Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Şehmus Uçar'dan Başkan Akif Kemal Akay'a 19 Maddelik soru önergesi

Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Şehmus Uçar'dan Başkan Akif Kemal Akay'a 19 Maddelik soru önergesi

Seyhan İlçe Belediye Meclisi'in Ocak Ayı oturumuna MHP'li Şehmus Uçar'ın Başkan Akif Kemal Akay'a yönelttiği sorular damga vurdu. 

Seyhan Belediyesi Meclis oturumunda gündem dışı söz isteyen MHP Meclis Üyesi Şehmus Uçar, bugüne kadar sözlü ve yazılı olarak başvurmalarına rağmen idareden belge ve bilgi alamadıklarını söyledi. Başkan Akif Kemal Akay'ın cevaplaması istemiyle 19 maddeden oluşan soru önergesi verdi.

Uçar, soru önergesindeki 19 maddeyi tek tek okuduktan sonra Seyhan Belediyesi'ndeki ihaleleri ve usulsüzlükleri manşetine taşıyan Metropol  gazetesini kürsüden meclis üyelerine gösterdi. Uçar, Akay'dan söz konusu gazetenin yazdıklarına da cevap verilmesini de isteyerek, “Eğer sizler Seyhan Belediyesinin, bütçesini Seyhan Belediyesi'nin, bütçesini doğru, etkin ve yerinde kullanırsanız Seyhan hizmet alacaktır. Eğer sizler bu gazeteye yansıyanlar doğruysa bununla ilgili mutlaka bir açıklama yapmanız lazım, değilse de çıkıp o zaman suç duyurusunda bulunun' diye konuştu.

MHP Meclis Üyesi Şehmus Uçar'ın konuşması ve 19 maddeden oluşan soru önergesi 

'Kıymetli arkadaşlarımız biz meclis üyeleri olarak birçok kez kürsüde Belediyenin, işleyişi ile ilgili bazı belge bilgi defalarca dile getirmemize rağmen defalarca istememize rağmen birçoğunda yanıt verilmedi. Bazılarına da üstün körü olarak cevap verildi. Bizler görevimizin bilincinde isek şayet Seyhanlı vatandaşlarımızın kutsal oyları ile seçildiğimizi unutmamamız lazım. Seyhanlı vatandaşlanmızın bize yüklemiş olduğu sorumluluğun farkında olmamız lazım. Şayet burada kazanılacak bir başarı varsa bu Belediye Yönetimi ile birlikte meclis üyelerinde de mal edileceği gibi burada herhangi bir başarısızlıkta herhangi bir akla gelmeyecek kötü olaylar da Belediye anılırsa buna da meclis üyelerinin de katkısı olacağı vatandaşlarımız tarafından mutlaka dile getirilecektir. Dolayısıyla biz de burada daha önce dile getirdiğimiz ve birçoğuna da cevap alamadığımız konularla ilgili ben Seyhan Belediye başkanımız ve aynı zamanda Meclis Başkanımıza bir soru önergesi vermek istiyorum.
Meclis üyeleri gerektiğinde bilgi alamadıkları zaman farklı yollarda soru önergesiyle hatta Meclisi 2/3 çoğunluğun sağlanması ile gensoru önergesi verebileceğini hepimiz biliyoruz arkadaşlar. Bu soru önergesinde ki bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum. Emin olun buradaki sorulan siz duyduğunuzda diyeceksiniz ki Seyhan'ın Belediyesine ait böyle yerler mi var? Veya Seyhan Belediyesinin bürokratlarını yapmadığı bu işler mi var diye kendi kendinize soracağınız birçok soru var arkadaşlar. bu soruları size paylaşmak istiyorum. 

'KENT MEYDANI' SORULARI

1. Encümen kararı ile Büyükşehir Belediyesine devir edilen Kent Meydanı yasalara uygun olarak mı devredildi? 5393 sayılı Belediye kanununun 18/e maddesine göre belediye Meclisinden yetki almanız gerekir miydi? Neden yetki almadınız? Neden devir ettiniz? 

2. 182.501.592,75 TL'ye devredilen Kent Meydanının ödemesini Adana Büyükşehir Belediyesi nasıl bir ödeme yöntemi yapacak? 

3. 2016 yılında yapımına başlanılan ve bugüne kadar Seyhan Belediyesi'nin, kasasından ne kadar ödeme yapılmıştır? 

4. 182.501.592,75 TL'ye devir edilen Kent Meydanı bugünkü rayiç bedeli, nedir? Rayiç bedeli yapıldıysa bunu meclis üyesi arkadaşlarımıza paylaşır mısınız? Yapılmadıysa hesaplama neye göre yapılmıştır?

SASA'YA SATILAN ARSA

5. Seyhan Belediyesi'nin Tescil edilmesi gereken ancak Adana Büyükşehir Belediyesi, tarafından SASA'ya satılan arsa ile ilgili Seyhan Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, hakkında suç duyurusunda bulundu mu? Bulunmadıysa Neden bulunmamıştır?
 
6. 15170 Ada 1 parselde bulunan Seyhan Belediyesi'ne ait 15786 m2'lik arsa kim tarafından kullanılmaktadır? Bununla ilgili Seyhan Belediyesi, herhangi bir ecrimisil yapmış mıdır? Yaptıysa şimdiye kadar tahsil edilen tutarı ne kadardır? 

7. Hadırlı Mahallesi'nde bulunan 0 Ada 1787 parselde bulunan 25.933 m2'lik mülkiyeti Seyhan Belediyesi'nde olan bahçe kim tarafından kullanılmakta ve tahsis şekli nasıl olmuştur? Seyhan Belediyesi kira veya ecrimisil olarak ne kadar bedel tahsil etmiştir? 

8. Mıdık Mahallesi'nde 12859 Ada 27 parselde kayıtlı 66.856 m2'lik yer, 834 ada 9 parselde bulunan 17.336 m2'lik yer, 834 Ada 10 parselde bulunan 22.424 m2'lik yer, 834 ada 28 parselde bulunan 18.892 m2'lik yer, 12859 Ada 26 parselde bulunan 18.754 m2'lik yer, 834 Ada 29 parselde bulunan 11.458 m2'deki yerlerin akıbetleri nelerdir? Kimler tarafından kullanılmaktadır. Seyhan Belediyesi, bunlar ile ilgili nasıl bir işlem yapmıştır. Gelir olarak Seyhan Belediyesi, kasasına kaç TL girmiştir. 

9. Küçükdikili Mahallesi'nde 12044 Ada 162 parselde Seyhan Belediyesi'nin, kamulaştırdığı 22.888m2'lik yer ile ilgili Seyhan Belediyesi bir proje oluşturuldu mu? Oluşturduysa bu proje nedir ve ne zaman hizmete girecektir? Şu anki durumu nedir kim tarafından hangi şartlarda kullanılmaktadır. 

ZABITA AMİRİ SORUSU

10. Seyhan Belediyesi müdürü Sayın Hasan Ali Halavurt, Seyhan Belediyesi, zabıta amiri olarak görev yapma yetki ve vasıfları taşıyor mu? Yoksa kanunlar hiçe sayarak mı bu görev kendisine verilmiştir? 

11. 2019 ve 2020 yılları denetim komisyonunda şerh konulan maddeler ile ilgili iç denetimi yapılmasını istemiştik. Ancak defalarca söylememize rağmen iç denetimi yapıldı mı? Yapıldıysa sonuçların tarafımıza verilmesini talep ediyoruz. 

12. Zabıta Müdürlüğü'ne, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren kaç kişi alınmıştır? Kaç kişi farklı kurumlarına gelmiştir? Hangi şehirlerden hangi birimlerden gelmişlerdir? 

İMAR A.Ş. İHALELERİ

13. İmar A.Ş. Seyhan Belediyesi'nde, hangi ihalelere girmiş ve bu ihalelerden hangilerini almıştır? 

BASIN YAYIN MÜDÜRLÜĞÜ İHALELERİ

14. Basın Yayın Müdürlüğü'nün 1 Nisan 2019 tarihinden - 1 Ocak 2022 tarihine kadar yapmış olduğu açık ihaleler, 21 /f ile alımlar ve doğrudan teminlerle yapılan alımlar nelerdir? iptal edilen ihaleler hangileridir? Ve neden iptal edilmiştir? Açık İhaleleri 21/ f ile alımlar ve doğrudan teminler hangi firmalara verilmiştir? Bunların karşılığında hangi hizmet ve mal alımı yapılmıştır? 

15. Basın Yayın Müdürlüğü'nün 06.07.2021 tarihinde Seyhan Belediyesi faaliyet ve durumlannı TV ve Radyo kanallarında yayınlanma ihalesini hangi firma almıştır ve daha sonra ihale neden iptal edilmiştir. 

16. Basın Yayın Müdürlüğü'nün, 06.07.2021 tarihinde yapılan Seyhan Belediyesi, faaliyet ve duyurulannı TV ve Radyo kanallarında yayınlanması ile ilgili yapmış olduğu ve iptal ettiği ihaleye 3 Eylül 2021 tarihinde tekrar ihale etmiştir. Bu ihaleyi alan İmar A.Ş. ihale şartnamesinde belirtildiği halde bu işte alt Yüklenici çalıştınlamayacak ve işlerin tamamı yüklenicinin kendisi tarafından yapılacaktır. Maddesi olmasına rağmen İmar A.Ş. Alt Yüklenici kullandı mı kullandı ise hangi firma İmar A.Ş.' ye fatura kesmiştir? Ve ihaleyi iptal edilen firma imar A.Ş.' ye fatura kesti mi? kestiyse ise hangi hizmete karşılık kesmiştir, tutarı ne kadardır? 

17. Basın ve Yayın Müdürlüğü'nün, Seyhan Belediyesi, faaliyet ve duyurularını TV ve Radyo kanallarında yayınlanması ile ilgili ulusal kanallarda hangi TV kanallarında ve hangi sürelerde yayınlanmıştır? Toplam süreleri ne kadardır? 

18. 2020 yılı içerisinde HRT (Hatay Radyo Televizyon) reklam karşılığı defalarca ödeme yapan Basın Yayın Müdürlüğü 2021 yılında da ödeme yapmış mıdır? Ya da imar A.Ş. HRT' ye herhangi bir ödeme yapmış mıdır? 

19. 22 Kasım 2021 tarih ve M012021000000060 seri numaralı KDV dahil 104.808.79 TL tutarındaki fatura Tahir Cemoğulları tarafından hangi hizmet karşılığında kesilmiştir? Bununla ilgili biz soru önergemizi Sayın Başkan'a veriyoruz. Bununla ilgili de en kısa zamanda cevaplarını bekliyoruz. 

METROPOL GAZETESİNİN MANŞETLERİ

Arkadaşlar az önce Başkan, dedi ki Adana'ya sahip çıkılması lazım. Adana'yı elbirliği ile kalkındınlması lazım bu kadar soru işaretlerinin olduğu bir yerde keşke aynı hassasiyeti Seyhan'da göstermiş olsaydılar  Seyhan Belediyesi, bugün hizmetle anılması gerektiği yerde gazetenin manşetlerine baktığınızda nasıl anılıyor biliyor musunuz arkadaşlar? 

Birkaç tanesini size söyleyeyim

"Seyhan'da ki yolsuzluk Türkiye gündeminde."

Yine bir Başka manşet "Seyhan Belediyesi'nde büyük usulsüzlük?"

Bir başka manşet daha size göstereyim. "Milyonluk Peşkeş" 

Eğer sizler Seyhan Belediyesinin, bütçesini Seyhan Belediyesi'nin, bütçesini doğru, etkin ve yerinde kullanırsanız Seyhan hizmet alacaktır. Eğer sizler bu gazeteye yansıyanlar doğruysa bununla ilgili mutlaka bir açıklama yapmanız lazım, değilse de çıkıp o zaman suç duyurusunda bulunun. 

Şayet bu bütçeyi siz doğru kullanırsanız emin olun Seyhan'a, sahip çıkmış olacaksınız ve Seyhan'la da en güzel hizmeti en büyük ibadet sayarak yapmış olacaksınız. Bizde bu Seyhan'da, yaşıyorsak Seyhan'ın, havasını teneffüs ediyorsak sizler ve bürokratlarınız da Seyhan Belediyesi'nin irrılânlarından faydalanıyorsanız bunun bilincinde olmamız lazım. ' dedi

Uçarın konuşmasının ardından Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay,  ”Benim cevabı olmayan tek bir şeyim yok. Şehmus beyin tüm sorularına da cevap vereceğim” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER