Ozan Gülaçtı, Zeydan Karalar'ın mağduriyet edebiyatına 'dur!' dedi

Ozan Gülaçtı, Zeydan Karalar'ın mağduriyet edebiyatına 'dur!' dedi

Adana Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı olağan meclis toplantısının 3. Oturumu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleşti.

Adana Büyükşehir Belediye Meclis oturumuna 'Mağduriyet edebiyatı' tartışması damga vurdu.

Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, iki yılı aşkın bir süredir görevde bulunan Başkan Zeydan Karalar'ın sürekli mağduriyet edebiyatı yaptığını söyledi. 

Gülaçtı yaptığı konuşmada, 'Sayın Başkan maalesef ilk günden itibaren sürekli bir hesap kitap, para yetmiyor bir mağdur edebiyatı gibi bir şeye bürünüyor' ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Ozan Gülaçtı'nın sözleri üzerine öfkelenerek 'Bu mağdur edebiyatı değil şimdi. Yapma. Son günde şimdi bozma. Bu mağduriyet edebiyatı falan değil kardeşim bunların hangisi yanlış. Ben durum tepiti yapıyorum. Bugün güzel güzel gelmişiz dört gün.  Şimdi mağdur edebiyatı ne mağdur edebiyatı? Mağdur edebiyatı falan yok. Ben mağdur edebiyatı yapmam. Mevcut durum bu. Söylemeyelim mi yani?' 

Sözlerini sürdüren Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ise şunları söyledi; 

'Biz de mevcut durumu söyleyelim, Ama sakin olun! Sayın Başkan sizin söylediğinizin aksi bir şey söylediğimizde burada  gerilmenize gerek yok. Tamam! bir dinleyin sözümü. İlk günden beri aynı şeyi yapıyorsunuz.

Kaldı ki sayın Başkan görevi aldığı anda Ceyhan Belediyesi'nin kürsüsünden youtube da girin bakın, basında da yer aldı şöyle bir söz kullandı, 'Biz belediyeyi 6 ay gibi bir sürede borç batağından kurtaracağız. Artık seçim bitti. 31 Mart'tan önce ne söz verdiysek tek, tek yerine getirme mutluluğunu yaşayacağım. Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'nin gelirinin 
2,5 katı borç var. Bu borcu 6 aylık gibi kısa sürede aşıp belediyeyi borç batağından kurtaracağız. Siz bize güvendiniz bizlerde 5 yıl boyunca hizmet yağdıracağız' bu ifadeleri sayın başkan söyledi. Basında yer almış ifadeler." dedi.

Başkan Karalar'ın itirazı üzerine Gülaçtı sözlerini şöyle sürdürdü, 'Ben kaynakta gösteriyorum size. Herkes girer bakar. Bunda sıkıntı yok. Sizin ifadeniz bu diyorum. Sonrasında sayın Başkan o günden beri borcumuz var, altından kalkamıyoruz borç çokmuş gibi bir edebiyata giriyor ancak, Sayın Başkan tecrübeli bir belediye başkanı tecrübeli bir siyasetçi. Tecrübelerinden de faydalanmaya çalışıyoruz. Ancak, kendisi geçen dönem Büyükşehir Belediyesinde bu meclisin de üyesiydi. Kaldı ki Seyhan Belediyesi gibi ciddi bir büyük ilçenin belediye başkanıydı. Bu sözleri söylerken belediyenin mali durumunu bilmeden, düşünmeden yada bu hesap kitabı görmeden yapmış olması mümkün değil. Kaldı ki kendisi 'Ben hesap kitap adamıyım' diye defaatle söylüyor. 

Hani diyor ya Sayın başkan 'Gelirlerimiz azaldı' diye, kıymetli hazirun, değerli Adanalılar Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bir defa şu algıyı yırtmamız lazım devletten gelen gelirler payında hiç bir azalma bu döneme özel olmamıştır. 
Pandemi döneminde bile inanın üç ay boyunca zaten resmi rakamlar var devlet belediyeleri desteklemek için sıfır kesinti yapmıştır. Ayrıca bu mecliste bazen şöyle söylemler duyuyoruz gerçekten çok üzülüyorum. 'Cumhur ittifakı belediyeyi çalıştırmıyor, destek vermiyor' gibi. Bakınız Cumhur İttifakı'nın meclis üyeleri iki yılda iki kez borçlanma yetkisi verdi. Geçen gün belediyeye ait bir arsa paraya dönsün, katkı sağlasın güzel de bir proje yapmış sayın Başkan ve yönetimi kat karşılığı inşaat yapılıp hem de hemşehrilerimize uygun fiyata satılıp belediyeye de bir gelir gelmesi için bunun da yetkisini verdik. Bugün de yine biz burada biz Cumhur İttifakı olarak destek veriyoruz 18 adet belediyeye ait arsanın satışına onay veriyoruz. Niçin veriyoruz? Belediye bu borç yükünden kurtulsun. Hizmet yapmak için eli rahatlasın.

İller Bankası payında 2020 yılında yaklaşık 75 milyon, Maliye ve Hazine Bakanlığı'ndan gelen payda da yaklaşık 25 milyon lira artı bir gelir elde edilmiş. Bunların toplamına baktığımızda 2020 yılına göre 2019 yılını kıyasladığımızda yaklaşık %13 daha fazla bir gelir var. Şuna katılıyoruz, belediye borçlu bir belediye. Ancak sürekli borçluyuz diye eksi hesaplarla kimsenin moralini de bozmaya gerek yok. Bu belediyeyi yönetmek için seçildiniz. Bu belediyeyi eksi de olsa artıya geçirmek için çaba göstereceksiniz.' 

BİTMEYEN İLİM YOLU BULVARI, OTOBAN BAĞLANTI NOKTALARI ve SİVRİSİNEK SORUNU

'Beni bölgenin muhtarları sürekli arıyor, İlim Yolu Bulvarı toz toprak içerisinde bekliyor. Türkmenbaşı otoban bağlantı noktası aylardır pupalar kondu asfaltı da yapıldı bir türlü açılamadı. İki kademesi yapıldı geri kalan iki kadmesi bekliyor. Şambayat otoban bağlantısı bekliyor. Yavuzlar köprüsü zaten öyle duruyor. E bir şeyleri de yapmamız lazım. Sadece 'para yok' deyip rutin hizmetlerde de aksama yapıp ki sayın Başkan ben de bir daha buradan dile getireyim lütfen bu konuda hassasiyet gösterin, iki yıldır olduğu gibi bu yıl da sinek sorunu büyük.
Bunu ben demiyorum, belediyenin resmi hesaplarına yada siz kendi sosyal medya hesaplarınızın altındaki yorumlara bakın sadece onlara bakın vatandaşlarımızdan gelen şikayetleri şöyle bir görün. Gerçekten Özal gibi hani ot yok, tarım arazisi gibi sulak bir arazi yok, betonlaşmanın olduğu yerde dahi  hemşehrilerimiz ciddi sinek sıkıntısıyla boğuşuyor. Ben daire başkanına kaç kere belli adresleri söyledim. İlgilendiler sağ olsunlar. Ancak bu işler bir mahalleyle bir sokakla bitmiyor. Topyekûn ciddi bir çalışma olması gerekiyor. Yani şu 'param yok borç batağındayım bir hizmet beklemeyin işini bir kenara bırakalım' 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mete Oğuz - 11.6.2021 1:30:1
Adana Büyükşehir belediyesinde aklı başında konuşan sinirlerine hakim olan birini gormek memnunşyet verici. Helal olsun sana Ozan bey. Adam ağlamaktan iş yapmıyor. sivrisinekler yaktı bizi.

DİĞER HABERLER