Sayıştay Raporundaki Adana Büyükşehir

Sayıştay Raporundaki Adana Büyükşehir

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılında yaptığı faaliyetlerdeki usulsüzlükler Sayıştay raporuna yansıdı.

Sayıştayın 2019 yılı denetim raporlarında CHP'li Zeydan Karalar yönetimindeki Adana Büyükşehir Belediyesi'nde çok sayıda usulsüzlük yer aldı.

İşte Sayıştay raporunda Adana Büyükşehir ile ilgili çarpıçı tespitler;

'İndirim Konusu Yapılamayacak Katma Değer Vergisinin İndirim Konusu Yapılması, Taşıt Kiralama Hizmet Alımı İşinin Akaryakıt Dâhil Olarak Yapılması, Borçlanma Sınırının Aşılması, Belediyenin Özel Mülkiyetinde Bulunan Taşınmazların Pazarlık Usulüyle Kiraya Verilmesi, İlgili Belediye, Dernek Ve Benzeri Kurumlara Aktarılması Gereken Eğlence Vergisi Paylarına İlişkin Uygulama Hatalarının Bulunması, Yön Levhaları Üzerinde Yer Alan Reklam Yerlerinden İlan Ve Reklam Vergisi Alınmaması, Belediyenin Hüküm Ve Tasarrufu Altında Bulunan, Ancak Üçüncü Şahıslar Tarafından İşgal Edilen Bazı Yerlerden Ecrimisil Alınmaması, Hal Müdürlüğü Zabıta Sayısının Mevzuatın Öngördüğünden Az Olması' 

Borçlanma sınırının aşılması 

Adana Büyükşehir Belediyesi borçlanma sınırını aşmış. Belediyenin borç stokunun, 5393 sayılı Belediye Kanunu hükümlerine göre belirlenen sınırın üzerinde olduğu tespit edilmiş.

Belediye muhasebe verileri üzerinde yapılan incelemede; borç stokunun 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda belirtilen sınırın üzerinde olduğu anlaşılmış. 

Raporda yapılan tespit böyle ifade edilmiş;

'Şöyle ki, belediyenin 2018 yılı kesinleşmiş bütçe geliri olan 1.236.877.487,09-TL’ye, % 23,73 yeniden değerleme oranı uygulandığında, bu tutar 1.530.388.514,78-TL olmaktadır. Söz konusu tutarın, borçlanma sınırı olarak belirlenen bir buçuk katı ise (1.530.388.514,78*1,5) 2.295.582.772,16-TL olmaktadır. Dolayısıyla 2019 yılı için Belediyenin maksimum borçlanabileceği tutar 2.295.582.772,16-TL’dir. Aşağıdaki tabloda ayrıntısı gösterildiği üzere Belediyenin 2019 yılsonu itibariyle, faiz dâhil iç ve dış borç stok tutarı 4.566.938.065,82-TL’ye ulaşmış, dolayısıyla, mevzuatla belirlenmiş olan limiti 2.271.355.293,66-TL kadar aşmıştır.'Verem Savaş Derneği payının hatalı hesaplanması Büyükşehir Belediyesi Vergi gelirlerinin incelenmesinde, eğlence vergisinin; Verem Savaş Derneği payının hatalı hesaplandığı ve ayrılmaması gereken sosyal kurum payı ayrılarak ilçe belediyesi paylarının eksilmesine neden olduğu tespit edilmiş. .
Belediye Tarafından İlçe Belediyelerine Aktarılması Gereken Eğlence Vergisinin Düzenli Aktarılmaması

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 18’inci maddesi uyarınca eğlence vergisinin mükellefi olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından, ödenen vergilerden, ilçe belediyelerine aktarılması gereken Eğlence Vergisi paylarının düzenli bir şekilde aktarılmadığı görülmüştürYön Levhaları Üzerinde Yer Alan Reklam Yerlerinden İlan Ve Reklam Vergisi Alınmaması

Belediye tarafından kiraya verilen sistem yön levhaları ve sokak yön levhaları üzerinde yer alan reklam yerlerinden ilan reklam vergisi tahakkuk ve tahsilatının yapılmadığı görülmüştür.

Belediyenin Hüküm Ve Tasarrufu Altında Bulunan, Ancak Üçüncü Şahıslar Tarafından İşgal Edilen Bazı Yerlerden Ecrimisil Alınmaması

Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan yol ve meydan gibi belediyenin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve üçüncü şahıslar tarafından işgal edilen bazı yerler için işgalcilerden ecrimisil bedeli alınmadığı görülmüştür.

Hal Müdürlüğü Zabıta Sayısının Mevzuatın Öngördüğünden Az Olması

Belediye Hal Müdürlüğü bünyesinde bulunan zabıta sayısının mevzuatın öngördüğünden daha az olduğu görülmüştür. 

Buna göre, Büyükşehir Belediyesinin işletmiş olduğu büyük hallerde en az 30; küçük hallerde ise en az 3 zabıta personelinin görevlendirilmesi gerekmekte olup, yapılan araştırmalar neticesinde, Vedat Dalokay Halinde 30 zabıta memuru yerine 13 zabıta memuru; Kozan ve Ceyhan Hallerinde ise 3 zabıta memuru yerine 2 zabıta memurunun görevlendirildiği tespit edilmiş olup, bu hususun 2018 yılı Mali Denetim Raporunda da konu edildiği görülmüştür.

Belediyenin Özel Mülkiyetinde Bulunan Taşınmazların Pazarlık Usulüyle Kiraya Verilmesi

Belediyeye ait olan taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na aykırı olarak pazarlık usulü ile kiraya verildiği görülmüştür.


SAYIŞTAY RAPORUNUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER