Öz Orman-İş Adana Şube Başkanı Şahin Cerit Güven tazeledi

Öz Orman-İş Adana Şube Başkanı  Şahin Cerit Güven tazeledi

Öz Orman-İş Adana Şube Başkanı Şahin Cerit Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’nde 4.Olağan Kongresinde 104 Üye’den 1 geçersiz, 103 üyenin tamamının oyunu alarak 4.ncü kez başkan seçildi. 

Kongreye başta Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, Doğa Koruma Milli Parklar Adana Bölge Müdürü Faruk Atmaca, Orman Bölge Müdürü Ali Göçer, Öz Orman-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Bilgini, Öz Orman-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Halil Turan, Öz Orman-İş Sendikası Genel Teşkilat Sekreteri Halil Turan, Öz Orman-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Zeki Sungur Kızılkaya, Öz Orman-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Gün, Hak İş Konfederasyonu Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel, Ak Parti Seyhan İlçe Başkanı Av. Mustafa Özkan, Hak İş’e bağlı Sendika Şube Başkanları ve sendika üyeleri katıldı. Şehitler için saygı duruşu, ardından istiklal marşı okundu. Faaliyet raporu onaylandıktan sonra seçime geçildi.  Öz Orman-İş Adana Şube Başkanı Şahin Cerit Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’nde 4.Olağan Kongresinde 104 Üye’den 1 geçersiz, 103 üyenin tamamının oyunu alarak 4.ncü kez başkan seçildi. İlk konuşmayı Başkan Şahin Cerit yaptı. 


YEŞİLİ YAŞATMAK İÇİN VARIZ

Başkan Cerit yaptığı konuşmada; “Öz-Orman İş Sendikası olarak Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe mücadele veriyoruz. Sendikal anlamda yeşili yaşat ki, ülke yaşasın. Sloganı üzerine inşa ettiğimiz mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor.  İnsan için gerekli olan asıl ihtiyaçları karşılayan iki önemli unsur üzerinde duruyoruz.

Bunlardan bir tanesi her daim gölgesine ihtiyaç duyduğumuz yeşili yaşatmak, bir diğeri ise her zaman soframızda bulunması gereken aşın, mimarları olarak mücadele veriyoruz. Kısaca Öz Orman-İş mücadelesi demek, nefes almak için ormanı, karnımızı doyurmak için de TİGEM’lerimizde, ülke çıkarları için ter döküyoruz. Bizler emeğin temsilcisi olan ekmeğini nasırlı ellerle kazanan ve ülke kazanımına doğrudan katkı sağlayan büyük bir camiayı temsil ediyoruz.” Diye konuştu. 

Başkan Cerit Öz Orman-İş sendikasını 2004 yılında kurulduğunu hatırlatarak o günlere götürdü. 


ÖZ ORMAN-İŞ NASIL DOĞDU?

Örgütlenmenin yeni başladığı 2004 yılında Türkiye’nin en düşük ücretini alan ve sadece bir yılda 120 gün çalışan işçiler, 120 gün çalıştıkları için de sosyal güvenlik haklarından yararlanamadıklarını kaydetti. 

“Her gün gittiğimiz iş yerinde kapısına bakıp; “Acaba işten çıkarıldık mı?” korkusu yaşıyorduk. Dün 120 gün çalışabilecek miyiz derken, bugün 12 ay çalışmanın mücadelesini veriyoruz. Nerden nereye diyeceğimiz bu mücadeleyi o gün Öz Orman-İş Sendikası başlattı. 

Bugün ise başarısını zirveye taşıdı. Bugün sendikal anlamda bir başarıdan söz ediliyorsa o başarının mimarları bugün burada aramızdalar. Bugün bu salonda yaşamak için yaşatmaya çalışan mesleğine aşkla bağlı olan siz değerli kardeşlerimle birlikte olmanın haklı sevincini yaşıyorum. Bu ülkenin milli ve manevi değerlerini öncelik olarak görüp vatanımız yoksa, ehemmiyetimiz yok diyerek sivil toplum olarak sorumluluk aldık.”

ÖZ ORMAN-İŞ FARKLI BİR SENDİKA

Ülkeyi karanlık odalarda pazarlamak isteyenlere karşı bir ve bütün olduklarını, sendikal geleneği açısından, sendikal çalışmalara helal getirmediklerini söyledi. 

Cerit; “Bugün ülkemizin ihya ve inşasında güvenlik güçlerinden sonra en önemli unsurun sivil toplum örgütlerini olduğunu bir kez daha ispatladık. Biz anlamını asla kaybetmeyeceğimiz bir mücadelenin neferleri olarak hiçbir zaman yılmadık. 

Başta genel başkanımız Settar Aslan olmak üzere, Genel Merkez yönetimimizin şube ve bölge başkanlıklarımızın işyeri ve üyelerimizin desteğini, gücünü her zaman yanımızda hissettik. Her zaman sen yoksan bir eksiğiz, söylemi üzerinde bir ve bütün olduk.

Değerli arkadaşlarım bizim diğerlerinden farkımız vatanın en ücra yerlerini iş yerlerimiz olarak görmemizdir. Biz yeri geldiğinde yeşil vatanın göbeğinde gök kubbeyi kendimize yorgan, yeri geldiğinde toprak anayı kendimize döşek yaparız.

Aldığımız nefesin, içtiğimiz suyun değerini kaybettiğimiz gün anlarız.

Bir saniyesine hükmedemediğimiz bu hayatta bir nefesin, nedenli önemli olduğunu en iyi bizler biliriz.

Yaşil vatanın düşmanı olan ateşe karşı dururken siyah dumanların acımasız yüzünü en iyi biz biliriz. Nefes almanın yaşamak olduğunu ateşin ise ölüm getirdiğini en iyi biz biliriz.

Yaşamanın, yaşatmanın sınırında dururken çocuklarımızdan ailelerimizden uzak olduğumuzun her bir saniyenin ne denli riskli, tehlikeli olduğunu en iyi biz biliriz. Bugün verdiğimiz yaşatma mücadelesi için aramızda olamayan 135 şehidimiz var. Onlar nefeslerini yeşil vatana adadılar. Onlar canların, hayatlarını, yarınlarını yeşil vatan için feda ettiler. Bugün bizler nefes alırken, onlara bir nefes borcumuzun olduğunu, onlar sayesinde nefes alabildiğimizi yaşayabildiğimizi unutmamamız gerekiyor.  Sendikal mücadelemizde vefanın yeri çok büyüktür. Öz Orman-İş Sendikası şehit olan, yol arkadaşlarımızın emanetçileri olan evlatları için şehitlik hakkı istiyor. Başardıklarımızın neler olduğunu başaracaklarımızın neler olabileceğini birlikte yaşayıp göreceğiz. 

Fakat en aslı görevlerimizden bir tanesi olan şehitlik hakkı için, gerekli olan bütün adımların genel başkanımız tarafından atıldığını hatırlatmakta fayda görüyorum. Değerli yol arkadaşlarım Türkiye’de sendikalı olmak sendikayı temsil etmek ahlak, aidiyet ve dava bilinci ile doğrudan orantılıdır. Çalışma bakanlığımızın kayıtlarına göre ülkemizde 304 sendikanın içerisinde Öz Orman-İş Sendikasının yeri anlamı çok daha farklıdır. Yaşatmak için canını ortaya koyan başka hiçbir sendika bulamazsınız. 

Yine 304 sendika içerisinde üyeleri için gece gündüz demeden mücadele veren üyelerinin hak ve menfaatlerini savunma noktasında gündem oluşturan, gündemde kalan başka bir sendika gösteremezsiniz. Önümüzde geçici mevsimlik adı altında Orman işçilerimizin gelecek hayallerini kurmaya, büyük bir engel bulunmakta. Öz Orman-İş Sendikası olarak genel başkanımız bu hususla ilgili gereken mücadeleyi vermiş. Siyasi ve medya anlamında en etkili gündemi oluşturmuştur. 

Üyelerimizin çalışma sürelerini 5 ay 29 günden nasıl ki 9 ay 29 güne çıkarmışsak, 9 ay 29 günden 12 aya çıkaran da yine Öz Orman İş-Sendikası olacak.” Dedi.


GEÇİCİ MEVSİMLİK OLMAYACAK

Başkan Şahin Cerit, orman Genel müdürlüğü çatısı altında Genel Başkan Settar Aslan’ın söylediği Orman Genel Müdürlüğümüzün çatısı altında artık geçici mevsimlik kavramları olmayacağını ifade ederek;  “Bu mücadele istediğimiz sonucu alana kadar devam edecek. Değerli arkadaşlarım Öz Orman-İş Adana Şube Başkanlığı olarak geride kalan 4 yıllık süreyi birlikte bitirmiş durumdayız. 4 yıllık zaman zarfı içiresinde gece gündüz demeden mücadele verdik. Üye kardeşlerimizin acılarını paylaşmak, mutluluklarına ortak olmak için her zaman sahada birlikte hareket ettik. Üye arkadaşlarımızın iş yerlerinde yaşadığı sorunları kırıp dökmeden, çözmek için diyalogu birinci adım adım olarak gördük. Yangınlarda mücadele veren arkadaşlarımız, “Bize neredesiniz?” demedi? Çünkü her zaman onların yanı başında olduk. 

Öz Orman-İş Sendikası’nın varlığını samimiyetini sıcaklığını üyelerimize hissettirmek için büyük bir aile olmanın gereğini yaptık. 

Genel Merkezimizin ve bağlı bulunduğumuzun konfederasyonumuzun ulusal ve uluslararası programlarında her zaman yer aldık. Sendikal mücadelemizin detayı olan faaliyet raporlarımızın da, 4 yıllık çalışmalarımızın ayrıntılarını sizler için hazırlatıp takdirlerinize sunduk. Sayın genel başkanım kıymetli arkadaşlarım saygı değer misafirler hepinizi saygı sevgiyle kucaklıyorum” diye bitirdi.

Divan’ın diğer misafir katılımcılara söz vererek herkesi ismiyle kürsüye davet etti. 


KONUŞMALAR

Ali Göçer Orman Bölge Müdür Muavini

“Adana bölge müdürü olarak buradan Ankara’ya kadar 450 km yol yaptık. İşçilerle hiçbir sıkıntımız yok. Şimdi 9, ay 20 gün çalışıyor, şimdi 1 yıla çıkarmayı çalışmalarını yapıyoruz.”Faruk Atmaca Doğa Koruma Milli Parklar Adana Bölge Müdürü 

Organizasyonlarla, kongrelerle dostları bir arada görmek vesile oluyor. Doğayı Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü olarak üyelerimizle sahada, silahlı legal faaliyet gösteren silahla  denetlenmesi, düzenlenmesi, işçi kardeşlerimiz faaliyetlerini yürütüyorlar.

Geçen hafta Gaziantep’te bir kardeşimizi şehit verdik. 

İşçi kardeşlerimiz çok kıymetli

Şehidimizin bazı haklarıyla ilgili sayın bakanımızla görüştük, bir çalışmayı başlatmış durumdayız. Saha korumada görev yapan canlarını ortaya koyarak görev yapıyorlar. Hepsiyle beraberiz. Mersin Orman Bölge Müdürü Recep Altın

Öz-Orman İş Adana Şube 4. Olağan kurulunda bulunuyoruz.

Orman Bölge Müdürlüğümüz adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kıymetli şube başkanımız davet etti, onur duyduk. Bazı arkadaşlarımızı gördük, emekli olanlara sağlık ve afiyetler diliyoruz.


Hak-İş Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel

Öz-Orman İş Sendikası’nın doğuşundan bugüne kadar bir anımı anlatmak istiyorum. Hepsine birebir tanığım. Bu sendikamız tabii ki Şahin Cerit Başkanımızla birlikte büyüdü. Ankara’dan bizi aradı ve bu sendikayı kurarken, Şahin Cerit adını verdiler. Onu buldum ve birlikte yola çıktık. Vizyonundan ve misyonundan vazgeçmediği sürece daha da büyüyecek. 2005 yılında faaliyete geçti.

Başkan Şahin Cerit’le sabahları erken çıkıp geç saatlere kadar Torosları ilmek ilmek gezdik. Bu günlere geldi, diye sözlerini bitirdi. 


Şensu Küçükateş Orman Mühendisleri Şube Başkanı


Öz-Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan işçi kardeşlerimizi 6 ay bir beraber hareket edip, ormancı olarak sahadaki işçi emekçi kardeşlerimizle ve mühendislerimizle omuz omuza yangınlarda mücadele edip, ateşlerin içine girip, 135 şehit veren bir kurumsak, işçi kadroya geçerek, davulla zurnayla kutlamaya yaparız, biz biriz beraberiz, dedi.Zeki Sungur Kızılkaya

Öz Orman-İş Genel Teşkilat Sekreteri

2004 yılında bu sendikayı kurmaya çalıştık. Salim Uslu’ya durumu anlattık. Size de üye olacağız, dedim. Arkadaşlarımızın yüzde 80’ni mevsimlik işçileri olarak çalışıyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu.

Salim Uslu, bu sendika daha önce bizdeydi, bir genel kurulla bir gecede Türk-İş’e bir oyunla gitti.

Ya Allah ya bismillah diyerek bu işe giriştik.

Sendika sıfırdan kuruldu. Orman Genel Müdürlüğü kadro verirse batar dediler.

Noter parası, şudur budur derken, maliyet yüksekte olsa, o kadar masraf orman işçisi prosedürlerine gitti. İnsan davasına inansın, sevsin başaramayacağı iş yoktur. 

2 aylık sürede 21 bin kişi sendika değiştirdi. Kadro alamazlar batar kurum diyenler, 2020 yılında kadro aldılar. Allah’a şükür başardık.

Kurumlarda çalışan aynı kadroya sahibiz, onun maaşı neyse, onlar yüksek alıyorlardı, biz bunu başardık. A hizmet pirim diye pirim koyduk, ücretleri eşitledik.

Başkan Şahin Cerit yaptığı çalışmaları üyelere ve katılımcılara slaytla anlattı, ayrıca faaliyetlerini kitap haline getirerek salonda dağıttırdı. Kongreye işi olup gelemeyenler ise telgraf çekip tebrik ettiler. Hak İşe bağlı Adana’da ki sendika şube başkanları katılarak Başkan Şahin Cerit’de destek verdiler. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER