Seyhan Ziraat Odası Başkanı Yaşar Özkan “Sulama Birliklerinde Sorunlar Bitmiyor”

Seyhan Ziraat Odası Başkanı  Yaşar Özkan “Sulama Birliklerinde Sorunlar Bitmiyor”

Seyhan Ziraat Odası Başkanı  Yaşar Özkan “Sulama Birliklerinde Sorunlar Bitmiyor” dedi. 

Seyhan Ziraat Odası Başkanı  Yaşar Özkan yaptığı yazılı açıklamada 30415 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararla çiftçinin yönetiminde olan sulama birlikleri lağvedildiğini hatırlatarak, 'Böyle bir devir kararında yanlış yönetilen sulama birlikleri sebep olmuştur. Ancak bunun yanında son derece düzgün yönetilen ve çiftçinin her türlü sulama, bakım ve onarım işlerini muntazam bir şekilde yapan birliklere haksızlık yapılmıştır.' dedi. 

Gelinen noktada Sulama Birlikleri çiftçinin ihtiyacı olan su, ekipman, bakım ve onarım konularında üzerine düşeni yapmamadığını öne süren Özkan şunları söyledi;

'Hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istenmektedir. Bu destekler kayıt dışı olarak istenmektedir. Sulama birlikleri ile beraber devredilen makine ve ekipmanlar çiftçinin parası ile alınmıştır. Üreticilerin katkı payları birliklerin kasasında halen durmaktadır. Hali hazırda ekipmanlar mevcut iken bu tür işler için müteahhit firmalardan araç ve gereç kiralanmaktadır. Üreticilerimiz bu konuda da rahatsızdır. Bazı birliklerde her yıl başkan değiştiğinden hizmet yapabilmeyi zorlaştırmaktadır.

Drenaj kanal temizliklerinin Sulama Birliklerinin görev kapsamı içinde olmasına rağmen, bazı bölgelerde drenaj kanal temizliğini çiftçiler kendileri yaptırmak zorunda kalmaktadır. Eksik kalan bu tür işler ile ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.'

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER