Prof. Dr. Tuncel, LGS Şampiyonlarından Giray’ı Kutladı

Prof. Dr. Tuncel, LGS Şampiyonlarından Giray’ı Kutladı

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında başarı göstererek 0,23’lük dilimle Hatay Fen Lisesi’ne yerleşen, Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi hastalarından Cevdet Giray Akçakıl ve ailesiyle bir araya geldi. Prof. Dr. Tuncel, Giray’la gurur duyduklarını ifade ederek ona gürültülü ortamlarda daha kaliteli duymasını sağlayacak olan mini mikrofon hediye etti.

 

Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi’nde uzun yıllar tedavi gören doğuştan çok ileri derecede işitme kayıplı koklear implant kullanıcısı Cevdet Giray Akçakıl, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında üstün bir başarı göstererek 0,23’lük dilime girdi.

Aldığı başarı sonrası Giray, ailesi ile birlikte Merkezde Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ve doktorları ile bir araya geldi.

 

Prof. Dr. Tuncel, LGS Şampiyonlarından Giray’ı Kutladı

LGS’de üstün başarı gösteren Giray ile sohbet eden Prof. Dr. Tuncel, ondan başarıya giden yoldaki çalışma sistemini dinledi. Her başarının, her olumlu değişikliğin cesaretle atılan bir adımla başladığını ifade eden Prof. Dr. Tuncel, azim ve kararlılığından dolayı Giray’ı kutladı, gurur duyduklarını ifade etti.

KBB doktoru olup kendisi gibi işitme engelli insanlara koklear implant takmayı hedeflediğini söyleyen Cevdet Giray Akçakıl da, yaşadığı zorlu süreçte kendisine desteklerini esirgemeyen başta ailesi olmak üzere yıllardır tedavisini üstlenen Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi’ndeki doktorları ve odyologları ile sevincine ortak olan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’e destek ve motivasyonundan dolayı teşekkür etti.

 

Doç. Dr. Sürmelioğlu 14 Yıllık Tedavi Sürecini Anlattı

Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Özgür Sürmelioğlu, LGS şampiyonlarından Cevdet Giray Akçakıl’ın tedavi süreci hakkında Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’e bilgi aktardı.

Hastanın işitme kaybının üç aylıkken ailesi tarafından fark edilerek kendilerine başvurulduğunu bildiren Doç. Dr. Sürmelioğlu, “4 aylıkken hastamıza iki kulağında çok ileri derecede sensörinöral işitme kaybı teşhisi konuldu. Hemen her iki kulağına hava yolu işitme cihazı takıldı ve aile eğitimlerine başlandı. İşitme cihazından yeteri düzeyde fayda göremeyince 1,5 yaşında sol kulağına ÇÜ Balcalı Hastanesi KBB Ana Bilim Dalında koklear implant ameliyatı oldu. Düzenli ve etkili özel eğitim ve aile eğitimleriyle yaşıtları gibi bir dil gelişimi gösterdi.  3 yıl önce de sol sağ kulağına ikinci koklear implant cihazı takıldı. Hastamıza bu dokunuş olmasaydı çocuğumuz sağır ve dilsiz kalacaktı. Oysa koklear implant ve kaliteli bir özel eğitimle bu çocuklarımız çok başarılı olabilmektedirler. Hastamız Cevdet Giray Akçakıl da tüm eğitim hayatı boyunca başarılı olmuş olup  ve  yapılan LGS sınavında üstün bir başarı göstermiştir. Bu tür başarılar elbette bizleri son derece sevindirmektedir. Başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Tuncel Merkez Hakkında Bilgi Aldı

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel daha sonra, deneyimli eğitim kadrosu ve teknolojik donanımıyla Türkiye'de örnek gösterilebilecek sayılı araştırma ve uygulama merkezlerinden birisi haline gelen ÇÜ Halil Avcı Duyma Engelliler Merkezini gezerek Merkez Müdürü Doç. Dr. Özgür Sürmelioğlu’dan bilgi aldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER