Sinanpaşa’da Yıkım Başladı

Sinanpaşa’da Yıkım Başladı

Yüreğir’in merkezinde yıllardır kanayan yara olarak bekleyen Sinanpaşa Mahallesi kentsel yenileme süreci, Başkan Fatih Mehmet Kocaispir’in çabaları ve ısrarlı takibi ile meyvesini verdi. 103 dönümlük alanı kapsayan yenileme için kamulaştırılan binalarda kepçeler yıkıma başladı.

Mahalle sakinlerinin heyecanla beklediği yıkım sürecini Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte başlatan Başkan Kocaispir, kentsel yenileme tamamlandığında Sinanpaşa’nın Yüreğir’in en değerli yeri ve vitrini olacağını söyledi.

‘YIKIM HIZLANACAK’

Sinanpaşa Mahallesi’nde kangrene dönmüş kentsel dönüşüm sürecinin atılan son adımlarla çözüme kavuşturulmasının herkese mutluluk verdiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ederek 1’inci yıkım etabını başlattık. Bundan sonraki süreç için davalı olan bölgeler ile ilgili yasal takibi Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Yakın zamanda davalar sonuçlandıkça yıkım işleri hızlanarak devam edecek. Sinanpaşa’da süreç umuyoruz ki yakın zamanda tamamlanacak. 

Bu konuda açık irade ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, sürekli yanımızda olan ve desteklerini esirgemeyen bakanlarımız Sayın Ömer Çelik ve Jülide Sarıeroğlu’na, Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl Başkanımıza, Adana Milletvekillerimize, tüm siyasilere ve bugüne kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

ÇABALARIMIZIN MEYVESİNİ ALIYORUZ

Sinanpaşa’da bir dönüşüm olmadan Yüreğir’in gelişeceğini, güzelleşeceğini düşünmenin mümkün olmadığını belirten Başkan Kocaispir, “Göreve geldiğimiz günden beri çaba harcıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ arasında daha önce yapılmış olan protokole Belediye olarak biz de ivedilikle dahil olduk. Ve bu çabalarımız nihayet meyvesini verdi. Nisan ayında bir söz vermiştik, söz verdiğimiz gibi bugün kamulaştırması tamamlanan binaların yıkımına başladık.” dedi.

TOKİ İHALEYE ÇIKACAK

TOKİ Başkanlığının ihaleye çıkacağını ifade eden Başkan Kocaispir şunları söyledi: “Sinanpaşa’da yıkım çalışmaları ile birlikte TOKİ Başkanlığı da çok yakın bir zamanda 450 konutluk ihaleye çıkacak. Sinanpaşa mahallemizde modern, insanlarımıza layık bir yaşam alanı ortaya çıkacak. Kentsel yenileme tamamlandığında mahallemiz Yüreğir’in en değerli yeri ve vitrini olacak.” 

‘İKİ BELEDİYE BİR ARADA ÇALIŞIYOR’

Sinanpaşa Mahallesi’nin Adana için özel bir yer olduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, kentsel dönüşüm projelerinin uzun yıllar sürmemesi gerektiğini ifade ederek, “İki belediye bir arada çalışıyor. Bu Adana için güzel bir örnek. Mesele halkın mutlu olması. Kimin yaptığının hiçbir önemi yok. Umarım kısa sürede bu iş biter. Biz kamulaştırma davalarında önemli bir aşama kaydettik. Kamulaştırmada süreçlerin büyük kısmını biz takip ediyoruz. Ben eğer bir sıkıntı olmazsa bu sürecin bir kısmının bu sene ihaleye çıkacağını, ikinci kısmının da önümüzdeki sene çıkacağını, 3 4 senede bu işin biteceğini düşünüyorum.” dedi.  

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Yüreğir Belediyesi, Sinanpaşa kentsel yenileme sürecine Başkan Kocaispir’in çabalarıyla 2020 yılının ikinci yarısında müdahil oldu. İlk olarak mahallede kentsel dönüşümün hızlanması için TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokole Yüreğir Belediyesi de katıldı. Protokolün ardından mecliste hızlı bir şekilde karar alan Yüreğir Belediyesi, Bin 600 metrekare civarındaki belediye arsasını 1 TL iz bedeli ile TOKİ Başkanlığına devretti. Bir taraftan Ankara ile de temaslarını artıran Başkan Kocaispir’in girişimleri ile Sinanpaşa’da kentsel dönüşüm süreci hız kazandı. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER