Şakirpaşa Cemevi’nde 12. aşure etkinliği

Şakirpaşa Cemevi’nde 12. aşure etkinliği

Şakirpaşa Cemevi’nce düzenlenen 12. aşure etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Adana Valisi Süleyman Elban' da katıldı. 

Muharrem ayında tutulan matem orucunun ardından gerçekleştirilen aşure etkinliğinde konuşan Vali Elban, muharrem ayının bizim için kutsal olduğu kadar aynı zamanda hüzünlü bir ay olduğunu ifade etti.

Kerbela’da 72 canın elim bir şekilde şehit edildiğini hatırlatan Vali Elban, “Bu hadise hafızalarımıza acı bir matem günü olarak işlendi. Ama öbür tarafta da acımızı yüreğimize gömerek o acıdan birlik, insanlık dersi çıkarıp bu kutsal ayda o ayın gerektirdiği mübarek oruçları tutup daha sonra da 12 aşureye erişmenin haklı mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Aslında 12 ay boyunca aşure yapılıp yenildiğini ancak muharrem orucundan sonra yapılan aşurenin tadının, lezzetinin, şifasının bambaşka olduğunu söyleyen Vali Elban, “Aşurede, kendi içerisinde bir sürü farklı lezzet bir araya geliyor ama temsil ettiği değerdendir midir, yapanların samimiyetinden midir, hikmeti nedir çok bilinmez o güzel, o olağanüstü lezzet ortaya çıkıyor. Bu olağanüstü lezzetinin yanında aşure bizleri bir araya getiriyor. Günlük telaştan, hayat koşuşturmasından her zaman bir araya gelip birbirimizle kucaklaşamazken aşure vesilesiyle bir araya geliyoruz. Bir ve beraber olduğumuzu hatırlıyoruz. Dolayısıyla aşurenin lezzeti kadar tıpkı içindeki malzemeleri bir araya getirdiği gibi bizleri bir arada getirmesinin de ayrı bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Aşure gibi her zaman bir araya gelip tek bir tat, güzel bir lezzet olalım. Allah bizlerin birliğini, dirliğini, düzenini bozmasın. Nice aşure etkinliklerine sağlık ve huzur içerisinde erişmeyi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Elban’ın konuşmasının ardından etkinlik aşure duasının okunmasıyla devam etti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER