemi döneminde mesafeyle birlikte yeşil alanların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Biz çoğalan nüfusumuzun talebini karşılayabilmek için yeşil alan metrekaresini çoğalmak için çalışıyoruz. Güzel işlerin neticesinde de güzel dönüşler alıyoruz. Türkiye’nin ilk millet bahçesini 2013 yılında hizmete açmıştık. Millet bahçesinin yarım kalan bölgelerini de hizmete açarak Kozan’ın gerçekten ihtiyacı olan millet bahçesine kavuşturduk.”dedi.

2021 yılında bu çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini belirterek; “ Herkesin güzel hatıralar biriktirebileceği Lavanta parkları yapmak, Hoşkadem Cami’ye giden yukarı çarşıyı asmalı sokağa çevirmek gibi planlarımız ve bu doğrultuda yetiştirdiğimiz bitkilerimiz hazır. Bunun gibi birçok projeyi yeni yılla birlikte, iklimin müsaitliği doğrultusunda hayata geçireceğiz. Kozan’ımızı daha güzel yapmak için elimizdeki tüm imkânları kullanıyoruz, kullanmaya da devam edeceğiz” .


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER